Ginekolog – sekrety wizyty. Co dzieje się podczas kontroli?

Artykuł sponsorowany

Ginekolog to specjalista, którego podczas swojego życia regularnie odwiedzać powinna każda kobieta. Obecnie zaleca się, by kontrola ginekologiczna odbywała się przynajmniej raz w roku. Niektóre badania można wykonywać rzadziej, jak np. cytologię. Większość kobiet na wymaz z szyjki macicy zgłasza się co dwa lata. Prewencja i profilaktyka schorzeń kobiecych dróg rodnych jest istotna już od najmłodszych lat pacjentek. Dzięki wysokiej świadomości można w odpowiedni sposób zapobiec rozwojowi groźnych i nieprzyjemnych dolegliwości.

Jak przebiega kontrola u ginekologa?
Jak przebiega kontrola u ginekologa?materiały promocyjne

Wiele kobiet odczuwa stres i niepokój nie tylko przed pierwszą wizytą u ginekologa, ale również przed kolejnymi, które mają charakter kontrolny i profilaktyczny. Obawy te można zniwelować dzięki wysokiemu poziomowi świadomości i wiedzy. Warto przede wszystkim dowiedzieć się, jakie działania podejmuje ginekolog podczas kontrolnej wizyty pacjentki. O tym, jak przebiega wizyta u ginekologa, decyduje jednak wiele czynników. Wśród nich najistotniejszym jest powód zgłoszenia się pacjentki do lekarza.

Pierwsza wizyta u ginekologa - co należy wiedzieć?

Pierwszą wizytę ginekologiczną zaleca się odbyć po wystąpieniu pierwszej miesiączki u dojrzewającej dziewczyny. Lekarz kontroluje wówczas, czy dojrzewanie płciowe przebiega u pacjentki prawidłowo. Kolejna wizyta powinna mieć miejsce wówczas, gdy kobieta planuje rozpoczęcie współżycia. W razie konieczności ginekolog pomoże dobrać odpowiednią i bezpieczną metodę antykoncepcji.

Świadomość tego, jak wygląda i przebiega wizyta u ginekologa, pozwala młodej pacjentce oswoić się z tym, co dotychczas dla niej nieznane. Podczas pierwszej konsultacji ginekologicznej lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką. Powinna ona zatem przygotować się na konieczność odpowiadania na pytania dotyczące m.in. miesiączkowania, współżycia, niepokojących objawów i powodu wizyty ginekologicznej. Zależnie od potrzeb kobiety, lekarz przechodzi następnie do wykonania podstawowego badania ginekologicznego. Przeprowadza je z wziernikowaniem (czyli z wykorzystaniem plastikowego, jednorazowego wziernika) lub bez (palpacyjnie). Czasami pobiera również wymaz do badania cytologicznego, zleca wykonanie USG piersi lub USG narządu rodnego. Każda wizyta ginekologiczna w Centrum Medycznym Kierach w Tychach ma charakter indywidualny i odbywa się z poszanowaniem godności i intymności pacjentki.

Kiedy zgłosić się do ginekologa? Jakie są najczęstsze objawy niepokojące kobiety?

Istnieje wiele sytuacji, w których kobiecie potrzebny jest specjalista ginekolog. Optymalną sytuacją zdrowotną i prewencyjną jest taka, w której pacjentka sama zgłasza się na wizytę kontrolną z zalecaną częstotliwością. Bywają jednak przypadki, w których kobiety nie korzystają z możliwości wykonania badań profilaktycznych i zgłaszają się do ginekologa w przypadku wystąpienia nieprzyjemnych objawów i dolegliwości.

Na wizytę w gabinecie ginekologicznym powinny zgłosić się przede wszystkim te kobiety, które odczuwają bóle w podbrzuszu, zmagają się z uporczywymi upławami lub krwawieniami śródmiesiączkowymi. Wśród niepokojących objawów wymienia się również zaburzenia miesiączkowania, bolesne miesiączki, swędzenie i pieczenie okolic intymnych, trudności przy oddawaniu moczu, suchość pochwy i ból podczas stosunku.

Kontakt z ginekologiem zaleca się również przed zastosowaniem antykoncepcji oraz planowanym zajściem w ciążę. Bezwzględnym wskazaniem do konsultacji lekarskiej jest ciąża pacjentki. Wówczas lekarz zajmuje się jej prowadzeniem i przygotowaniem kobiety do porodu i połogu.

Jakie choroby leczy specjalista ginekolog?

Lekarz ginekolog zajmuje się profilaktyką i prewencją oraz leczeniem chorób narządów płciowych kobiet. Jego obowiązkiem jest również prowadzenie ciąży. Specjaliści w zakresie ginekologii i położnictwa służą radą i ekspercką pomocą na każdym etapie życia kobiety - od jej dojrzewania, poprzez okres prokreacji aż po przekwitanie. Zajmują się poradnictwem antykoncepcyjnym, diagnostyką i sprawdzaniem stanu zdrowia intymnego kobiety. Wśród najczęściej diagnozowanych przez nich schorzeń wymienia się przede wszystkim zaburzenia miesiączkowania i infekcje o charakterze bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym oraz choroby weneryczne. Podczas badania ginekologicznego i cytologii można wykryć również stany zapalne i zmiany na szyjce macicy (np. nadżerkę), zapalenie przydatków, torbiele, mięśniaki macicy. Groźnymi schorzeniami pozostają nadal endometrioza i zespół policystycznych jajników oraz choroby nowotworowe.

Jak przebiega wizyta u ginekologa? Wywiad medyczny i badanie ginekologiczne w Centrum Medycznym Kierach

Do badania ginekologicznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy codzienna dbałość o higienę intymną. Warto powstrzymać się od współżycia seksualnego dobę przed badaniem. Nie należy wykonywać irygacji oraz stosować środków dopochwowych. Depilacja lub golenie okolic intymnych to kwestia indywidualna, zależna od preferencji każdej pacjentki.

Standardowa kontrolna wizyta ginekologiczna rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Ma on formę zwyczajnej rozmowy pacjentki z lekarzem, podczas której zbiera on potrzebne informacje o charakterze medycznym. Warto zatem przed wizytą przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki oraz przebieg menstruacji. Ginekolog zapyta o niepokojące dolegliwości, długość cyklu, współżycie, przebyte ciąże, porody, ewentualne poronienia.

W kolejnym kroku lekarz przeprowadza badanie ginekologiczne. Lekarz prosi jednak najpierw pacjentkę o przygotowanie się do badania. Może mieć ona do swojej dyspozycji osobne pomieszczenie lub miejsce wydzielone w gabinecie lekarskim np. za pomocą parawanu. Pacjentka może wówczas spokojnie się rozebrać, a nawet podmyć przy użyciu bidetu. Coraz częściej w gabinetach oferuje się również jednorazowe fartuszki w formie spódnicy. Zwiększają komfort pacjentki podczas wizyty, a szczególnie momentu przejścia od parawanu na fotel ginekologiczny.

Dla pacjentek zainteresowanych badaniami, jakie wykonuje ginekolog, Tychy stanowią atrakcyjną lokalizację ze względu na obecność specjalistów Centrum Medycznego Kierach. W prywatnej placówce nie wymaga się skierowania w ramach NFZ.

Jakie badania profilaktyczne wykonuje ginekolog podczas konsultacji ginekologicznej? USG, badanie palpacyjne, wziernikowanie, cytologia

Podczas wizyty ginekolog powinien skrupulatnie sprawdzić stan zdrowia pacjentki. Badanie przeprowadza na fotelu ginekologicznym w pozycji półleżącej pacjentki. Rozpoczyna je od oględzin zewnętrznych narządów płciowych. Ten element badania jest zwykle niezauważalny przez pacjentkę i trwa dosłownie kilka sekund. Zwykle ginekolog przystępuje następnie do założenia wziernika do pochwy pacjentki. Obecnie powszechnie wykorzystuje się wzierniki plastikowe, dostępne w różnorodnych rozmiarach, indywidualnie dobieranych do anatomicznych możliwości każdej kobiety. Ich założenie nie powinno być bolesne, może być jednak źródłem dyskomfortu, zwłaszcza jeżeli pacjentka jest zestresowana i spięta. Za pośrednictwem badania palpacyjnego i wziernikowania lekarz dokonuje oceny stanu ścian pochwy i części pochwowej szyjki macicy.

Podczas badania ginekologicznego pobiera się również wymaz z szyjki macicy kobiety. Kolejnym etapem badania jest palpacja. Polega ona na palpacyjnej, czyli dotykowej ocenie narządów rodnych kobiety. Ginekolog określa ich położenie anatomiczne względem siebie nawzajem i innych narządów wewnętrznych, ich ruchomość i ewentualne nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania układu rozrodczego.

U kobiet współżyjących wykonuje się ultrasonografię (USG) drogą przezpochwową. Pozwala na ocenę struktur niedostępnych w innych elementach badania ginekologicznego. Zaniechanie jego wykonania może stać się przyczyną nieprawidłowej diagnostyki i błędnej oceny występowania lub braku ewentualnych schorzeń. Polega na wprowadzeniu podłużnej sondy, zabezpieczonej jednorazową osłonką i żelem. Ocenę uwidocznionego obrazu ułatwia opróżniony pęcherz kobiety. Gdy pacjentka jest dziewicą, wykonuje się USG przez powłoki brzuszne.

Rola diagnostyki i leczenia chorób układu rozrodczego kobiet dla ogólnego stanu zdrowia pacjentek - ginekologia kobiet w każdym wieku

Wykrywanie i leczenie chorób narządów płciowych u kobiet, prowadzenie ciąży i porodu, antykoncepcja, poradnictwo - to tylko niektóre z usług oferowanych przez lekarzy z zakresu położnictwa i ginekologii. Postępowanie po wizycie ginekologicznej zależy przede wszystkim od trudności, z jakimi zmaga się pacjentka lub natury schorzenia, które ginekolog u niej zdiagnozuje. Jeżeli lekarz zauważy istnienie objawów świadczących o rozwoju choroby, powinien zlecić do wykonania dodatkowe badania lub przejść do kompleksowego leczenia chorób żeńskiego układu rozrodczego. Może ono obejmować terapię hormonalną, stosowanie miejscowych lub doustnych farmaceutyków oraz zabiegi ginekologiczne. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić również konsultację z innymi specjalistami, a nawet hospitalizację.

Specjalizacja ginekologiczna jest stosunkowo szeroka. Obejmuje zagadnienia zarówno z zakresu profilaktyki, diagnostyki, jak i leczenia schorzeń narządów intymnych. Połączenie położnictwa i ginekologii umożliwia korzystanie z opieki specjalisty również kobietom w ciąży lub planującym zajście w ciążę. Ginekolog to lekarz, który służy wsparciem i pomocą kobietom w każdym wieku. By mógł optymalnie ocenić stan zdrowia już podczas pierwszej wizyty, zaleca się przedstawienie specjaliście dotychczasowej pełnej dokumentacji medycznej z zakresu ginekologii oraz rzetelną odpowiedź na pytania w wywiadzie.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas