Kampania "Dajemy słowo: siostrzeństwo" na ustach wszystkich!
Artykuł sponsorowany
Siostrzeństwo to wspólnota, wsparcie i siła. Marka Answear.LAB zachęca kobiety do walki o równość. Tym razem głównym celem kampanii jest wpisanie słowa siostrzeństwo do słowników języka polskiego oraz odpowiednie zdefiniowanie go.
Siostrzeństwo do słowników!
Siostrzeństwo jest wyrazem, który funkcjonuje już od dawna w mowie potocznej. Korzystamy z niego w rozmowach, ale także w internecie, mediach społecznościowych. Marka Answear.LAB odkryła jakiś czas temu, że jednak próżno go szukać w naszych słownikach i leksykonach.
Było to dla nas sporym zaskoczeniem, bo wydawało się, że to pojęcie jest ostatnio bardzo popularne. W słownikach polszczyzny znajdziemy "braterstwo", które odnosi się także do kobiet. Jednak naszym zdaniem w dzisiejszych czasach, kiedy kobiety wciąż zabiegają o należne im miejsce - w historii, w kulturze, życiu zawodowym i publicznym - nie jest to już wystarczające. Uznałyśmy, że warto upomnieć się o siostrzeństwo
Twarzami kolekcji Sisterhood Treasure są dwie niezwykłe siostry: uznana modelka Monika "Jac" Jagaciak i utalentowana lekkoatletka Anna Jagaciak. Ich bliska, szczera relacja stanowi doskonałą ilustrację tego, co marka chciałaby powiedzieć o siostrzeństwie.
Dlaczego w dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej mówi się o równości płci, nie ma w naszych słownikach wyrazu opisującego kobiecą wspólnotę, opierającą się na solidarności niezależnej od więzów krwi i wzajemnym wsparciu ponad podziałami? Czy powinnyśmy zadowolić się określeniem "braterstwa"?
W języku angielskim znajdziemy zarówno brotherhood jak i sisterhood w Cambridge Dictionary czy Oxford English Dictionary. Sisterhood zdefiniowane jest jako silne poczucie więzi między kobietami, wspólnie walczącymi o prawa kobiet. Powinnyśmy pokazać, czym jest siostrzeństwo i razem podjąć działania, dążące do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest w tym przypadku uzupełnienie słowników języka polskiego o należne nam słowo.
Na czym polega akcja "dajemy słowo: siostrzeństwo" i jak ją wspierać?
Marka Answear.LAB postanowiła zadbać o to, by rozpowszechnić ideę siostrzeństwa, mówić i pisać o niej jak najwięcej. W ten sposób chce trafić do jak największej liczby odbiorców, ale przede wszystkim do leksykografów, by zrozumieli niedopatrzenie, a następnie uzupełnili słowniki o wyraz siostrzeństwo.
Do akcji dołączą między innymi takie znakomite osobistości jak:
- Syliwa Chutnik - kulturoznawczyni i pisarka,
- Inga Iwasiów - poetka, prozatorka, prof. nauk humanistycznych,
- Joanna Kuciel-Frydryszak - dziennikarka, pisarka, autorka książki "Chłopki"
- Katarzyna Szumlewicz - filozofka, pedagożka, obrończyni praw kobiet i autorka książek o emancypacji,
- Karolina Sulej - dziennikarka, reporterka, autorka książki "Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm",
- Krystyna Romanowska - pisarka, dziennikarka, współautorka bestsellerowego cyklu rozmów z prof. Zbigniewem Lwem-Starowiczem.
- Elżbieta Cherezińska - pisarka, teatrolożka, autorka książek: "Królowa", "Harda".
Pierwsze felietony, eseje, wywiady czy opowiadania można już czytać w mediach i na blogu marki.
Marka Answear.LAB w ramach kampanii wypuści na rynek także nową limitowaną kolekcję Sisterhood Treasure. To zupełnie nowa odsłona marki i więcej niż zestawienie doskonałej jakości stylizacji, które jak zawsze powstawały z miłości do kobiet. Siostrzeństwo jako wspólnota kobiecych doświadczeń i przesłanie kolekcji wyraża się w każdej, pieczołowicie przygotowanej kreacji - od detali po kolory i wzory. Jest to hołd dla kobiecej solidarności i siły wspólnoty- fasony i barwy nie tylko podkreślają naturalne piękno i niepowtarzalny styl każdej kobiety, dodają jej także pewności i wyrażają poczucie więzi z innymi kobietami. Marka po raz pierwszy w swojej historii, wprowadziła także kolekcję ręcznie robionej biżuterii. Symbolika trzech głównych kamieni naturalnych, użytych do jej wykonania, odnosi się do idei kolekcji. Czarny turmalin to część opowieści dający siłę i ochronę, czerwony granat odwagę i nadzieję. Z kolei kryształ górski wzmacnia i stabilizuje energetycznie. Więcej dowiesz się na stronie https://answear.com.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Radę Języka Polskiego, słowo siostrzeństwo powinno się stać nieco bardziej powszechne, by można je było umieścić w słownikach. Każdy z nas może w związku z tym wesprzeć kampanię, mówiąc o niej, pisząc, a także udostępniając i komentując posty w SM.
Artykuł sponsorowany