Czy Twój materac powinien być twardy?

Materiał promocyjny

Zdrowy sen w dużej mierze zależy od materaca i poduszki. Jeśli któryś z elementów wyposażenia łóżka nie spełnia naszych oczekiwań, istnieje ryzyko, że jakość nocnego wypoczynku ulegnie pogorszeniu.

Kiedy materac został prawidłowo dobrany do naszych indywidualnych potrzeb, udaje nam się odciążyć kręgosłup
Kiedy materac został prawidłowo dobrany do naszych indywidualnych potrzeb, udaje nam się odciążyć kręgosłupmateriały promocyjne

Czy twardy materac jest dla każdego?

Twardy materac wiele osób uważa za idealny element wyposażenia sypialni. Dużo mówi się o tym, że wspiera zdrowie kręgosłupa i zapobiega jego deformacjom. Ból pleców powstaje podczas spania na zbyt miękkiej powierzchni, ale, co ciekawe, nie służy mu też zbyt twarda. Niestety od pewnego czasu wszystkim, w tym drobnym kobietom i dzieciom, poleca się twardy materac. Ten w rzeczywistości wcale nie jest tak uniwersalny, jak można wnioskować po zapoznaniu się z artykułami opublikowanymi w internecie. Nie u każdego zda egzamin.

W Polsce panuje mit twardego materaca, dlatego wiele osób wychodzi z założenia, że sprawdzi się u każdego. W rzeczywistości odpowiada potrzebom tylko niektórych z nas. Wielu ludzi o masie ciała 80-100 kg, a nawet 120 kg, wybiera za twardy materac do spania. Jeśli leżą głównie na boku, to skutkuje to m.in. bólem barków. Podczas snu ramię nie może się bowiem zanurzyć w strukturze materaca.

Osoby, które na co dzień śpią na plecach, mogą postawić na twardy materac, o ile górna warstwa pozwala zanurzyć się ich ramionom i pośladkom.

Dlaczego bardzo szczupłym osobom nie służy twardy materac?

Mamy różną masę ciała, istnieją bardzo drobne kobiety, które ważą 40-50 kg. Ich filigranowa budowa ciała wymaga doboru miękkiego lub średnio twardego materaca. Zbyt twardy będzie bowiem powodował napięcie mięśniowe.

Jak dobrać materac 160x200, gdy partnerzy znacznie różnią się masą ciała?

Materace 160x200 cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Zapewniają bowiem optymalną powierzchnię do spania dla obojga partnerów. Zajmują przy tym relatywnie mało miejsca w sypialni, dlatego zdadzą egzamin także w blokach. Jak wybrać materac 160x200, gdy partnerzy dość znacznie różnią się masą ciała? Np. kobieta jest bardzo drobna, waży 40-50 kg, a mężczyzna dobrze zbudowany, przez co jego masa ciała przekracza 100 kg? Już różnica rzędu 20-30 kg jest wyraźnie odczuwalna. Takim parom możemy zaproponować 2 bezpieczne rozwiązania.

  1. Zamiast kupować materac 160x200, zamawia się 2 materace 80x200, które różnią się twardością, ale mają taką samą wysokość. Układa się je obok siebie na stelażu łóżka. W rezultacie naturalne krzywizny anatomiczne każdego z partnerów zyskują odpowiednie oparcie i mogą się w nim bezpiecznie zanurzyć.
  2. Wybiera się taki materac 160x200, w którym wierzchnia warstwa podpiera osobę lżejszą, a dolne warstwy wspierają naturalne krzywizny anatomiczne cięższego z partnerów.

Jak dobrać idealny materac?

Wybierając materac do spania, należy uwzględnić:

  • masę ciała,
  • wzrost,
  • budowę ciała,
  • ulubioną pozycję do spania,
  • poważne schorzenia kręgosłupa, jeśli te występują.
W Polsce panuje mit twardego materaca, dlatego wiele osób wychodzi z założenia, że sprawdzi się u każdego
W Polsce panuje mit twardego materaca, dlatego wiele osób wychodzi z założenia, że sprawdzi się u każdegomateriały promocyjne

Twardość materaca a masa ciała

Rozpatrując dobór materaca do masy ciała, przyjmuje się, że osoby bardzo szczupłe (ważące poniżej 60 kg) mogą spać na miękkiej powierzchni oznaczonej H1. Ludzie stosunkowo szczupli (60-80 kg) powinni zwrócić uwagę na średnio twardy materac H2. Z kolei osoby o nieco większej masie ciała (powyżej 80 kg) mogą zamówić materac średnio twardy H3 lub bardzo twardy H4.

Twardość materaca należy dobrać do swojej wagi, ponieważ ciało powinno być delikatnie zanurzone w powierzchni, na której leży podczas snu. Wówczas obserwuje się odciążenie kręgosłupa i otaczających go mięśni. Jeśli materac okazuje się dla nas za miękki, to zapadamy się w nim, przez co musimy utrzymywać nienaturalną pozycję ciała przez wiele godzin. Gdy z kolei drobna osoba położy się na twardym materacu, nie zanurzy się w nim, przez co jej mięśnie będą ciężko pracować, aby utrzymać prawidłową pozycję kręgosłupa.

Wzrost a wybór materaca

Wzrost wpływa na rozkład ciężaru ciała, dlatego należy go uwzględnić przy zakupie materaca. Np. gdy ważymy 60 kg i mamy 160 cm wzrostu, prawdopodobnie potrzebujemy średnio twardego materaca. Gdy masa ciała jest taka sama przy 185 cm, lepiej postawić na miękki.

Pozycja spania - jaki materac będzie odpowiedni?

Pozycja podczas snu również wpływa na dobór materaca. Zaleca się, aby:

  • osoby śpiące na boku nie kupowały zbyt twardych materacy, gdyż ich barki i biodra nie będą mogły się w nich zanurzyć,
  • osoby śpiące na plecach kierowały się indywidualnymi preferencjami, bo w tej pozycji nie powstają punkty ucisku,
  • osoby śpiące na brzuchu unikały zbyt miękkich materacy, ponieważ zapadając się w ich powierzchnię, obciążają swoje plecy, co skutkuje bólem kręgosłupa.

Zakup materaca dostosowanego do stanu zdrowia

Dobry materac to taki, który odpowiada aktualnemu stanowi zdrowia użytkownika. Jeśli cierpisz na wady postawy, np. skoliozę, lordozę czy kifozę lub zdiagnozowano u Ciebie dyskopatię, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista podpowie Ci, jaki materac okaże się najlepszy dla Twojego kręgosłupa. Gdy natomiast borykasz się z nadpotliwością, wybierz oddychający model, który wspomaga prawidłową termoregulację.

Źle dobrany materac uniemożliwia regenerujący sen
Źle dobrany materac uniemożliwia regenerujący senmateriały promocyjne

Jak wiek wpływa na wybór materaca?

Wiek również determinuje wybór elementów wyposażenia sypialni. Seniorom, którzy cierpią na problemy układu krążenia, odradza się twarde materace, które powodują ucisk naczyń krwionośnych i utrudniają pompowanie krwi. Z kolei dzieci, które intensywnie rosną, nie mogą mieć zbyt miękkiego ani zbyt twardego materaca. W ich przypadku rekomenduje się materace o średniej twardości H2.

Co daje nam dobrze dobrany materac?

Kiedy materac został prawidłowo dobrany do naszych indywidualnych potrzeb, udaje nam się odciążyć kręgosłup. Pozwalamy wówczas odetchnąć jego napiętym mięśniom. Najlepiej, gdy w pozycji na wznak nasze ciało przypomina literę S.

Źle dobrany materac uniemożliwia regenerujący sen. Nie pozwala odpocząć po dniu pełnym wrażeń. Na dodatek wielu osobom doskwiera ból pleców, a wyprostowanie się przysparza trudności. Jeśli materac jest za twardy w stosunku do naszych potrzeb, doświadczamy drętwienia kończyn, sztywności kręgosłupa i cierpimy z powodu zbyt mocno napiętych mięśni. Niewygodny materac sprzyja także wierceniu się i nocnemu wybudzaniu.

Materiał promocyjny

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas