4 pytania, które musisz sobie zadać, zanim zdecydujesz się na fotowoltaikę
Artykuł sponsorowany
Chcesz produkować energię elektryczną na własne potrzeby, ale nie wiesz, czy fotowoltaika na pewno jest dla ciebie? W tym artykule odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania. Rozwiej swoje wątpliwości i wybierz instalację, która spełni twoje oczekiwania!
Jakie jest zapotrzebowanie energetyczne mojego domu?
Moc instalacji fotowoltaicznej należy wybrać indywidualnie, dopasowując ją do zapotrzebowania na energię elektryczną swojego gospodarstwa domowego. Jak to obliczyć?
Najwiarygodniejszy wynik uzyskasz, biorąc pod uwagę rachunki za prąd z co najmniej 12 miesięcy. W ten sposób sprawdzisz, jakie jest Twoje łączne zużycie energii oraz jak ono wygląda w różnych porach roku.
Przemyśl również, czy w najbliższych latach nie będziesz potrzebować więcej prądu. Być może zastanawiasz się nad zakupem samochodu elektrycznego, montażem klimatyzacji albo przerobieniem garażu na przydomowy warsztat lub pracownię z urządzeniami zasilanymi prądem.
Nie pomijaj tego kroku i podejdź do niego rozsądnie, bo jeśli źle oszacujesz swoje zapotrzebowanie, fotowoltaika może nie być tak efektywna, jak powinna.
Gdzie powinienem zamontować instalację?
Abstrahując od wyliczeń rachunkowych, jeszcze jedna kwestia wpływa na efektywność fotowoltaiki. Mianowicie chodzi o jej miejsce montażu. Do wyboru masz dach bądź jeśli nie spełnia on wymagań, to grunt obok domu. A jakie są te wymagania?
Najlepiej, aby dach:
- miał odpowiednią nośność,
- miał odpowiednio dużą powierzchnię, która pomieści potrzebną liczbę paneli fotowoltaicznych,
- był o regularnym kształcie, bez ozdobnych elementów,
- nie był ocieniony przez sąsiadujące budynki oraz drzewa.
Istotny jest również jego kąt nachylenia. Za optymalny uznaje się 30-35 stopni - wtedy instalacja pracuje z największą wydajnością. Jeśli kąt jest mniejszy lub dach jest zupełnie płaski, wówczas będzie konieczne postawienie specjalnej konstrukcji wsporczej.
Nie bez znaczenia jest również orientacja względem słońca. Panele fotowoltaiczne powinno się montować na południowej połaci dachu, czyli tej najbardziej nasłonecznionej. W naszym klimacie zupełnie zaś nie zda egzaminu montaż na połaci północnej.
Natomiast jeśli się okaże, że dach jest w złym stanie lub pewne czynniki uniemożliwiają zainstalowanie na nim fotowoltaiki, wtedy zostaje inne, wspomniane już rozwiązanie - montaż na gruncie, który także będzie trzeba na to przygotować.
Przeczytaj, na jakiej zasadzie działa fotowoltaika na stronie E.ON Polska.
Jak obniżyć koszt fotowoltaiki? Czy są dofinansowania?
Montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z poniesieniem niemałych kosztów, których wysokość zależy między innymi od liczby i rodzaju paneli czy dostosowania dachu lub gruntu pod montaż. Koszty te można jednak obniżyć, korzystając z programów pomocowych. Najpopularniejsze są dofinansowania w ramach Mój Prąd, Czyste Powietrze, Stop Smog i Agroenergia. Poza ogólnopolskimi programami jest też szereg regionalnych. Ponadto część środków nieobjętych dofinansowaniem można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Co w sytuacji, gdy potrzebuję więcej prądu, niż jestem w stanie wyprodukować i odwrotnie - gdy produkuję go za dużo?
Od 1 lipca 2022 właściciel instalacji fotowoltaicznej (prosument) jest zobowiązany sprzedawać do sieci nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej - po stawce ustalonej na podstawie miesięcznej ceny energii. Uzyskany przy każdej sprzedaży kapitał zasila tzw. depozyt prosumencki (wirtualne konto prosumenta).
Może się jednak zdarzyć, zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy brakuje słonecznych dni, że Twoje zapotrzebowanie energetyczne przewyższy ilość wyprodukowanej energii. Wówczas konieczne będzie zakupienie jej z sieci. W tym przypadku stawka jest zależna od obowiązującej taryfy prądu u Twojego sprzedawcy. Środki na to będą szły w pierwszej kolejności ze zgromadzonego kapitału na depozycie prosumenckim.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że system rozliczeń zmieni się 1 lipca 2024 roku, kiedy to stawki będą ustalane z zastosowaniem taryf dynamicznych - czyli mówiąc najprościej, cen godzinowych. Prognozy ekspertów wskazują na to, że zmiana ta korzystnie wpłynie na opłacalność naszej inwestycji.
Razem z fotowoltaiką możesz zamontować także magazyn energii. Jak sama nazwa wskazuje, służy on do bezpiecznego przechowywania nadwyżek energii. Jeśli więc zdarzy się, że będziesz potrzebował więcej prądu, to zamiast kupować go z sieci, pobierzesz z własnego magazynu.
Inwestycja w fotowoltaikę to nie lada wyzwanie i nie ma nic dziwnego w tym, że pojawia się wiele pytań. Wierzymy, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości oraz pomogliśmy zrozumieć, jak zaplanować i zrealizować ten krok ku samowystarczalności energetycznej. Pamiętaj, że zielona energia pozyskiwana ze słońca to nie tylko korzyść dla portfela, ale również wkład w ochronę planety.
Artykuł sponsorowany