Jak powinna wyglądać diagnostyka raka jajnika?

Artykuł sponsorowany

Pierwsze objawy raka jajnika często nie są zauważalne przez kobiety, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Regularne, najlepiej coroczne wizyty u ginekologa i wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości i włączenie odpowiedniego leczenia. Jakie dolegliwości powinny wzbudzić niepokój?

W leczeniu raka jajnika istotna jest także chemioterapia
W leczeniu raka jajnika istotna jest także chemioterapiamateriały promocyjne

Objawy raka jajnika

Rak jajnika jest nowotworem, który początkowo nie daje żadnych objawów. Najczęściej pojawia się u kobiet po 40 roku życia, jednak nie jest to regułą i może dotknąć również młodsze panie. Niektóre kobiety dopiero po wykonaniu testu ROMA, o którym można przeczytać na stronie: https://badaniakrwi.pl/na-czym-polega-test-roma-o-czym-swiadcza-wyniki/, dowiadują się, że coś złego dzieje się w ich organizmie. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, objawy najczęściej obejmują układ pokarmowy. Pojawiają się wzdęcia, bóle brzucha, odbijanie, uczucie pełności. Często są one mylone z niestrawnością lub stosowaniem złej diety. Niekiedy mogą pojawić się także dolegliwości ze strony układu rodnego (krwawienie pomiędzy miesiączkami) czy układu moczowego (problemy z oddawaniem moczu).

Diagnostyka

Bardzo ważna jest profilaktyka. Rak jajnika może być zdiagnozowany na kilka sposobów, jednak to regularne wizyty u ginekologa pozwalają na szybkie wykrycie nieprawidłowości. Najlepszym i mało inwazyjnym badaniem jest USG dopochwowe, które warto wykonywać przynajmniej raz w roku. Niektóre guzy rosną wolno, dlatego systematyczne wizyty pozwalają dostrzec zmiany w początkowej fazie.

Diagnostyka często jest rozszerzana o wykonanie badania stężenia markerów nowotworowych CA-125 i HE-4. Służy temu test ROMA. Na podstawie wyników tych dwóch markerów dokonuje się obliczeń, które oceniają złośliwość zmian jajnika. Dzięki temu można szybko włączyć leczenie onkologiczne. Czasami zlecana jest tomografia komputerowa, która pozwala na dokładną lokalizację zmian i sprawdzenie, czy guzy nie są rozsiane również w innych miejscach.

O profilaktyce w szczególności powinny pamiętać kobiety, u których w rodzinie pojawiły się przypadki nie tylko raka jajnika, ale również raka piersi. Także nosicielki genu BRCA-1 są 20 razy bardziej narażone na ryzyko zachorowania.

Leczenie

Jeśli lekarz uważa, że zmiana ma charakter nowotworowy, to najczęściej kieruje pacjentkę na operację usunięcia guza. Podczas operacji pobierane są wycinki, które następnie wysyłane są do badania histopatologicznego, które pomoże ustalić rodzaj guza, a także zastosować odpowiednie leczenie. Podczas zabiegu chirurgicznego czasem istnieje konieczność usunięcia nie tylko zmian, ale również niektórych narządów, jeśli występują na nich guzy.

W leczeniu raka jajnika istotna jest także chemioterapia. Jej celem jest zniszczenie komórek nowotworowych, dlatego może być ona zalecona również po operacji, kiedy nie udało się usunąć wszystkich zmian. Wczesne wykrycie raka jajnika daje bardzo dobre rezultaty. Ważne, aby leczenie odbywało się pod okiem specjalistów i przy zastosowaniu skutecznych terapii.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas