Jakość skóry
Artykuł sponsorowany
Artykuł powstał w ramach kampanii edukacyjnej "Medycyna estetyczna bez tajemnic"
Budowa skóry
Skóra stanowi zewnętrzną powłokę ciała i jest uważana za największy organ ludzkiego organizmu. Jej powierzchnia u dorosłego człowieka wynos 1,5 - 2 m2 i może ważyć nawet 20 kg.
Podstawową funkcją skóry jest ochrona organizmu przed drobnoustrojami i wpływem środowiska zewnętrznego. Przez skórę, która zawiera wiele różnych zakończeń nerwowych, odbieramy bodźce. Dodatkowo, skóra bierze czynny udział w procesie termoregulacji, produkcji witaminy D3 i melaniny oraz uczestniczy w utrzymaniu homeostazy organizmu.
Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej.
Naskórek pełni funkcję bariery. Chroni organizm przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak: bakterie, wirusy, zanieczyszczenia czy promienie UV. Skóra właściwa zapewnia elastyczność i wytrzymałość, natomiast tkanka podskórna gromadzi tłuszcz, stanowiąc izolację termiczną i amortyzację.
Najbardziej istotną rolę w utrzymaniu odpowiedniej jakości skóry pełni skóra właściwa i jej składniki, do których należą:
- Fibroblasty, najważniejsze komórki skóry, które wytwarzają wszystkie składniki skóry (kolagen, elastyna, kwas hialuronowy i inne),
- Białka strukturalne: kolagen, który warunkuje wytrzymałość skóry oraz elastyna, która nadaje skórze elastyczność i rozciągliwość,
- Bezpostaciowy żel mukopolisacharydowy (substancja zewnątrzkomórkowa) zawierająca głównie kwas hialuronowy, który stanowi rezerwuar wody.
Kolagen jest naturalnym białkiem występującym w skórze, który odpowiada za jej wytrzymałość i jędrność. Z wiekiem produkcja kolagenu maleje, co prowadzi do utraty jędrności i powstawania zmarszczek.
Elastyna to kolejne białko obecne w skórze odpowiadające za jej sprężystość oraz elastyczność umożliwiając skórze rozciąganie i powrót do pierwotnego kształtu.
Kwas hialuronowy to główna cząsteczka odpowiedzialna za prawidłowe nawodnienie skóry, która posiada unikalną zdolność wiązania i zatrzymywania wody w skórze.
Wraz z upływem czasu dochodzi do zmian w budowie i składzie skóry - proces ten ma bezpośredni wpływ na jej wygląd oraz jakość.
Jakość skóry
Jakość skóry jest pojęciem, które trudno zdefiniować. Bardzo często jako jakość skóry rozumiemy po prostu wygląd skóry twarzy. Może on wpływać na postrzeganie wieku, zdrowia, dobrego samopoczucia, a także na stan emocjonalny, jakość życia i interakcje międzyludzkie.
Zamiast definicji jakości skóry możemy posługiwać się opisami atrybutów skóry, które możemy podzielić na 3 grupy:
- Wizualne - koloryt skóry: jednolity, równomierny, promienność, zaczerwienienia, matowość, bladość, pigmentacja itp.,
- Topograficzne - gładkość skóry, brak szorstkości lub szorstkość, odpowiednie nawilżenie lub suchość, brak zmarszczek lub zmarszczki drobne/głębokie,
- Mechaniczne - elastyczność, sprężystość, jędrność, grubość.
Starzenie się skóry to ciągły proces wpływający na jej funkcjonowanie ale również na jej jakość. Jest spowodowane przez zmiany strukturalne i komórkowe, które obejmują zmniejszenie zawartości kwasu hialuronowego i kolagenu, dezorganizację i fragmentację włókien elastynowych oraz zmniejszenie zawartości cząsteczek transportujących wodę w skórze. Proces starzenia ma również bezpośredni wpływ na widoczne atrybuty skóry, które obejmują pojawienie się zmarszczek mimicznych, drobnych linii, suchości czy plam pigmentacyjnych, a także zmniejszonej elastyczności oraz ścieńczenia skóry. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać zachodzących zmian ale dzięki medycynie estetycznej, która nieustannie rozwija się i przynosi innowacyjne rozwiązania, możemy korzystać z nowoczesnych metod dbania o dobrą jakość skóry.
Jakość skóry elementem zdrowia
Kondycja skóry, o czym często zapominamy, może wpływać i jednocześnie odzwierciedlać nasz stan psychiczny. Zdrowie i dobre samopoczucie to zagadnienia wielowymiarowe, które są ściśle powiązane z wyglądem skóry. Piękna skóra niezmiennie kojarzona jest ze zdrowiem i witalnością dlatego tak ważnym dla wielu osób jest zachowanie jej w jak najlepszym stanie. Wygląd, zdrowie i samopoczucie to elementy ze sobą powiązane, które mogą mieć bezpośredni wpływ na stan psychiczny człowieka.
Z tego powodu w ostatnich latach coraz większe zainteresowanie budzi nowa dziedzina medycyny - psychodermatologia, która bada związek między umysłem a skórą i zajmuje się chorobami skóry wynikającymi z kondycji psychicznej pacjenta.
Dobra jakość skóry jak najdłużej
Utrzymanie zdrowego wyglądu skóry dla wielu osób jest kluczowym elementem dbania o siebie.
Oprócz codziennej pielęgnacji i prowadzenia zdrowego stylu życia, które niewątpliwie pozytywnie wpływają na zachowanie zdrowego wyglądu, warto również pamiętać o dostępnych zabiegach medycyny estetycznej, które mogą stać się ważnym i stałym elementem dbania o jakość i kondycję skóry.
Bardzo dużą rolę w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji odgrywają nasze codzienne zachowania i nawyki. Do stałych elementów dbania o skórę poza codzienną pielęgnacją i prawidłowo zbilansowaną dietą należą: stosowanie fotoprotekcji i unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce oraz higieniczny tryb życia (niepalenie tytoniu, unikanie alkoholu, zapewnienie odpowiedniej ilości snu i aktywności fizycznej).
Na swój wygląd pracujemy każdego dnia. Nie istnieje jedna procedura, która mogłaby pomóc rozwiązać wszystkie problemy, ale dobrze dobrane i zaplanowane wraz z lekarzem zabiegi medycyny estetycznej, nie tylko będą wspierać codzienną pielęgnację ale również mogą zapewnić długotrwałe nawilżenie skóry i stać się jednym ze skutecznych elementów dbania o jej jakość i zdrowie.
PL-AGNA-230092
Artykuł powstał w ramach kampanii edukacyjnej "Medycyna estetyczna bez tajemnic" prowadzonej przez Allergan Aesthetics dział AbbVie:
Patronat merytoryczny Kampanii Edukacyjnej objęły:
Artykuł sponsorowany