Dostęp do antykoncepcji a recepta online
Artykuł sponsorowany
W większości krajów Unii Europejskiej można zakupić tabletki dzień po bez recepty, nierzadko nawet - w przypadku konieczności zastosowania ich przez nieletnie dziewczęta - takie pigułki są dostępne u szkolnej pielęgniarki. W Polsce od 2017 r. na antykoncepcję niezbędna jest recepta. W świetle cyfryzacji służby zdrowia i powszechnych e-recept, leki na receptę - także antykoncepcję - można zamówić online. Jak to zrobić?
Kto wypisze receptę na antykoncepcję?
Wydawałoby się, że jedynym specjalistą, który może wypisać receptę na antykoncepcję, w tym tabletkę po, jest ginekolog. Nie jest to prawdą, choć istnieją pewne przesłanki, które zniechęcają lekarzy innych specjalizacji do przepisywania ich pacjentkom. Lekarze mogą odmówić specyfiku pacjentkom ze względu na klauzulę sumienia, często też obawiają się, że nie posiadają odpowiednich kompetencji czy narzędzi do potwierdzenia zasadności lub niezasadności spożycia przez nie antykoncepcji awaryjnej.
Tymczasem jeszcze w 2014 r. Światowa Organizacja Zdrowia uznała tabletki z octanem uliprystalu (ellaOne) za bezpieczne, zalecając by były dostępne w krajach Unii bez recepty dla ogółu społeczeństwa, w dbałości o ochronę zdrowia reprodukcyjnego.
Zgodnie z polskim prawem receptę na jeden z dwóch dostępnych w Polsce tabletek postkoitalnych (ellaOne lub Escapelle) może przepisać lekarz dowolnej specjalizacji, niezależnie od miejsca przyjmowania i zamieszkania pacjentki. Recepty online wystawiają także lekarze przyjmujący przez internet, np. poprzez działający całodobowo portal Nasza Recepta. To duże udogodnienie, ponieważ pigułkę po należy spożyć w możliwie najkrótszym czasie od niezabezpieczonego stosunku, nie dłuższym niż przewidziany przez producenta. To istotna informacja dla tych kobiet, które z wielu przyczyn nie mają możliwości umówienia się do swojego ginekologa w tak krótkim czasie (odległe kolejki w przychodni, wstyd przed przyznaniem się obcej osobie do niezabezpieczonego stosunku, zamieszkiwanie w małej miejscowości z utrudnionym dostępem do świadczeń itp.).
Antykoncepcja - jak zamówić e-receptę przez internet?
Recepty online na antykoncepcję, jak i pozostałe leki można uzyskać z dowolnego miejsca w Polsce pod warunkiem dostępu do sieci. Nie ważny jest w tym przypadku dzień tygodnia i pora dnia. Aby zamówić recepty, należy wyszukać wirtualną przychodnię, odpowiedzieć na pytania zawarte w kwestionariuszu i po otrzymaniu kodu recepty udać się do najbliższej apteki. Prześledźmy w kilku krokach proces zamawiania e-recepty online w e-przychodni:
- Szczegółowe i zgodne z prawdą wypełnienie ankiety online na portalu prowadzącym e-konsultacje lekarskie. W przypadku recepty na antykoncepcję online zakres pytań będzie rozszerzony o ciążę, zażywane leki mogące wejść w interakcję i inne możliwe przeciwskazania.
- Opłacenie zamówienia i oczekiwanie na kontakt z lekarzem.
- Na podstawie ankiety, jeśli lekarz uzna taką zasadność, e-wizyta zakończy się wystawieniem standardowej e-recepty z 4-cyfrowym kodem.
- Podanie kodu odbioru oraz osobistego numeru PESEL w dowolnej aptece stacjonarnej.
- Zażycie leku zgodnie z zaleceniami lekarza.
Realizacja e-recept online - jak kupić leki na receptę przez internet?
Antykoncepcję oraz każde inne leki na receptę można zamówić, jak i zakupić online. Realizacja e-recept online jest jednak nieco odmienna niż w przypadku leków bez recepty nabywanych drogą internetową, ponieważ te z przepisu lekarza nie mogą być dostarczone na adres domowy pacjenta, np. pocztą lub kurierem. W takim przypadku pacjent zamawia lek do apteki lub punktu aptecznego znajdującego się w najdogodniejszym od siebie miejscu, gdzie zamówienie odbiera osobiście.