Jak skutecznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?

Artykuł sponsorowany

Wydaje Ci się, że masz niewielki wpływ na to, ile wynoszą Twoje rachunki za energię elektryczną? Nic bardziej mylnego! Już dziś wprowadź konkretne działania, które pomogą Ci skutecznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w swoim domu. Jakie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu jest sporo
Sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu jest sporomateriały promocyjne

Wszechobecne urządzenia elektryczne i największe "pożeracze" energii w domu

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez urządzeń elektrycznych. Jesteśmy nimi otoczeni niemal na każdym kroku, a energia elektryczna to źródło niekwestionowanej wygody. Jednak każdy sprzęt nią zasilany generuje koszty. Okazuje się, że czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak duże potrafią być to liczby.

Do największych "pożeraczy" prądu, a co za tym idzie, generatorów wysokich rachunków za energię elektryczną, zaliczają się m.in.: mikrofalówka, czajnik elektryczny, piekarnik elektryczny, płyta indukcyjna, zmywarka, pralka, chłodziarko-zamrażalka, odkurzacz, komputer PC oraz laptop, a także oświetlenie.

Na Twoje rachunki za prąd wpływa także każde dodatkowe urządzenie typu suszarka, konsola, suszarka bębnowa, smartfon, pompa ciepła, parownica, monitor, kosiarka, drukarka, bojler, a nawet szczoteczka elektryczna. Wszystko to, co wymaga zasilania z sieci lub ładowania. Sam więc widzisz, że jest tego naprawdę sporo. A to jak często i jak długo są używane, wpływa na to, ile finalnie płacisz za prąd.

Energia elektryczna — jak zmniejszyć jej zużycie?

Skoro większość otaczających nas urządzeń, bez których nie wyobrażamy sobie codzienności, jest na prąd, to czy możliwe jest zmniejszenie rachunków? Owszem! Musisz tylko przeanalizować, w jaki sposób korzystasz z wcześniej wymienionych sprzętów i wdrożyć niewielkie zmiany w swoich codziennych nawykach i przyzwyczajeniach. Sprawdź, jakie rozwiązania może zaproponować Ci E.ON Polska w swoim kalkulatorze energii online.

Wyrób proste nawyki, które pomogą Ci oszczędzać

Sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu jest sporo. I wcale nie wymagają od Ciebie złożonych działań. Zacznij od najprostszych elementów jak wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywasz. Tutaj od razu upewnij się, że korzystasz z żarówek energooszczędnych, najlepiej LED.

Dodatkowo nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania: dotyczy to np. konsoli, TV czy odkurzacza podpiętego do stacji ładowania.

Zużycie prądu zmniejszysz również dzięki rozsądnemu planowaniu przestrzeni. W jaki sposób? Miejsce pracy lub odrabiania lekcji zorganizuj jak najbliżej okien, tak by w pełni wykorzystać potencjał dziennego światła. W ten sposób rzadziej będziesz potrzebował doświetlić dany obszar, a co za tym idzie, zmniejszysz zużycie prądu.

Korzystaj z trybu EKO w urządzeniach domowych

Pralka, suszarka bębnowa, zmywarka, parownica — większość nowoczesnych urządzeń ma program pracy EKO. Z reguły czas prania, zmywania czy suszenia w takim trybie jest nieco dłuższy niż w opcji automatycznej lub w trybie "pranie błyskawiczne". Jednak zużycie energii elektrycznej i wody bywa nawet o połowę niższe! Dlatego warto planować prace porządkowe w gospodarstwie domowym tak, by uruchamiać te urządzenia maksymalnie zapełnione i pozwalać im pracować w trybie EKO.

Przed zakupem wybranego urządzenia upewnij się, że jest on najwyższej klasy energetycznej
Przed zakupem wybranego urządzenia upewnij się, że jest on najwyższej klasy energetycznejmateriały promocyjne

A czego lepiej unikać?

Wszelkiego rodzaju opcji typu booster. Przykładowo — niektóre płyty indukcyjne posiadają właśnie power boost, który sprawia, że wybrane przez Ciebie pole nagrzewa się błyskawicznie do wysokiej temperatury i w takim trybie działa nawet kilkanaście minut. Dzięki temu zagotujesz szybciej wodę na makaron, kaszę czy ryż lub szybciej nagrzejesz olej, jednocześnie jednak zużyjesz spore pokłady energii elektrycznej. Pamiętaj, im większą temperaturę osiąga grzałka w krótszym czasie, tym więcej prądu potrzeba do takiego nagłego wyrzutu energii cieplnej.

Podobnie działa czajnik elektryczny czy mikrofalówka — to one w skali roku potrafią generować koszty sięgające nawet kilkuset złotych. Dzieje się tak dlatego, że w krótkim czasie nagrzewają się do wysokich temperatur, co pochłania dużo prądu. Jeśli więc możesz, ogranicz korzystanie z tych urządzeń lub używaj ich z głową, np. gotuj tylko taką ilość wody, którą aktualnie potrzebujesz.

Wymieniasz sprzęt AGD i RTV? Zwróć uwagę na klasę energetyczną!

Jesteś właśnie na etapie urządzania mieszkania lub planujesz po prostu wymienić stary sprzęt gospodarstwa domowego na nowy? Już na tym etapie możesz zatroszczyć się o niższe rachunki za prąd. Jak?

Przed zakupem wybranego urządzenia upewnij się, że jest on najwyższej klasy energetycznej. Obowiązuje tutaj skala od A do G, przy czym A oznacza, że są to sprzęty o najmniejszym zużyciu energii, natomiast G o najwyższym (te są najmniej opłacalne dla użytkowników).

Widzisz więc, że by skutecznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wcale nie musisz podejmować kosztownych i wymagających kroków. Już kilka prostych zmian w nawykach korzystania ze sprzętów AGD i RTV sprawi, że Twoje rachunki za prąd odczuwalnie się zmniejszą!

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas