Jak stosować płytki betonowe w łazience, by jej nie przytłoczyć?
Artykuł sponsorowany
Imitacja betonu święci swoje triumfy. Jest tańsza niż oryginał, a świetnie go naśladuje. Parametry techniczne sprawiają, że płytki betonowe są idealne do wnętrz wymagających, takich jak łazienka. Jednak ich surowość może przytłaczać te niewielkie pomieszczenia. Dlatego dzisiaj dostaniesz garść wskazówek, jak stosować płytki betonowe i z czym je łączyć, by Twoja łazienka nabrała nowoczesnej elegancji.
Najlepsze płytki betonowe do łazienki
Wybierając ceramikę, zwróć uwagę na parametry techniczne. Muszą być to opcje odporne na wilgoć i wytrzymałe na nacisk.
Ważne jest także wykończenie.
Ostatnio na rynku coraz częściej pojawiają się płytki betonowe z połyskiem. Jednak te mogą być śliskie. Warto stosować je na ścianach, a na podłogę wybrać matowe wersje.
Możesz też zdecydować się na gres lappato w wersji imitującej beton. Specjalna technika polerowania sprawia, że takie płytki betonowe nabierają matowo-połyskującego wykończenia, a zachowują swoje właściwości. Znajdziesz je np. w kolekcji Marazzi Mystone.
Płytki betonowe w łazience jako akcent dekoracyjny
W małym pomieszczeniu takie kafle lepiej stosować fragmentarycznie i łączyć z innymi elementami.
Płytki betonowe idealnie nadają się do wydzielenia stref w łazience połączonej z toaletą. Możesz nimi zamaskować geberit lub ścianę pod natryskiem. Świetnie będą wyglądać nad wanną lub umywalkami.
Wybierz jednak maksymalnie dwie ściany, które wyłożysz imitacją kamienia. W innym przypadku może ona zbyt przytłoczyć wnętrze.
Heksagony, mozaiki i płytki 3D imitujące beton stworzone do małej łazienki
Ponadto ciekawą formą są także heksagonalne płytki betonowe. Sześciokątny kształt jest nowoczesny i dekoracyjny. Nadaje surowym kaflom lekkości. Możesz je ułożyć na ścianie lub na podłodze, tworząc ciekawą mozaikę. Intrygująco wyglądają również na części ściany. Sprawiają wówczas wrażenie “niedokończenia".
W małej łazience sprawdzają się także mozaiki ścienne. Są nieco delikatniejsze, a kontrastowa fuga może wywołać równie ciekawy efekt.
Kolejną propozycją dekoracyjną są kafle 3D. Płytki betonowe w formie przestrzennych dekorów pojawiły się stosunkowo niedawno, jednak ich oferta stale rośnie. Wzory to zazwyczaj proste lub faliste linie, które dodają imitacji betonu elegancji i niezbędnej subtelności. Powiększają też wnętrze. Są to wyłącznie opcje ścienne. Świetnie wyglądają pod natryskiem lub nad umywalkami.
Z czym więc łączyć płytki betonowe?
Tu opcji jest co najmniej kilka.
Płytki betonowe i ciepła imitacja drewna
Jest to już wręcz klasyczne zestawienie. Drewno wizualnie ociepla wnętrze. Jest przytulne i doskonale oddaje relaksacyjny charakter łazienki. Komponuje się z imitacją betonu na zasadzie kontrastu.
Takie zestawienie jest idealne w aranżacjach loftowych, industrialnych i eklektycznych. Sprawdza się także w stylu boho - wystarczy jedynie uzupełnić przestrzeń odpowiednimi dodatkami.
Płytki betonowe i naturalna cegła
To połączenie jest kwintesencją stylu loftowego. Oba naturalne i surowe materiały doskonale do siebie pasują. Jednak należy pamiętać, że oba są wizualnie ciężkie, dlatego mogą przytłoczyć niewielką łazienkę. Warto uzupełnić je cieplejszym drewnem.
Można też zastąpić naturalną, czerwoną cegłę jej lżejszą odmianą np. płytkami metro. W takim zestawieniu kafle betonowe mogą stać się dobrą bazą do aranżacji industrialnych lub do łazienki w stylu vintage.
Płytki betonowe i patchwork
Do kafli betonowych można dobrać wzorzyste płytki w różnych odcieniach szarości na zasadzie uzupełnienia lub w ciepłych barwach ziemi, hołdując zasadzie kontrastów.
Od ornamentyki zależeć będzie, jak efekt uda Ci się uzyskać. Płytki betonowe w zestawieniu z geometrią oddadzą ducha nowoczesnych aranżacji. Nadal będą pasować do stylu industrialnego i minimalistycznego. Tymczasem w zestawieniu z florystycznymi elementami stworzą bazę dla łazienki w stylu boho.
Płytki betonowe i intensywna kolorystyka
Szarość i surowość jest idealnym tłem dla silnych kolorów. W małej łazience imitacja betonu świetnie wygląda z monochromatyczną ceramiką w kolorze kanarkowej żółci, soczystej pomarańczy, turkusu lub ognistej czerwieni. W takim zestawieniu płytki betonowe możesz ułożyć zarówno na ścianie, jak i na podłodze, a wyraziste, intensywne opcje w formie dekoracji ściennej. To doskonałe zestawienie, które odda nowoczesny i minimalistyczny charakter łazienki.
Te propozycje to tylko kilka wybranych sposobów na aranżację małej łazienki. Możliwości mnożą się wraz z pomysłami producentów, którzy wprowadzają na rynek coraz ciekawsze rozwiązania. Dzięki nim beton nie jest już tylko surowy i industrialny. Może być też lekki i elegancki Wszystko zależy od wyobraźni samych właścicieli.
Artykuł sponsorowany