Jaki szampon na łupież?

Artykuł sponsorowany

Łupież to schorzenie skóry głowy polegające na nadmiernym łuszczeniu się naskórka. Nie jest on groźny dla naszego zdrowia, jednak stanowi poważny problem natury estetycznej wśród wielu osób. W jaki sposób powstaje? W jaki sposób go leczyć i jaki szampon na łupież sprawdzi się najlepiej? Odpowiedzi na te i pozostałe pytania znajdują się w poniższym artykule.

article cover
materiały promocyjne

Łupież - jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę?

Łupież to choroba skóry głowy, na którą może cierpieć nawet połowa populacji. Można wyróżnić jego kilka rodzajów, jak np. łupież pstry, łupież biały, łupież rumieniowy czy łupież różowy Giberta. Jednak jego najpopularniejszą odmianą dotykającą jedynie owłosioną skórę głowy jest łupież suchy, określany także mianem zwykłego, który równocześnie stanowi najłagodniejszą postać tej choroby.

Łupież suchy polega na drobnopłatkowym złuszczaniu skóry głowy, w wyniku czego powstają białe i suche łuski niewielkich rozmiarów, które stanowią główny objaw tej choroby. Zazwyczaj są zlokalizowane na czubku głowy oraz okolicach skroni. Bardzo łatwo można zauważyć je także na ciemnych ubraniach. Częstym objawem łupieżu jest również uporczywe swędzenie skóry głowy. Ponadto w przypadku łupieżu można również zaobserwować większą łamliwość i wysuszenie włosów.

Reklama

Łupież - jakie są fazy jego powstawania?

W powstawaniu łupieżu znaczącą rolę odgrywa obecność grzyba drożdżopodobnego z gatunku Malassezia (inaczej Pityrosporum Ovale). Warto podkreślić, że występuje on na skórze każdego człowieka i zwykle nie wywiera na nią negatywnego wpływu, a stanowi naturalny element flory skóry człowieka. Jednak w momencie, gdy dochodzi do ich wzmożonego namnażania, grzyby Malassezia zaczynają zaburzać naturalną równowagę skóry. Zazwyczaj ich wzmożona ilość ma związek z zaburzeniami pH skóry, nasilonym łojotokiem, a także spadkiem odporności naszego organizmu jak i niedoborem cynku.

Kiedy dochodzi do uszkodzenia naturalnych barier, które chronią naskórek, rozpoczynają się procesy złuszczające. Co więcej, jeśli w trakcie przebiegu choroby dojdzie do znacznych uszkodzeń na skórze, może to grozić rozwojem stanów zapalnych. Te z kolei sprzyjają nadkażeniom bakteryjnym oraz drożdżakowym.

Jeśli dochodzi do nasilenia łojotoku, łupież suchy może ulec przekształceniu w łupież tłusty. Ten rodzaj łupieżu charakteryzuje się obecnością tłustych, żółtych łusek mocno przylegających do skóry głowy. Ponadto chorobie towarzyszy świąd, stan zapalny i wtórne infekcje. Łupież tłusty może doprowadzić do znacznego przerzedzenia włosów, a nawet całkowitego wyłysienia.

U kogo może występować łupież?

Łupież przede wszystkim dotyka dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe w wieku około 20-26 lat. Zdecydowanie rzadziej cierpią na niego ludzie starsi, choć nie jest to reguła, bowiem na wystąpienie łupieżu u danej osoby wpływ mogą mieć odmienne czynniki:

  •  zaburzenia o podłożu hormonalnym (w szczególności wpływ androgenów na pracę gruczołów łojowych),
  •  uwarunkowania genetyczne,
  •  łojotokowe zapalenie skóry,
  •  łuszczyca,
  •  atopowe zapalenie skóry,
  •  nieodpowiednia dieta - spożywanie produktów bogatych w duże ilości tłuszczów nasyconych i węglowodanów; dieta uboga w cynk, witaminy A i E, witaminy z grupy B, 
  •  nadmierny stres, silne zmęczenie, a także bardzo silne emocje,
  •  nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy, która prowadzi do przesuszenia naskórka lub wystąpienia reakcji alergicznej,
  •  nieodpowiednia higiena i zbyt rzadkie mycie włosów - łój oraz martwe komórki naskórka zaczynają gromadzić się na skórze głowy i jeśli nie są regularnie usuwane, powodują łupież,

przesuszona skóra głowy - łupież bardzo często uaktywnia się w okresie zimowym. Częste noszenie czapki, suszenie włosów za pomocą suszarki czy ciągłe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach sprawia, że skóra naszej głowy staje się bardzo sucha. Częste mycie głowy szamponem zawierającym np. pochodne mydła jeszcze bardziej pogłębia ten stan i prowadzi do powstawania łupieżu.

Profilaktyka, która zapobiega powstawaniu łupieżu

Profilaktyka odgrywa bardzo duże znaczenie jeśli zależy nam na tym, aby łupież nie powracał. Niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja, a więc szampon, który będzie dobrany do potrzeb skóry głowy i przede wszystkim nie będzie działać na nią drażniąco.

Duże znaczenie odgrywa również częstotliwość mycia włosów. Wielu osobom wydaje się, że im częściej będą je myć, tym w lepszej będą kondycji, jednak tak jak w przypadku zbyt silnego oczyszczania skóry twarzy, zbyt częste mycie włosów może prowadzić do przesuszenia skóry głowy, pozbawienia jej warstwy ochronnej i naruszenia ph. Z kolei jeśli myjemy włosy zbyt rzadko, na skórze głowy w nadmiernych ilościach zaczyna gromadzić się łój, co stwarza idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów.

Aby łupież nie nawracał, warto również unikać stosowania w nadmiernych ilościach kosmetyków do stylizacji włosów, suszenia włosów suszarką, częstego korzystania z prostownicy oraz przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Istotną rolę w zapobieganiu nawrotom łupieżu odgrywa właściwa i zbilansowana dieta bogata w witaminy oraz minerały, a w szczególności cynk.

Sposoby na pozbywanie się łupieżu

Łupież stanowi dość wstydliwy problem ze względu na nieestetyczny wygląd na włosach jak i widoczność na ciemnych ubraniach. Wiele osób po zauważeniu u siebie objawów wizytę u dermatologa traktuje jednak jako ostateczność, a w pierwszej kolejności próbuje domowych sposobów na pozbycie się tej dolegliwości.

Do domowych sposób na pozbycie się łupieżu można zaliczyć różnego rodzaju techniki relaksacyjne, jak masaż skóry głowy, napar z niektórych ziół, np. tymianku, który posiada działanie antyseptyczne czy stosowanie właściwej suplementacji.

O ile takie sposoby stanowią doskonałe uzupełnienie terapii, nie powinny jej zastępować. Jeśli zauważymy u siebie pierwsze symptomy łupieżu, zawsze warto udać się na konsultację ze specjalistą, który będzie w stanie ocenić, z jakim rodzajem łupieżu mamy do czynienia i zaproponuje odpowiednie leczenie.

W leczeniu łupieżu zwykle stosuje się preparaty mające na celu zahamowanie rozwoju grzyba Pityrosporum ovale, zmniejszenie łojotoku oraz przywrócenie równowagi skóry. Są to leki o działaniu złuszczającym, grzybobójczym czy przeciwłojotokowym.

Skuteczny szampon na łupież

Niezwykle ważną rolę w skutecznym leczeniu łupieżu odgrywa dobór odpowiedniego szamponu. Ważne, aby był to produkt, który skutecznie będzie ograniczał ilość drożdżaków i zawierał substancje umożliwiające usunięcie zrogowaciałego naskórka. Odpowiedni szampon przeciwłupieżowy powinien w swoim składzie posiadać substancje nawilżające skórę głowy (np. witamina E, gliceryna), a także te, które umożliwią mu przywrócenie właściwego mikrobiomu skóry głowy.

Przykładem takich produktów jest nowa gama szamponów marki Vichy - Dercos. Znajdziemy w niej produkty przeznaczone do pielęgnacji włosów, suchych, normalnych i przetłuszczających się, wrażliwej skóry głowy oraz łupieżu tłustego.

Dercos Szampon przeciwłupieżowy wrażliwa skóra głowy skutecznie eliminuje łupież oraz łagodzi dyskomfort, z jakim może borykać się wrażliwa skóra głowy. O skuteczności szamponów przeciwłupieżowych Dercos świadczą przede wszystkim zawarte w nich składniki:

  •  dwusiarczek selenu o działaniu przeciwgrzybiczym, 
  •  pochodna tokoferolu (witaminy E) o właściwościach nawilżających i łagodzących dyskomfort skóry,
  •  kwas salicylowy o działaniu keratolitycznym , ułatwiającym złuszczanie i usuwanie martwych komórek naskórka, 
  •  ceramid R, który pomaga utrzymywać funkcje ochronne skóry głowy 

Ponadto Dercos Szampon przeciwłupieżowy wrażliwa skóra głowy został wyposażony w bisabolol o właściwościach kojących oraz pirokton olaminy wykazujący działanie przeciwzapalne. Jego formuła nie zawiera siarczanów ani sztucznych barwników.

Co więcej, jego innowacyjna formuła stworzona w oparciu o technologię mikrobiomu z selenem DS przy regularnym stosowaniu produktu zapobiega nawrotom łupieżu do 6 tygodni po zakończeniu stosowania. Dercos Szampon przeciwłupieżowy skóra wrażliwa dba również o kondycję Twoich włosów, które stają się błyszczące i miękkie.

Pamiętajmy, że to właśnie prawidłowe leczenie w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją skóry głowy są w stanie skutecznie zapobiec nawrotom łupieżu.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas