Jak otrzymać receptę online?

Artykuł sponsorowany

Obowiązkowe e-recepty i możliwość skorzystania z teleporady sprawiają, że często chorzy w ogóle nie muszą iść do lekarza. Przykładowo w sytuacji, kiedy potrzebują kolejnego zlecenia na już przyjmowany lek. Sprawdź, ile kosztuje recepta online!

Większość przychodni i serwisów pobiera stałe opłaty za konsultacje, bez względu na decyzję lekarza
Większość przychodni i serwisów pobiera stałe opłaty za konsultacje, bez względu na decyzję lekarzamateriały promocyjne

Od 8 stycznia 2020 r. tylko w wyjątkowych, wskazanych w przepisach sytuacjach osoby uprawnione do wystawiania recept mogą wystawić papierowy dokument. Informacja o większości zleceń lekarskich musi trafić do systemu e-zdrowie. Ma on zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, większą przejrzystość i zwiększyć skuteczność walki z nadużyciami na rynku leków. Ubezpieczeni, którzy korzystają ze świadczeń na NFZ, nie poniosą dodatkowych kosztów. Jednak część pacjentów wybiera prywatne placówki, które mają swoje serwisy internetowe.

Czy recepta w wersji online zawiera dodatkowe koszty?

Zlecenia na leki mogą wystawiać uprawnieni przedstawiciele zawodów medycznych, którzy posługują się też podpisem elektronicznym. Nie ma znaczenia, czy robią to w ramach usługi typu e-recepta online 24 h, czy w gabinecie i po bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Recepta online jest bezpłatna,  ale prywatne konsultacje lekarskie mogą wymagać uiszczenia opłaty. Po złagodzeniu obostrzeń pandemicznych teleporada jest rekomendowana tylko w poniższych przypadkach:

●      podejrzenie COVID-19, infekcji koronawirusem SARS-CoV-2;

●      kontynuacja leczenia/rehabilitacji, a lekarz ma wgląd do dokumentacji;

●      potrzeba pozyskania zaświadczenia o stanie zdrowia;

●      dziecko poniżej 6 lat wymaga wcześniej ustalonej kontroli, która nie wymaga badania.

Ani teleporada na NFZ, ani prywatne konsultacje nie dają 100-procentowej gwarancji, że pacjent otrzyma receptę na lek, o który wnioskuje w formularzu. Lekarze analizują dokładnie informacje o stanie zdrowia i objawach. Niejednokrotnie muszą prosić o przesłanie lub uzupełnienie dokumentacji medycznej. Czasami zlecają przeprowadzenie dodatkowych badań przed podjęciem decyzji. Przepisanie leku na receptę komuś, u kogo brakuje podstaw do podawania określonych substancji lub występują przeciwwskazania medyczne, miałoby dla nich poważne konsekwencje prawne i zawodowe. W niektórych przypadkach również karne.

Koszt konsultacji lekarskiej. Od czego zależy cena?

Sumy, jakie trzeba zapłacić w różnych miejscach za e-receptę - a tak naprawdę e-wizytę u lekarza - są zróżnicowane. W serwisie e-lekarz24h.pl cena za wizytę lekarska online to około 70zł.  Niższa kwota nie musi być równoznaczna z większą opłacalnością danej usługi. Czasami mniejsza cena wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na analizę i wystawienie recepty (albo odmowę). Niektóre serwisy reklamują się hasłami, według których zlecenie będzie gotowe po 5 albo 15 minutach. Gdyby jednak dokładniej się wczytać, okaże się, że czas liczy się od momentu przeanalizowania informacji przez lekarza. A jest on dostępny dla danej placówki tylko przez parę godzin w tygodniu. Czasami koszt konsultacji zależy jeszcze od:

●      potrzebnego leku, schorzeń pacjenta;

●      specjalizacji lekarza, który będzie analizował przypadek;

●      doświadczenia, renomy specjalisty;

●      lokalizacji przychodni, firmy.

Czy pacjent może liczyć na zwrot wpłaty, jeśli lekarz zdecyduje nie wystawiać recepty?

Teoretycznie to zależy od szczegółowych warunków świadczenia usługi medycznej przez daną placówkę/serwis - dlatego warto w pierwszej kolejności dokładnie zapoznać się z regulaminem. Niektóre przychodnie i witryny internetowe deklarują zwrot kosztów pacjentom, których konsultacje przez formularz nie zakończyły się wystawieniem e-recepty.

W praktyce większość przychodni i serwisów pobiera stałe opłaty za konsultacje, bez względu na decyzję lekarza. Czas, który poświęcają specjaliści na przeanalizowanie informacji przekazywanych przez pacjentów w formularzach internetowych, to również praca. A kto chciałby pracować za darmo albo prowadzić placówkę medyczną z potencjalnym źródłem istotnych strat finansowych?

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas