Jak zadbać o mikrobiom po antybiotykoterapii?
Artykuł sponsorowany
Po przyjmowaniu antybiotyków mikroflora Twoich jelit może być ekstremalnie osłabiona. Na szczęście są sposoby, aby ją wzmocnić.
Antybiotyk a mikrobiom - jak na niego wpływa?
Antybiotykoterapia może bardzo negatywnie wpływać na bakterie probiotyczne znajdujące się w jelitach i zaburzać mikrobiom. Po nawet tygodniowej antybiotykoterapii mikroflora może odbudowywać się nawet do pół roku. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest wzmacnianie mikrobiomu zarówno w trakcie, jak i już po skończeniu brania antybiotyku. Możesz to zrobić w następujący sposób.
Jak wzmocnić mikrobiom po leczeniu antybiotykiem?
1. Dieta na mikrobiom
Dobre bakterie w jelitach możesz wzmacniać odpowiednią dietą, bogatą w probiotyki oraz prebiotyki. Naturalnymi źródłami probiotyków są kiszonki, fermentowane przetwory soi, kombucha, fermentowane przetwory mleczne, w tym kefir. Probiotyki w dużych ilościach znajdują się w bananach, strączkach, produktach zbożowych, czosnku oraz cebuli. Zadbaj też o wysoki poziom błonnika w diecie, bo jest on bardzo ważny dla zdrowia mikrobiomu. Błonnik jest trawiony przez korzystne bakterie jelitowe, co sprzyja ich namnażaniu. Dobre źródła błonnika to surowe warzywa, owoce czy pełnoziarniste zboża.
2. Unikaj używek
Nadmiar alkoholu, wysoko przetworzona żywność, w tym słodycze i tłuszcze trans mogą prowadzić do niekorzystnych zmian w mikrobiomie. Staraj się generalnie ograniczać je w diecie, natomiast tym bardziej po lub w trakcie antybiotykoterapii, aby dodatkowo nie osłabiać mikrobiomu.
3. Spokojny sen
Stres dodatkowo osłabia mikrobiom, w tym także niedobór snu. Właśnie dlatego w trakcie antybiotykoterapii oraz po jej skończeniu staraj się dobrze wysypiać, aby wzmocnić mikrobiom. Śpij między 6 a 9 godzin dziennie i zapewnij sobie komfortowe warunki - zaciemnij okna, zimą stosuj nawilżacz powietrza, latem wentylator i staraj się nie przegrzewać sypialni. Zbyt wysokie temperatury zakłócają sen.
4. Suplementy z probiotykami
Bardzo skutecznie wzmacniają one mikrobiom. Suplementy z dodatkiem bakterii probiotycznych chronią oraz uzupełniają ubytki mikrobiomu. Ważne jest jednak przyjmowanie odpowiedniego probiotyku, o udowodnionym działaniu. Oto, jakie kryteria powinien spełniać dobry probiotyk:
- Probiotyk albo synbiotyk - jeśli chcesz dobrze wzmocnić mikrobom jelit zamiast probiotyku możesz wybrać synbiotyk dla dorosłych. Synbiotyk w kapsułkach lub innej formie, oprócz probiotyku zawiera też prebiotyk, który sprzyja namnażaniu bakterii jelitowych.
- Właściwy skład - synbiotyk dla dorosłych lub probiotyk powinien zawierać w swoim składzie kilka szczepów bakterii probiotycznych. Wtedy istnieje większa szansa, że dopasowuje się do Twojego własnego mikrobiomu.
- Odpowiednia formuła - probiotyk lub synbiotyk dla dorosłych często wymagają przechowywania w lodówce. Jeśli jednak często podróżujesz albo chcesz móc go zabrać ze sobą na wyjazd, wybierz taki synbiotyk, który można przechowywać w temperaturze pokojowej.
- Udowodnione badania - upewnij się, że synbiotyk w kapsułkach lub innej formie zawiera przebadane szczepy bakterii o udowodnionym działaniu. Taka informacja powinna zawsze znaleźć się na stronie producenta.
Materiał opracowano we współpracy z USP Zdrowie.
Artykuł sponsorowany