Co warto wiedzieć o wirusie HPV?

Artykuł sponsorowany

Wirus HPV to jeden z bardziej rozpowszechnionych w społeczeństwie wirusów. Odpowiada za powstanie kurzajek i stanowi czynnik ryzyka nowotworów. Skutecznym sposobem zapobiegania zakażeniu są szczepienia. Dowiedz się więcej na temat samego wirusa HPV i jego profilaktyki.

Zakażenia HPV wymienia się też jako jeden z czynników ryzyka nowotworów złośliwych
Zakażenia HPV wymienia się też jako jeden z czynników ryzyka nowotworów złośliwych.

Co to jest wirus HPV?

Wirus HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego. Istnieje ponad 120 jego typów, z których jedne są bardziej, a inne mniej niebezpieczne dla człowieka. Wirus HPV stanowi najczęstszą przyczyną chorób przenoszonych drogą płciową. Patogen ten jest szeroko rozpowszechniony w społeczeństwie. Szacuje się, że zetknęła się z nim nawet połowa osób aktywnych seksualnie.

Jak można zarazić się wirusem HPV?

Do zakażenia wirusem HPV może dojść na kilka sposobów. Patogen ten jest przenoszony w sposób bezpośrednio z osoby chorej (nosiciela) lub w sposób bezpośredni przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi przez HPV. Do zakażenia wirusem dochodzi najczęściej podczas kontaktu z naskórkiem lub współżycia z osobą zakażoną. Możliwe są przypadki transmisji wirusa z zakażonej matki na dziecko.

Jak zapobiegać infekcji HPV?

Szczepionka HPV to najskuteczniejszy sposób zapobiegania zakażeniu tym wirusem. W sposób szczególny zalecana jest osobom przed inicjacją seksualną, z uwagi na ryzyko zakażenia podczas współżycia. Nie wyklucza się jednak podania szczepionki osobom aktywnym seksualnie. Może ona ochronić je przed typami wirusami, którymi nie zostały zarażone. Szczepienie przeciwko HPV realizowane jest w schemacie trzydawkowym. Wszystkie dawki należy podać od razu jedna po drugiej. Dostępne są szczepionki:

  • 2-walentna - zawiera białka wirusa typu 16 i 18;
  • 4-walentna - zawiera białka wirusa typu 6, 11, 16 i 18;
  • 9-walentna - zawiera białka wirusa typu 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58. 

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, poza szczepieniem należy przestrzegać zasad higieny, unikać przygodnych kontaktów seksualnych oraz nosić obuwie ochronne w miejscach publicznych.

Co powoduje zakażenie HPV?

W wielu przypadkach zakażenie wirusem HPV znajduje się w fazie latencji. Oznacza to, że nie ujawnia się. Odpowiednio pracujący układ immunologiczny sprawia, że zakażenie ustępuje samoistnie. U osób z objawami immunosupresji (osłabienia odporności) istnieje ryzyko zakażenia przewlekłego, co wiąże się z ryzykiem rozwoju objawów chorobowych. Wirus HPV może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek lub kurzajek na skórze. Istnieje kilka ich rodzajów:

  • brodawki zwykłe związane są z infekcją HPV-2, HPV-4 i HPV-7;
  • brodawki stóp wywoływane są przez wirus HPV-1, a typ mozaikowy - przez HPV-2;
  • brodawki płaskie wywoływane są przez wirus HPV-3, rzadziej przez HPV-10, HPV-27, HPV-28;
  • brodawki przejściowe są związane z infekcją HPV-10, HPV-27 i HPV-28;
  • kłykciny kończyste (brodawki płciowe) wywoływane są przez wirusy HPV-6 i HPV-11;
  • Epidermodysplasia verruciformis (uogólnione zakażenie skóry) jest związane z infekcją HPV-5, HPV-8 i HPV-14.

Zakażenia HPV wymienia się też jako jeden z czynników ryzyka nowotworów złośliwych. Zakażenie tym wirusem predysponuje do powstania raka szyjki macicy, jamy ustnej, gardła i prącia. Szacuje się, że nowotwory złośliwe wynikające z zakażenia HPV stanowią 2% wśród mężczyzn i 3,3% u kobiet.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas