Jak dbać o meble łazienkowe? Sprawdź, o czym musisz pamiętać
Artykuł sponsorowany
Odpowiednie czyszczenie i konserwacja mebli łazienkowych to klucz do ich długowieczności. Aby cieszyć się nienagannym wyglądem szafek, wcale nie trzeba wykonywać skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy wdrożyć kilka prostych czynności, dzięki którym meble będą służyły przez wiele lat. Poniżej przydatne wskazówki.
Najważniejsza systematyczność
Łazienka to pomieszczenie, w którym panują specyficzne warunki. Częste zmiany temperatur oraz wszechobecna wilgoć sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów. Woda może również uszkodzić szafki, słupki oraz pozostałe elementy wyposażenia wnętrza. Dlatego trzeba pamiętać, że meble łazienkowe wymagają regularnego czyszczenia.
Najczęściej na ich powierzchni osadzają się kurz, plamy i tłuszcz. Do usunięcia tego typu zanieczyszczeń wystarczy miękka, nasączona wodą ściereczka z mikrofibry. Natomiast z uporczywymi zabrudzeniami poradzi sobie płyn do naczyń. Końcowym etapem sprzątania powinno być przetarcie czyszczonych elementów na sucho. Ten zabieg pozwoli na usunięcie nieestetycznych smug i zabezpieczy meble przed szkodliwym działaniem wilgoci.
Czego unikać, a co stosować do sprzątania?
Powierzchni laminowanych i lakierowanych z całą pewnością nie należy szorować proszkami czyszczącymi. Tego typu specyfiki mogą trwale zarysować strukturę mebli. Trzeba też unikać środków z dodatkiem chloru oraz innych substancji wybielających, ponieważ powodują uszkodzenia i działają drażniąco na skórę.
Czego zatem warto używać do sprzątania? Bezpieczną opcją są naturalne preparaty, które każdy z łatwością przygotuje. Doskonałym rozwiązaniem jest np. zastosowanie odrobiny octu lub soku z cytryny w połączeniu z wodą. Innym sprawdzonym sposobem jest użycie sody oczyszczonej, która usuwa nawet uporczywe plamy.
Oczywiście do czyszczenia sprzętów łazienkowych można też wykorzystać środki zakupione w sklepie, np. spraye, chusteczki czy płyny. Warto jednak pamiętać, że podczas stosowania niektórych produktów wydzielają się szkodliwe dla zdrowia opary. Dlatego w trakcie porządków warto pozostawić otwarte okno lub drzwi, aby zniwelować niebezpieczne działanie chemikaliów.
Sposób aranżacji a trwałość mebli
Meble łazienkowe są najczęściej wykonane z tworzywa MDF lub płyty wiórowej i dodatkowo zabezpieczone wodoodpornymi powłokami. Jednak jeśli powłoki ulegną uszkodzeniu, istnieje duże ryzyko zawilgocenia materiału i w efekcie - zniszczenia wyposażenia.
Z tego powodu już na etapie wyboru mebli, warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w plastikowe podkłady. Dzięki temu podczas mycia podłogi czy zachlapania wodą, szafka lub słupek nie ulegną zawilgoceniu.
Oprócz tego zabudowa łazienkowa nie powinna przysłaniać kaloryferów. Zamaskowany grzejnik nie będzie działał efektywnie, a dodatkowo może uszkodzić wykończenie mebla.
Należy się również wystrzegać ustawiania wyposażenia w pobliżu okna, aby nie narażać farby lub lakieru na szkodliwe działanie promieniowania UV. Promienie słoneczne mogą powodować blaknięcie i pękanie powłok mebla.
Porządne meble łazienkowe, czyli jakie?
Szafki, półki czy słupki łazienkowe to jedne z najbardziej narażonych na zniszczenie elementów w całym domu. Są wrażliwe na nagłe skoki temperatur, zachlapania, działanie wilgoci oraz częste otwieranie i zamykanie. Dlatego tak istotną rolę odgrywa tu rodzaj materiału zastosowanego do produkcji sprzętu. Musi być przede wszystkim trwały, odporny na puchnięcie i blaknięcie oraz nie może się odkształcać w wyniku użytkowania. Takimi cechami wyróżniają się płyty MDF, HDF, a także płyty wiórowe wykończone fornirem. Niezwykle wytrzymałe są także metal, kamień, ceramika i szkło, które również bywają wykorzystywane do produkcji mebli.
Sam materiał nie gwarantuje jednak odporności na działanie niekorzystnych warunków. Równie ważny jest sposób wykończenia szafek. Do ich zabezpieczenia najczęściej używa się lakieru, folii, akrylu lub laminatu. Wymienione powłoki skutecznie chronią przed wchłanianiem wilgoci.
Kilka prostych rad
Jak widać, pielęgnacja mebli łazienkowych nie jest wcale skomplikowanym zadaniem. Do wyczyszczenia zewnętrznych powłok wystarczy zazwyczaj ściereczka z mikrofibry. Należy również pamiętać o odpowiednim ustawieniu wyposażenia łazienkowego. Szafki, słupki czy półki nie powinny się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie okna i grzejnika. Te proste triki zapewnią meblom piękny wygląd przez długi czas. Warto z nich skorzystać!
Artykuł sponsorowany