Jak prasować satynę? Żelazko parowe do trudnych tkanin

Artykuł sponsorowany

Satyna to subtelnie połyskujący materiał o bardzo eleganckim charakterze, który jednak wymaga ostrożności podczas prania i prasowania. Jak dbać o satynową pościel i ubrania? Jak prasować satynę, by jej nie uszkodzić? Sprawdź!

Generator pary Braun Carestyle 7
Generator pary Braun Carestyle 7.

Satyna - co to za materiał?

Tkanina satynowa jest dość charakterystyczna. Wyróżnia się efektownym połyskiem oraz jest delikatnie śliska i chłodna w dotyku. Satyna może być wykonana z różnego rodzaju włókien: naturalnych, syntetycznych, sztucznych i mieszanych.

Najcenniejszymi rodzajami tkanin satynowych są te, które wykonano z naturalnego jedwabiu, bawełny i wiskozy. Mniej kosztowny bywa zakup ubrań i tekstyliów z satyny poliestrowej lub zrobionej z poliamidu.

Znajomość składu materiałowego ubrań i tekstyliów jest bardzo istotna - nieco inne temperatury prania i prasowania zniesie satyna z poliestru, a inne ta z naturalnego jedwabiu. Zanim więc przystąpisz do prania lub prasowania satyny, sprawdź metki ze składem. Jeśli zostały odcięte, zachowaj szczególną ostrożność.

Jakie są zalety satyny?

  • Elegancja - satyna delikatnie połyskuje, dzięki czemu ubrania i tekstylia z niej wykonane prezentują się ekskluzywnie i stylowo.
  • Zwiewność - materiał ten jest lekki i delikatny oraz chłodny w dotyku.
  • Trwałość - jeśli tylko zadbasz o satynowe wyroby w odpowiedni sposób, posłużą Ci przez długi czas.

Co może uszkodzić satynowy materiał?

  • Zbyt wysoka temperatura - zarówno podczas prania, jak i prasowania. Materiał satynowy może się zbiec albo ulec przypaleniu.
  • Ostre elementy - satyna jest podatna na zaciągnięcia i rozdarcia, a ewentualne wady będą dość mocno wyeksponowane na połyskującym materiale.

Jak prasować satynę?

Jak już wiesz, satyna jest materiałem eleganckim i raczej delikatnym - wymaga więc ostrożności zarówno podczas prania, jak i w trakcie prasowania.

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności sprawdź oznaczenia na metce producenta. Znajdziesz na niej informacje o składzie materiału (satyna może być wykonana z bawełny, jedwabiu, poliestru lub innych włókien). Poza tym powinny tam być również zawarte wskazówki na temat sposobu prania i prasowania. Jeśli metka została odcięta, możesz zasugerować się ogólnymi zaleceniami dotyczącymi prasowania satyny, które znajdziesz poniżej.

Prasowanie satynowej pościeli i domowych tekstyliów z satyny

Satynowe mogą być nie tylko bluzki i sukienki, ale również prześcieradła, poszewki na poduszki, a nawet narzuty i zasłony. Decydując się na ich zakup, pamiętaj o tym, że ich prasowanie wymaga umiejętności, ostrożności i odpowiedniego sprzętu.

Generator pary Braun Carestyle 7 pro
Generator pary Braun Carestyle 7 pro.

Jak wyprasować satynę, by jej nie uszkodzić?

  • Po praniu strzepnij oraz rozwieś satynowe tekstylia do wyschnięcia. Jeśli są to zasłony, możesz od razu założyć je na karnisz. Materiał satynowy jest dość odporny na zagniecenia - w wielu przypadkach w ogóle nie trzeba go prasować.
  • Jeśli na satynowych tekstyliach są widoczne zagniecenia, możesz spróbować wygładzić je parą. Przyda Ci się do tego parownica, żelazko parowe lub żelazko z generatorem pary.
  • Posłuż się możliwie dużą deską do prasowania. Dobrym pomysłem jest stosowanie specjalnego pokrowca na deskę, który ułatwia rozprasowywanie materiału w niższych temperaturach.
  • W pierwszej kolejności prasuj mało widoczne miejsca - gdyby doszło do uszkodzenia materiału, nie będzie to bardzo rzucało się w oczy.
  • Prasuj satynę na lewej stronie - satyna jest materiałem dwustronnym. Prawa strona jest błyszcząca, a lewa matowa.
  • Prasuj w niskiej temperaturze - najdelikatniejsze materiały powinny być prasowane w temperaturze do 110°C.

Prasowanie satynowych ubrań

Może sprawić nieco więcej trudności niż wyprasowanie satynowej pościeli, dlatego tak istotna jest odpowiednia technika oraz wysokiej jakości żelazko. Najlepszym z możliwych rozwiązań jest posłużenie się żelazkiem parowym albo żelazkiem z generatorem pary. Dlaczego? Otóż żelazko parowe oraz żelazko z generatorem pary umożliwia usuwanie zagnieceń w niższej temperaturze - uderzenie pary wnika w prasowany materiał, dzięki czemu łatwiej go wyprasujesz. Nowoczesne żelazka parowe oraz żelazka z generatorami pary świetnie usuwają zagniecenia nawet w niskiej temperaturze.

Jak wyprasować satynową bluzkę, sukienkę lub inne ubrania?

  • Postaraj się uniknąć zagnieceń - po praniu strzepnij i rozwieś ubranie. Gdy było noszone, ale nie wymaga prania, rozwieszaj je w szafie na odpowiednio dobranym wieszaku.
  • Prasowanie ubrań rozpocznij od najtrudniejszych fragmentów kroju (na przykład od wyprasowania rękawów) - dopiero potem przejdź do prasowania pozostałych części materiału.
  • Prasuj na lewej stronie. Możesz również prasować przez delikatną ściereczkę - to dodatkowo zabezpieczy satynowe ubrania przed przypaleniem.
  • Korzystaj z żelazka parowego lub z generatorem pary - dzięki zastosowaniu pary łatwiej usuniesz trudne zagniecenia i to w bezpiecznej temperaturze.
  • Wypróbuj prasowanie w pionie - rozwieś ubranie na wieszaku, sięgnij po żelazko parowe lub z generatorem pary, zbliż urządzenie na odległość kilku centymetrów od tkaniny i wygeneruj parę.
  • Nie ustawiaj wysokiej temperatury prasowania - zacznij od najniższych ustawień żelazka.

Jeśli posiadasz wiele ubrań wymagających starannego prasowania, zdecydowanie możesz sięgnąć po żelazko z generatorem pary Braun CareStyle 7 Pro - w swojej recenzji poleca je Pani AGD! Szczegółowe informacje o teście oraz pełną opinię Pani AGD znajdziesz we wpisie: Najmocniejszy generator pary Braun - test i opinia Pani AGD.

W jakiej temperaturze można prasować satynę?

Bezpieczna temperatura prasowania satyny jest ściśle powiązana z jej składem. Jak wiesz, satynowa tkanina może być wykonana z włókien bawełnianych, ale też jedwabnych, poliestrowych lub innych. Jaka temperatura prasowania i ustawienia żelazka będą najlepsze?

  • Satyna bawełniana i wiskozowa zazwyczaj jest najbardziej odporna na temperaturę, ale nie oznacza to, że można prasować ją na maksymalnych ustawieniach. Ustaw żelazko na pojedynczą kropkę (to znaczy na temperaturę do 110°C) i wykonaj test. Jeśli temperatura jest zbyt niska i zagniecenia nie znikają, delikatnie podnieś temperaturę prasowania i wykonaj próbę w mało widocznym miejscu.
  • Satyna poliestrowa i z poliamidu wymaga delikatnego prasowania. Nie przekraczaj najniższych ustawień temperatury w Twoim żelazku. Do prasowania poliamidu i poliestru powinna wystarczyć Ci temperatura 100°C. Dla bezpieczeństwa prasuj satynę z tych włókien przez bawełnianą ściereczkę.
  • Satyna jedwabna jest bardzo delikatna i podatna na deformacje. Ubrania z niej wykonane należy prasować zawsze na najniższych możliwych ustawieniach temperatury żelazka albo wykorzystać do prasowania samo uderzenie pary.

Pamiętaj o tym, że ogólne sugestie związane z prasowaniem satyny nie zastępują zaleceń producenta - to one są najbardziej wiarygodnym źródłem informacji, z jakiego możesz skorzystać. Z tego względu nie wyrzucaj metek producenta, jeśli nawet je odcinasz. Znajdziesz na nich bowiem wszystkie niezbędne wskazówki, które pozwolą Ci bezpiecznie prać i prasować satynowe ubrania i tekstylia.

Jak ograniczyć potrzebę prasowania satyny?

Materiały, które są delikatne, jak satyna, nie powinny być za często prane i prasowane. Istnieje kilka sposobów na to, by zminimalizować zagniecenia:

  • Do prania satyny wybieraj delikatne programy zakończone wirowaniem na niskich obrotach - im wyższe obroty podczas wirowania, tym silniejsze zagniecenia już po praniu.
  • Wypraną satynę susz na płasko, jeśli to możliwe. Suszenie w pionie również nie jest złym rozwiązaniem, o ile jest to materiał, który się nie rozciąga i nie jest ciężki.
  • Satynowe ubrania przechowuj delikatnie złożone lub rozwieszone. Nie kładź na nich innych ubrań. Jeśli przechowujesz je na wieszaku, zostaw wokół nich odrobinę wolnej przestrzeni.
  • Jeśli na satynie powstały delikatne zagniecenia, rozwieś ją w łazience. Para wodna, która towarzyszy kąpieli w wannie lub pod prysznicem, może zmiękczyć materiał, a dzięki temu część zagnieceń zniknie.

Jeśli nawet powyższe zalecenia nie uchroniły Twoich ubrań przed zagnieceniami, nie musisz od razu prasować ich na desce. Posłuż się żelazkiem parowym i wyprasuj satynę wyłącznie przy użyciu pary - najlepiej w pozycji pionowej.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas