Jak uszyć sukienkę? 3 proste pomysły

Artykuł sponsorowany

Umiejętność szycia ubrań pozwala na kreowanie, projektowanie i wcielanie projektów w życie. Dzięki tej pasji możemy wyglądać oryginalnie, nosić bluzki, sukienki lub spodnie z dobrej jakości materiałów i tworzyć kolejne unikalne wzory. Sprawdź, czego potrzebujesz, aby uszyć prostą kreację z wykrojem lub bez. Sprawdź, dlaczego twoim sprzymierzeńcem będzie nie tylko maszyna do szycia, ale też żelazko z generatorem pary.

Kobieta szyjąca sukienkę
Kobieta szyjąca sukienkęmateriały promocyjne

Jak uszyć sukienkę - co będzie potrzebne?

Zanim przejdziemy do szycia, powinniśmy skompletować odpowiednie akcesoria, urządzenia pomocne podczas pracy oraz dobrać idealny materiał do projektu. Co będzie potrzebne do uszycia sukienki?

Jaki materiał wybrać na prostą sukienkę? Do wyboru mamy tkaniny, czyli materiały nieelastyczne, np. len, wiskozę, muślin, z których można uszyć lekkie, zwiewne sukienki na lato. Te typy materiałów nie sprawią problemów podczas samej pracy na maszynie, ale mogą przysporzyć trudności podczas krojenia i dopasowywania, zwłaszcza wtedy, kiedy dopiero zaczynamy przygodę z tą pasją. Mogą też wymagać wszycia zamka lub zrobienia odpowiednich zakładek.

Jeśli decydujemy się na pierwszą próbę uszycia ubrania, ale boimy się, czy będzie ono dobrze układało się na ciele, warto zdecydować się na dzianinę, czyli materiał elastyczny. Odpowiedni będzie cienki jersey, który zazwyczaj wykorzystywany jest przy szyciu bluzek i t-shirtów, oraz jeden z dwóch rodzajów dresówki. W tak zwanej "pętelce" pod spodem zobaczymy charakterystyczne pętelki, w "drapanej" - będzie tam delikatny meszek. Obie będą mięsiste, odpowiednio elastyczne, jednak pierwsza będzie nieco cieńsza.

Co to jest dekatyzacja i dlaczego żelazko jest niezbędne podczas szycia? Zarówno dzianiny, jak i tkaniny mogą kurczyć się pod wpływem wilgoci lub wysokich temperatur, np. podczas prania. Aby temu zapobiec, przed szyciem należy je zdekatyzować, a więc zadziałać naprzemiennie wysoką i niską temperaturą oraz parą. Dzięki temu uszyte ubranie zachowa swój rozmiar i formę. Jak prawidłowo wykonać dekatyzację w warunkach domowych? Tkaninę lub dzianinę można po prostu uprać w odpowiedniej dla danego gatunku temperaturze, a następnie wysuszyć.

Innym, o wiele szybszym sposobem na zapobieganie kurczenia się materiału, jest zadziałanie na niego parą z żelazka z generatorem pary. Najlepsze będzie urządzenie, które wyposażono w odporną na zarysowania stopę z eloksalu oraz otwory do wyrzutu pary na całej jej powierzchni, nawet na czubku. Generator pary Braun CareStyle 7 Pro dysponuje także trybem Turbo, który umożliwia jeszcze mocniejsze działanie pary pod wysokim ciśnieniem. Dodatkowo wyposażone jest w tryb iCare, który gwarantuje bezpieczną temperaturę prasowania dla każdej tkaniny, a tryb Eco zadba o najdelikatniejsze materiały.

Żelazko z generatorem pary – twój pomocnik krawiecki - infografika
Żelazko z generatorem pary – twój pomocnik krawiecki - infografikamateriały promocyjne

Nowoczesne żelazko z generatorem pary przyda się nie tylko do procesu dekatyzacji. Nawet w profesjonalnych pracowniach krawieckich jest ono na podstawowym wyposażeniu, ponieważ znacznie ułatwia szycie oraz pomaga uzyskać jeszcze lepszy efekt finalny. Do czego właściwie może się przydać? Urządzenia marki Braun z zaokrągloną stopą FreeGlide 3D pomogą nie tylko w wygładzeniu materiału, dzięki czemu krojenie i szycie będzie prostsze i dokładniejsze. Przy pomocy żelazka możemy również zaprasowywać obłożenia i podwinięcia, np. dołu sukienki. Takie przeprasowanie materiału może stać się również alternatywą dla pracochłonnej fastrygi.

Żelazko z generatorem pary przyda się również do przyklejania taśm wzmacniających, które stosuje się np. na ramionach, pod dziurkami guzików lub troczków, w paskach. Dzięki nim materiał nie destabilizuje się, nie wyciąga podczas noszenia. Odpowiedni wkład lub taśmę (inną do dzianin i do tkanin) wystarczy przyłożyć w danym miejscu i przeprasować z użyciem pary.

Jaka maszyna do szycia dla początkujących? Do użytku domowego wystarczy maszyna domowa z podstawowymi rodzajami ściegów:

  • stębnówką (ścieg prosty) do zszywania i podwijania tkanin;
  • elastycznym (np. pochylony zygzak) do dzianin;
  • owerlokowym do wykańczania brzegów materiału (zabezpiecza przed pruciem).

Warto wybrać sprzęt, który umożliwia regulację długości i szerokości ściegu oraz docisku stopki. Funkcja ta pomaga dopasować moc trzymania materiału przez stopkę, która powinna być dostosowana m.in. do grubości i elastyczności tkaniny lub dzianiny.

Jeśli chcemy ładnie wykańczać uszyte przez nas ubrania, przyda się urządzenie o nazwie owerlok, które pracuje na 4 niciach i 2 igłach, tworząc estetyczny łańcuszek. Takie obrębienie można zobaczyć na strojach ze sklepów.

Akcesoria do szycia: jakie wybrać nici i stopki do maszyny? Do szycia potrzebne będą również dobrej jakości nici renomowanych firm. Lepiej nie używać starych i zleżałych, ponieważ mogą się zrywać i utrudniać szycie. Do materiałów elastycznych należy również dopasować odpowiednią stopkę oraz igłę do maszyny. Sprawdzi się stopka z rolką, stopka do szycia dzianin oraz igły z dopiskiem stretch, super stretch lub jersey dedykowane maszynom danej firmy lub owerlokom. Ich grubość powinna wynosić 70 lub 80.

Z niezbędnych akcesoriów potrzebne będą jeszcze ostre, duże (ok. 20 cm) nożyczki krawieckie oraz komplet szpulek do bębenka maszyny. Pracę ułatwić może znikający marker do pisania po materiale lub specjalne mydełko do zaznaczania.

Podstawowe zasady szycia - infografika
Podstawowe zasady szycia - infografikamateriały promocyjne

3 pomysły na sukienkę - jak uszyć ją krok po kroku?

Najprostszą sukienkę na lato można stworzyć bez profesjonalnego wykroju. Kiedy uda nam się uszyć pierwsze ubranie, warto pójść o krok dalej i wypróbować inne projekty oraz poznać podstawy konstrukcji odzieży. Przedstawiamy 3 najprostsze sposoby na sukienkę.

Pomysł 1. Jak uszyć sukienkę maxi? Do uszycia sukienki możemy wykorzystać ulubioną koszulkę oversize. Nie musimy jej pruć ani ciąć, wystarczy, że złożymy równo na pół i odrysujemy na złożeniu materiału, pozostawiając zapas na szwy. Obrys trzeba odpowiednio wydłużyć o tyle centymetrów, ile długości ma mieć nasza sukienka, mierząc od pasa (pamiętajmy o dodaniu 2-3 cm na podwinięcie). W ten sposób uzyskamy krój oversize lub lekko dopasowany. Kiedy odrysujemy przód bluzki, składamy ją w drugą stronę i odrysowujemy przedłużony w ten sam sposób tył. Następnie zszywamy na ramionach i rękawach oraz wykonujemy szwy boczne. Dół i rękawy obrębiamy na owerloku lub na maszynie ściegiem typu owerlokowego, podwijamy, zaprasowujemy i zszywamy. Do tego projektu warto wybrać materiał elastyczny. Potrzebne będzie około 2 m.

Pomysł 2. Jak uszyć sukienkę dla dziewczynki? Sposobem na uszycie prostej kreacji dla małej damy jest wykorzystanie triku ze starą koszulką i stworzenie bazowej góry (może ona kończyć się w talii, w pasie lub zostać skrócona do wysokości klatki piersiowej. W ten sposób możemy wykonać 3 projekty z jednego pomysłu) oraz doszycie rozkloszowanej spódnicy. Wystarczy zmierzyć, ile centymetrów ma dół naszej bazowej bluzki, a następnie tę wartość pomnożyć przez 4. W ten sposób uzyskamy szerokość prostokąta, który będzie nam potrzebny do wykonania dołu sukienki dla dziewczynki. Długość zależy od wzrostu modelki oraz naszego projektu.

Kiedy wytniemy już odpowiedni prostokąt, przystępujemy do marszczenia go na całej długości. W tym celu należy ustawić na maszynie ścieg prosty o najdłuższym skoku (powinien być najluźniejszy). Przeszywamy prostokąt po długości 2 razy. Jeden ścieg powinien iść ok. 0,7 cm od krawędzi, a drugi ok. 1,3 cm od brzegu. W ten sposób, zszywając górę z dołem z 1-centymetrowym zapasem na szew, trafimy pomiędzy dwie linie marszczenia. Pamiętajmy, aby ściegu nie ryglować (odpowiednik pętelki na końcu szwu ręcznego) ani na początku, ani na końcu i nie obcinać nitek zbyt krótko.

Aby zmarszczyć materiał, chwytamy za jedną z wystających nitek i delikatnie go przesuwamy. Kiedy ładnie go uformujemy, należy jeszcze sprawdzić, czy uzyskana długość odpowiada tej, którą mamy u dołu bluzki. Możemy ewentualnie dodatkowo zmarszczyć lub rozluźnić marszczenie. Pozostaje jedynie zszycie obu części ze sobą, zaprasowanie podwinięć i wykończenie ściegiem prostym.

Pomysł 3. Skąd wziąć wykrój na sukienkę i jak z niego szyć? Aby uszyć ubranie o wymarzonym kroju, warto znaleźć odpowiedni wykrój, czyli konstrukcję przedstawiającą poszczególne części składowe, które trzeba zszyć w odpowiedniej kolejności. Można znaleźć je w specjalnych magazynach. W tym wypadku wykrój w odpowiednim rozmiarze będzie trzeba jeszcze przenieść na cienki papier i wyciąć.

Różnego rodzaju konstrukcje znajdziemy także w sklepach internetowych. Zazwyczaj można wtedy kupić wykrój w formacie A4 do wydruku na drukarce domowej i sklejenia lub format A0, który musimy wydrukować w drukarni. Poszczególne części ubioru należy wyciąć, następnie równo rozłożyć materiał i poukładać na nim fragmenty wykroju tak, jak w instrukcji. Należy pamiętać, aby tkaninę lub dzianinę zawsze składać w kierunku: brzeg fabryczny do brzegu fabrycznego (czyli nie tam, gdzie materiał był cięty na wymiar). Ważne jest również to, aby linie widoczne w splocie dzianiny układały się pionowo w dół.

Na wykroju powinna być również zaznaczona tzw. nitka prosta, do której należy dostosować ułożenie na materiale. Występuje ona w postaci prostej linii ułożonej pionowo do elementu wykroju. Zasada jest taka, że odległość od początku i końca linii do brzegu fabrycznego materiału powinna być jednakowa. Dzięki temu szwy nie będą się przekręcały po praniu.

Należy również zwrócić uwagę na tzw. "nacinki", czyli miejsca, w których trzeba delikatnie naciąć materiał (na ok. 3 mm). Są one zaznaczone dodatkowymi kreskami. Będą to punkty styku poszczególnych części. Dzięki ich zachowaniu równo złożymy ubranie w całość.

Wycięte części wykroju ułożone i przypięte szpilkami na materiale kroimy nożyczkami, dodając zapas równy 1 cm dla maszyn domowych lub 0,7 cm dla owerloków.

Wykrój możemy również uzyskać z recyklingu, prując ubranie, które ma dobry krój, nadal na nas pasuje, ale już go nie nosimy lub jest zniszczone. W ten sposób otrzymamy części składowe nowej sukienki, bluzki lub spodni.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas