Jaki inhalator kupić?

Artykuł sponsorowany

Inhalacje to popularna metoda przyjmowania leków, m.in. podczas przeziębień. Domowy nebulizator lub inhalator pozwala na skuteczne oczyszczenie układu oddechowego. Jakie urządzenie kupić do domu?

Jakie mechanizmy umożliwiają inhalację leków w dostępnych na rynku nebulizatorach?
Jakie mechanizmy umożliwiają inhalację leków w dostępnych na rynku nebulizatorach?materiały promocyjne

Gdzie znajdę najlepszy sprzęt do inhalacji?

Sprawdzone, certyfikowane inhalatory najlepiej jest kupować w aptekach lub sklepach medycznych. Duży wybór produktów do inhalacji i nebulizacji oferuje apteka a-Manada, która umożliwia zrobienie zakupów przez internet: https://a-manada.pl/inhalatory. Kupisz w niej inhalator dla dorosłych i dla dzieci. Urządzenia dostępne są w szerokiej gamie, zróżnicowanej pod względem mechanizmu działania i innych parametrów. Jak samodzielnie wybrać odpowiednie? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Czym jest inhalator, a czym nebulizator?

Wiele osób mylnie używa pojęć inhalator i nebulizator jako zamienników. Tymczasem nie każdy inhalator jest nebulizatorem i odwrotnie. Pierwsze pojęcie jest znacznie szersze, ponieważ np. inhalator proszkowy nie korzysta z metody nebulizacji. Za pomocą inhalacji możesz dostarczyć do układu oddechowego cząsteczki leku w formie proszku lub zawieszone w sprężonym gazie. Nebulizacja pozwala na podanie leku mającego formę zawiesiny.

Nebulizator jest częścią niektórych inhalatorów. To urządzenie, które zamienia zawiesinę lub ciekły roztwór w aerozol i w tej postaci dostarcza ją do dróg oddechowych. W zależności od tego, jakiego inhalatora używasz, dzieje się to przy pomocy sprężonego powietrza, ultradźwięków lub wibrującej membrany. Do innej kategorii należy inhalator parowy pozbawiony ustnika, przeznaczony do wdychania pary uzupełnionej o olejki eteryczne.

Rodzaje inhalatorów

Jakie mechanizmy umożliwiają inhalację leków w dostępnych na rynku nebulizatorach? Czy można w nich podawać wszystkie leki? Który z nich będzie najlepszy jako inhalator podróżny, a który sprawdzi się podczas domowych zabiegów? Czy koszty zakupu poszczególnych urządzeń będą się różnić?

Inhalator pneumatyczny, pneumatyczno-tłokowy, kompresorowy

Najczęściej stosowany jest nebulizator pneumatyczny, zwany też kompresorowym, tłokowym lub pneumatyczno-tłokowym. Należy do najbardziej uniwersalnych, bo pozwala na podanie prawie każdego rodzaju leku, w tym m.in. sterydów, roztworów soli fizjologicznej i niektórych antybiotyków. Nie nakłada też ograniczeń co do wieku i wydolności oddechowej: nadaje się do stosowania nawet u niemowląt, ludzi starszych czy osób mających trudności z oddychaniem.

Inhalator tłokowy używa do pracy sprężonego powietrza; składa się z kompresora (sprężarki), nebulizatora (pojemnika na lek) i przewodu dostarczającego powietrze, a zakończony jest ustnikiem lub maską. Inhalator kompresorowy należy do najbardziej ekonomicznych wyborów - niezbyt drogich, a jednocześnie wytrzymałych. Umożliwia zastosowanie innych końcówek, np. do nosa lub zestawu do płukania zatok.

Inhalator ultradźwiękowy

W przeciwieństwie do kompresorowych, inhalatory ultradźwiękowe nie mają sprężarki. Ich działanie opiera się na falach ultradźwiękowych powstających w wyniku wibrowania na małej płycie grzewczej. Lek zamienia się w aerozol dzięki rozerwaniu cząsteczek przez ultradźwięki. Inhalatory tego typu nie są tak uniwersalne już poprzednie, ponieważ nie nadają się do inhalowania wszystkich preparatów (np. leków sterydowych), a powstały aerozol jest dość gęsty - może podrażniać układ oddechowy małych dzieci.

Za wadę tego wariantu uważa się również wysoką cenę, a także niszczenie struktury niektórych leków. Ma jednak swoje zalety. Z pewnością jest to mały i cichy inhalator, dlatego świetnie sprawdza się w podróży lub innych niesprzyjających warunkach. Poprawia też komfort nebulizacji w domu. Szybko przetwarza roztwór i umożliwia regulację szybkości nebulizacji. Jeśli interesuje Cię poręczny inhalator - mały, dyskretny i cichy, ultradźwięki wesprą Cię w inhalacji. Nie stosuj ich jednak u dzieci poniżej roku.

Inhalator membranowy (siateczkowy)

Inhalator ultradźwiękowy często bywa mylony z siateczkowym, jednak jedyną wspólną cechą jest częstotliwość, z jaką wytwarzają aerozol. Inhalator siateczkowy (zwany też membranowym) przepycha lek przez maleńkie otwory w wibrującej membranie. Nie należy do najtańszych urządzeń, jednak jest bardzo wydajny - dostarcza lek z niemal 100% skutecznością. Przy zakupie urządzenia siateczkowego trzeba pamiętać o regularnej wymianie membrany (zwykle co pół roku).

Podobnie jak fale ultradźwiękowe, mechanizm siateczkowy pozwala na cichą pracę i kompaktowe rozmiary. Nebulizator membranowy sprawdza się jako inhalator przenośny, przy zachowaniu bardzo dużej skuteczności podania leku. Dzięki możliwości zasilania zasilaczem lub bateriami można go traktować jako wygodny inhalator bezprzewodowy, który jest zawsze gotowy do działania. W przeciwieństwie do inhalacji ultradźwiękowej technologia membranowa pozwala na dostarczanie niemal wszystkich leków.

Jakie parametry wziąć pod uwagę?

Inhalator wziewny powinno się dostosować przede wszystkim do leków, które mają być stosowane, oraz osób, które będą z niego korzystać. Wiesz już, że nie każdy jest uniwersalny. W przypadku dzieci istotnym parametrem jest też czas inhalacji: warto rozważyć sprzęt z możliwością regulacji. W aptece a-Manada znajdziesz produkty stworzone specjalnie dla najmłodszych - o optymalnych rozmiarach i funkcjach, ale też pięknym wyglądzie, np. o kształcie pieska, rybki lub króliczka.

Jeśli urządzenie ma być używane przez kilka osób, zwróć uwagę na maksymalny czas pracy. Nawet inhalator elektryczny może potrzebować przerw w działaniu - sprawdź, czy nie będzie to zakłócać planowanych inhalacji. Ważnym parametrem jest MMAD. Aby nebulizacja była skuteczna, powinny być wytwarzane cząsteczki MMAD o rozmiarze 1-5 mikronów. A co z głośnością? Jeśli wybierasz inhalator pneumatyczny, sięgnij po taki, który nie przekracza 60 dB, zwłaszcza jeśli ma być używany przez dziecko.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas