Oto najwyższa emerytura w Polsce. Kwota przyprawia o zawrót głowy

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Od marca br. najniższa emerytura w Polsce wynosi 1780,96 zł brutto, natomiast wysokość średniego świadczenia w kraju to niewiele ponad 3400 zł brutto. Takie kwoty z pewnością nie dotyczą mieszkańca Śląska, który co miesiąc pobiera z ZUS emeryturę w wysokości 48 tys. zł. Jak to możliwe?

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi prawie 50 tys. zł
Najwyższa emerytura w Polsce wynosi prawie 50 tys. złARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Co wpływa na wysokość emerytury?

Wysokość świadczeń emerytalnych w naszym kraju od lat budzi niemałe kontrowersje i staje się tematem społecznej dyskusji. W Polsce jest ponad 6 mln osób uprawnionych do pobierania emerytury, ale zdecydowana większość narzeka na zbyt niskie świadczenia.

Możliwość przejścia na emeryturę to dla wielu osób długo oczekiwany i niezwykle przyjemny moment w życiu. Nie brakuje jednak ludzi, którzy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, nie decydują się na to świadczenie i kontynuują pracę zawodową.

Wyliczenie odpowiedniej kwoty emerytury możliwe jest dzięki ustaleniu kapitału początkowego. Kapitał początkowy to odtworzona kwota składek na ubezpieczenie emerytalne sprzed 1 stycznia 1999 r. Należy pamiętać, że ZUS przed 1999 r. nie prowadził indywidualnych kont ubezpieczonych, a to z kolei może wpłynąć na nieodpowiednie wyliczenie emerytury.

Rzecz jasna, ustalenie kapitału początkowego i przejście na emeryturę możliwe jest po osiągnięciu wieku emerytalnego, który w Polsce wynosi 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekonuje, że pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 10-15 proc. Natomiast przechodząc na emeryturę 5-7 lat po osiągnięciu wieku emerytalnego, może skutkować podwojeniem wysokości świadczenia.

Dzieje się tak z uwagi na zasadę, że im więcej opłacamy składek oraz im później przechodzimy na emeryturę, tym wyższe będzie otrzymane świadczenie - o czym często przekonywała była prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce od lat budzi niemałe kontrowersje i staje się tematem społecznej dyskusji
Wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce od lat budzi niemałe kontrowersje i staje się tematem społecznej dyskusji123RF/PICSEL

Oto najwyższa emerytura w Polsce

Wracając jednak do sedna sprawy, czyli konkretnych kwot emerytur, to bezapelacyjnie w tej "kategorii" wygrywa mieszkaniec Śląska, który może pochwalić się najwyższym świadczeniem w Polsce.

Otóż oddział ZUS w Zabrzu wypłaca mieszkańcowi Śląska emeryturę w wysokości 48 673,53 zł. Mężczyzna na swoje świadczenie pracował bardzo długo, bo aż 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni, a na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat. Co ciekawe - przez cały ten czas nie wziął nigdy zwolnienia lekarskiego.

"Zbliżenia". Chris Cugowski o swojej muzycznej drodze i o tym jak trafił do serialu „Bridgertonowie”INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas