Reklama

Reklama

Zostań modelką!

Wiele znanych dziś top modelek nie myślało o modelingu, dopóki ktoś ich nie wyłowił z przysłowiowej ulicy. Jednak jeśli masz odpowiednie warunki fizyczne i jesteś pewna, że to jest to, co chcesz robić, warto dopomóc szczęściu. Wśród światowej czołówki, są bowiem modelki, które nie zostawiły miejsca na przypadek i ciężką pracą, zapewniły sobie miano "top".

"Czy się nadaję?"

To pytanie często zadają dziewczyny myślące o pracy w modelingu. Odpowiedź nie jest łatwa, bo nigdy nie wiadomo kto może wzbudzić zainteresowanie wielkich kreatorów. Często dziewczyny uważane w swoim środowisku za niezbyt atrakcyjne, robią światową karierę. Jeśli masz zadarty nos, odstające uszy czy piegi, nie przejmuj się, to cię nie dyskwalifikuje, a często pomaga. Osoby o nietypowych rysach łatwiej są zapamiętywane.

Wymagania

Są kryteria, które musisz spełniać, a mianowicie szczupła, proporcjonalna sylwetka, ładna cera i zadbane włosy. Jeśli chodzi o wymiary i wzrost, to zależy jaka dziedzina modelingu cię interesuje. Jeśli myślisz o karierze na wybiegu, zwłaszcza za granicą, minimalny wzrost to przeważnie 174. Wymagane wymiary wahają się w granicach 80 - 90 cm w biuście i biodrach oraz 58 - 62 cm w talii. Jeśli chcesz zostać fotomodelką, wzrost i dokładne wymiary nie są takie ważne (liczą się proporcje a nie konkretne wartości). Od wszystkich tych reguł są oczywiście wyjątki, jak np. Kate Moss, która spacerowała po wybiegu dla największych domów mody, mając zaledwie (jak na modelkę wybiegową) 168 cm wzrostu.

Reklama

Konkurs - szansa dla ciebie

Szansą są bez wątpienia konkursy. Największy i najbardziej prestiżowy to Elite Model Look, od 25 lat organizowany w 50 krajach. Nagrodą w konkursie jest podpisanie kontraktu na sumę 1 mln dolarów z agencją Elite. Nie musisz jednak od razu wygrywać, żeby zaistnieć. Dla wielu dziewcząt sam udział w światowym, czy nawet krajowym finale staje się przepustką do pracy w branży. Oprócz tego konkursu, organizowane są inne, mniejsze (co nie znaczy gorsze) np. przez magazyny młodzieżowe.

Zgłoś się do agencji

W Polsce działa wiele agencji modelek. Zanim jednak zdecydujesz się wysłać zgłoszenie czy osobiście się zgłosić, dobrze sprawdź, komu powierzasz swoją przyszłość. Nie brakuje osób, które żerując na marzeniach młodych, niedoświadczonych dziewcząt, chcą je wykorzystać. W magazynach, pod sesjami zdjęciowymi przeważnie są zamieszczone informacje, z jakiej agencji są modelki - tych agencji raczej możesz być pewna. Warto też wejść na fora internetowe dla modelek i zasięgnąć informacji u bardziej doświadczonych koleżanek, które mogą polecić dobrą agencję lub przestrzec przed nieuczciwymi.

Trening czyni mistrza

Jeśli nie czujesz się pewnie przed obiektywem i przed zgłoszeniem do agencji, chcesz popracować nad swoim portfolio, chodzeniem lub sztuką pozowania (wbrew pozorom nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać) masz taką możliwość. Istnieją specjalne szkoły dla modelek, których program obejmuje zajęcia w zakresie choreografii, savoir vivre czy autoprezentacji. Chcąc popracować nad zdjęciami, możesz np. założyć konto na jednym z serwisów, gdzie swoje portfolia prezentują osoby zarówno związane z branżą, jak i te, które - tak jak ty - dopiero zaczynają. Jednym z takich serwisów, jest cieszący się sporą popularnością Maxmodels.pl. Nie tylko znajdziesz tam osoby chętne do współpracy w budowaniu portfolio, fotografów, wizażystki, ale też sprawdzisz, jak inni oceniają współpracę z danymi osobami.

Jak zaczynały najlepsze

Natalia Vodianova - rosyjska piękność, po raz pierwszy została zauważona, gdy jako nastolatka sprzedawała warzywa na straganie. Zapisała się wtedy do szkoły dla modelek, gdzie uczyła się chodu. Po przeprowadzce do Paryża nie miała lekko. Na swoją pozycję musiała ciężko zapracować chodząc z castingu na casting. Dopiero współpraca z Calvine Kleinem przyniosła jej prawdziwą popularność.

Gisele Bundchen - początkowo myślała o karierze siatkarki, jednak jako 13-latka, za namową matki, wraz z siostrami zapisała się do szkoły dla modelek. Parę miesięcy później w miejscowym McDonald'sie wypatrzył ją pracownik agencji modelek. Rok później wzięła udział ogólnokrajowym konkursie Elite Look of the Year", gdzie zajęła drugie miejsce. W edycji międzynarodowej uplasowała się na pozycji czwartej.

Wśród szczęściar, które karierę zawdzięczają przypadkowemu spotkaniu należą m.in. Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Kate Moss, Caroline Trentini, Coco Rocha, Raquel Zimmerman, Lily Donaldson, Selita Ebanks czy Marisa Miller.

Małgorzata Janusik

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: modelki | szkoły | dziewczyny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy