Jak wybrać zdrową i pożywną karmę dla psa?
Artykuł sponsorowany
Zdrowa dieta jest niezwykle ważnym elementem życia nie tylko ludzi, ale także zwierząt. W sklepach znajdziesz obecnie różne rodzaje karmy dla psów. Suche, mokre, bezzbożowe, weterynaryjne, ekologiczne, hipoalergiczne - wybór jest naprawdę szeroki. Jak wybrać zdrową i pożywną karmę dla psa? Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Wiek i rasa pupila
Wybierając karmę dla psa, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę jego wiek oraz rasę, a konkretnie wynikającą z rasy wielkość. Przykładowo sklep zoologiczny zoo24 oferuje karmy dla psów na różnych etapach życia: szczeniaka, juniora, dorosłego i seniora. Waga psa jest istotnym parametrem, dzięki któremu właściciel wie, ile karmy podawać zwierzęciu w ciągu doby. Bardzo ważne jest, aby obserwować swojego czworonoga i jego zachowanie podczas jedzenia (szczególnie wtedy, gdy wprowadzamy nową karmę). W razie wątpliwości warto również skonsultować się z weterynarzem.
Karma sucha, mokra czy półmokra?
Sklepy zoologiczne, w tym sklep zoologiczny zoo24, oferują karmy mokre, półmokre i suche. Która z nich będzie najlepszym wyborem dla Twojego pupila? To zależy przede wszystkim od jego potrzeb i upodobań.
Sucha karma dla psa ma postać granulek, które korzystnie wpływają na uzębienie czworonogów. Zwierzę podczas gryzienia ściera kamień nazębny, będący najczęstszą przyczyną chorób dziąseł. Poza tym sucha karma świetnie nadaje się do zabawy - granulki z powodzeniem zastępują popularne smaczki. Karma mokra różni się od suchej przede wszystkim konsystencją i zawartością wody (karma mokra ma jej w składzie więcej). Mokre karmy z reguły bardziej smakują czworonogom: są świeższe, mają intensywny zapach i przyjemną konsystencję. Karmy półwilgotne to nowość na rynku. Stanowią świetną alternatywę dla tych, którzy nie mogą wybrać pomiędzy suchym a mokrym pożywieniem dla pupila. Karmy półmokre występują w postaci granulek z wyższą niż w suchej karmie zawartością wody. Dzięki temu granulki są bardzo miękkie i nie kruszą się na suchy proszek.
Karma dla psa dopasowana do jego potrzeb
Karma dla psa powinna dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach, a także odpowiadać na jego potrzeby żywieniowe. Niektóre psiaki zmagają się z alergiami pokarmowymi, innym dokuczają bóle stawów. Odpowiednio dobraną karmą złagodzisz objawy alergii i nietolerancji oraz wspomożesz proces leczenia. Wybór karmy specjalistycznej należy wcześniej skonsultować z weterynarzem.
Jak zmienić karmę u psa?
Zanim kupisz karmę, uważnie przeanalizuj jej skład. Jest to szczególnie istotne, gdy Twój psiak zmaga się z alergiami czy nietolerancjami pokarmowymi. Nową dietę wprowadzaj stopniowo. Na początku najlepiej mieszać nową karmę ze znanym psu pokarmem w proporcji 1:4 (jedna czwarta nowego, reszta znanego pożywienia). Po tygodniu można wprowadzić mieszankę pół na pół, a po miesiącu całkowicie zastosować nową karmę. Na każdym etapie zmiany uważnie obserwuj swojego pupila. Jeśli pojawi się biegunka, wymioty lub inne problemy z układem trawiennym, należy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem. Taka reakcja organizmu może oznaczać, że psu nie służy jakiś składnik lub że zmiana diety nastąpiła za szybko.
Artykuł sponsorowany