Co wybrać: ubezpieczenie na życie czy zdrowotne?

Artykuł sponsorowany

Dbając o swoje zdrowie i życie, warto pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji, które mogą wpłynąć na naszą sytuację finansową. Dlatego tak ważne jest wykupienie odpowiednich ubezpieczeń, które zapewnią nam wsparcie w razie różnych problemów. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje polis, które warto rozważyć - ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie zdrowotne. Choć różnią się one od siebie, oba rodzaje polis są ważne i warto posiadać je obie. Sprawdź dlaczego.

Różnice między ubezpieczeniem na życie i zdrowotnym wynikają z różnic w zakresie oferowanej ochrony
Różnice między ubezpieczeniem na życie i zdrowotnym wynikają z różnic w zakresie oferowanej ochrony.

Ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie zdrowotne - funkcje

Ubezpieczenie na życie  ma za zadanie przede wszystkim chronić bliskich ubezpieczonego w razie jego śmierci. W podstawowej wersji polisy, w przypadku zgonu, wypłacane są środki finansowe osobom uprawnionym. Możliwe jest także rozszerzenie ubezpieczenia o dodatkowe funkcje, np. ochronę w przypadku choroby lub wypadku.

Ubezpieczenie zdrowotne natomiast zapewnia świadczenia medyczne, takie jak wizyty u lekarzy, pobyt w szpitalu czy refundację wybranych leków. W Polsce każdy pracownik, który odprowadza składki, ma dostęp do takiego ubezpieczenia poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak prywatne ubezpieczenie zdrowotne, wykupione dobrowolnie, może stanowić uzupełnienie podstawowej opieki medycznej i przynieść dodatkowe korzyści.

Zakres ubezpieczeń

Różnice między ubezpieczeniem na życie i zdrowotnym wynikają z różnic w zakresie oferowanej ochrony. Ubezpieczenie na życie nie zapewnia tylko wypłaty w przypadku śmierci ubezpieczonego, ale może zostać rozszerzone o możliwość udzielenia wsparcia finansowego w przypadku problemów zdrowotnych, jak również niezdolności do pracy w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub leczenia choroby nowotworowej. Z drugiej strony, ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia umożliwia korzystanie z usług państwowych przychodni i szpitali, ale ma ograniczony zakres, a dla ubezpieczonych utrudnieniem są długie kolejki do lekarzy i limity wizyt. Stąd prywatna opieka medyczna obejmuje najczęściej:

  • możliwość skorzystania z konsultacji lekarskiej online (w formie e-wizyty lub telekonsultacji);
  • możliwość skorzystania z porad internistów i lekarzy specjalistów pracujących w placówkach prywatnych na terenie całego kraju;
  • dostęp do badań (nie tylko tych profilaktycznych, ale i specjalistycznych, jak rezonans magnetyczny);

Można czy trzeba? Rodzaj ubezpieczenia a obowiązek pracodawcy

Ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ jest obowiązkowe. Powinien wykupić je dla swoich pracowników każdy przedsiębiorca prowadzący legalną działalność w naszym kraju. Co więcej, obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają również osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie czy emeryci i renciści.

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie na życie, jego wykupienie nie jest obowiązkiem pracodawcy (jest to polisa dobrowolna).

Uwaga! Jeżeli nie pracujesz albo wybrałeś zawód freelancera i nie obowiązują Cię umowy o pracę czy zlecenie, możesz wykupić ubezpieczenie zdrowotne lub na życie samodzielnie - w jednym z towarzystw, które je oferują.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie?

Jeżeli chcesz zapewnić sobie kompleksową ochronę i zyskać maksymalne poczucie bezpieczeństwa, polecamy wykupienie obu ubezpieczeń - zarówno tego na życie, jak i zapewniającego dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej.

Aby dokonać odpowiedniego wyboru, dokładnie porównaj oferty, sprawdź zakres polis oraz wysokości składek.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas