Gorące źródło za darmo tylko 1,5 godziny od Zakopanego. To idealny pomysł na jednodniową wycieczkę

Agata Zaremba

Opracowanie Polecamy Agata Zaremba

Kąpiel w gorących źródłach to atrakcja, która zazwyczaj kojarzy nam się z dziką Islandią, jednakże, aby zrelaksować się w naturalnym SPA, wcale nie musimy lecieć tak daleko. Termiczne źródło na łonie natury znajdziemy tuż za polską granicą i odwiedzimy je zupełnie za darmo. Mało kto wie o tym miejscu.

Gorące źródło tuż pod granicą Polski. To idealne miejsce na jednodniowy wypad
Gorące źródło tuż pod granicą Polski. To idealne miejsce na jednodniowy wypadMichal Fludra/NurPhotoGetty Images

SPA na łonie natury. Gorące źródło na Słowacji to nietypowa atrakcja dla turystów

Podhale słynie nie tylko z pięknych górskich szlaków i bogatej kultury, ale i basenów termalnych, które przyciągają turystów niezależnie od pory roku. Mimo że jest to świetna atrakcja dla całych rodzin, odwiedzając popularne kompleksy basenów termalnych, musimy niekiedy liczyć się z tłumami i kolejkami do kas, a także wysokimi cenami biletów wstępu.

Jednakże mało kto wie, że tuż za granicą Polski znajduje się prawdziwie wyjątkowe miejsce, w którym wykąpiemy się w termalnej wodzie w naturze. Mowa o gorących źródłach położonych 50 km od przejścia granicznego w Chyżnem, tuż obok uroczej miejscowości Kalameny na Słowacji. Wypoczniemy tam na łonie natury, delektując się jej pięknem i spokojem.

Gorące źródło w Kalamenach to miejsce dzikie, a więc korzystanie z niego jest zupełnie darmowe.

Dzikie kąpielisko w Kalamenach. Regeneracja ciała i ducha

Kąpielisko powstało w latach 90., po tym, jak w jego miejscu wykonano odwiert, przez który z głębokości około 500 metrów wypłynęła na powierzchnię woda mineralna. W ten sposób powstał sztuczny staw, który mimo planów komercyjnego zagospodarowania po dziś dzień pozostał miejscem dzikim.

Kąpielisko w Kalamenach ma wymiary około 20 na 10 metrów i głębokość około pół metra. Woda ma stałą temperaturę około 33°C i jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok. Okolica jeziora jest malownicza, otoczona trawami, wzgórzami, a także laskiem. Kąpielisko leży w pobliżu uroczego potoku Kalamenianka.

Woda, która wypływa z głębin, jest lekko zmineralizowana i delikatnie pachnie siarką. Kąpiele w wodzie termalnej nie tylko relaksują ciało, ale także korzystnie wpływają na zdrowie — a dokładniej na układ mięśniowo-szkieletowy. Takie naturalne SPA ma także działanie regulujące metabolizm, przyspieszające procesy regeneracji i odbudowy kostnej, a także wzmacniające odporność.

Gorące źródło na Słowacji. Jak dojechać z Polski?

Podróż do gorących źródeł w Kalamenach jest łatwa i wygodna, szczególnie z Polski. Z Krakowa podróż samochodem zajmuje około 3 godzin, a z Zakopanego niecałe 1,5 godziny. To idealne miejsce dla tych, którzy pragną oderwać się od codzienności i zatopić się w przyjemności relaksu wśród dzikiej przyrody.

Obok kąpieliska powstał płatny parking, gdzie możemy bezpiecznie zaparkować zarówno samochodem osobowym, jak i kamperem. Niedawno jeszcze cena za dobę wynosiła 4 euro, jednak z roku na rok może ona ulegać zmianie. Za parking możemy też zapłacić złotówkami, jednak musimy liczyć się z niekorzystnym zaokrągleniem kursu.

Jako że na parkingu można nocować, bez żadnej dodatkowej opłaty za noc, stał się on popularnym miejscem biwakowym — wiele osób przyjeżdża tam z namiotami czy kamperem.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas