Klimatyzator przenośny – czy warto w niego zainwestować?
Artykuł sponsorowany
Wiele osób zastanawia się, czy przenośne urządzenia mogą stać się alternatywą dla tradycyjnej, montowanej na stałe, klimatyzacji. Sprawdźmy, jakie są zalety i wady klimatyzatorów przenośnych.
Jak efektywnie ochłodzić mieszkanie?
Efektywność pracy klimatyzatora przenośnego zależy od kilku czynników. Wśród nich można wymienić moc chłodniczą, wielkość pomieszczenia, liczbę źródeł ciepła, izolację termiczną całego budynku oraz wilgotność powietrza. Ważne jest również odpowiednie umiejscowienie urządzenia oraz jego konserwacja, w tym regularna wymiana filtrów powietrza.
Moc chłodnicza jest jednym z kluczowych aspektów wpływających na pracę klimatyzatora przenośnego - większą powierzchnię schłodzi on, jeśli moc będzie wyższa. Jednostka ta wyrażana jest najczęściej w kW, a jej dobór zależy od metrażu, na którym przyjdzie mu pracować. Kiedy będzie zbyt niska, chłodzenie może nie być wystarczające, natomiast zbyt wysoka będzie prowadzić do nadmiernego zużycia energii.
By efektywnie schłodzić daną powierzchnię należy, mieć na uwadze nie tylko moc klimatyzatora, ale też wilgotność powietrza. Ma ona wpływ na pracę urządzenia: im wyższy jej poziom, tym trudniej jest stworzyć komfortowe warunki dla domowników. Dlaczego? Naturalnym sposobem organizmu ludzkiego na chłodzenie się jest pocenie - to mechanizm bardzo efektywny w suchym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że zbyt niska wilgotność może powodować nieprzyjemne odczucia, takie jak suchość w jamie ustnej czy podrażnienia skóry, dlatego ważne jest utrzymanie odpowiedniego jej poziomu w pomieszczeniu. Właśnie dlatego klimatyzatory przenośne bardzo często wyposażone są w funkcję osuszania powietrza.
Gdzie umieścić klimatyzator przenośny?
Miejsce, w którym umieścimy klimatyzator przenośny, ma duży wpływ na efekty jego pracy i komfort użytkowania. Przed jego wyborem należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i poznać zalecenia producenta w tej kwestii Warto jednak wybrać przestrzeń w pobliżu okna, aby w łatwy sposób odprowadzać ciepło na zewnątrz. Trzeba przy tym pamiętać, by unikać miejsc nasłonecznionych - podniosą one temperaturę urządzenia i mogą źle wpłynąć na jego działanie. Należy też sprawdzić, czy w pobliżu sprzętu nie stoją przeszkody, które mogłyby blokować dopływ lub wypływ powietrza.
Klimatyzator przenośny ma tę zaletę, że raz wybrane miejsce nie jest stałe. Można zawsze zabrać urządzenie do innego pomieszczenia, jeśli tam chłód bardziej się przyda. Dzięki temu może ono pracować ekonomicznie - tylko wtedy i tylko tam, gdzie naprawdę potrzeba.
Klimatyzator przenośny a oszczędność energii
Energooszczędność klimatyzatorów przenośnych wynika między innymi z faktu ich odpowiedniego używania. Najistotniejsze, że wiele z nich posiada wbudowany moduł oszczędzania energii, który powoduje, że sprzęt wyłącza się automatycznie po osiągnięciu optymalnej temperatury.
Istotna będzie też klasa energetyczna klimatyzatora. Na rynku dostępne są urządzenia nawet w klasie A+, które będą doskonałym wyborem do niedużych mieszkań i poszczególnych pomieszczeń w domu.
Co trzeba podkreślić: nie tylko technologie służą energooszczędności. Aby ograniczyć koszty energii elektrycznej zużywanej przez klimatyzator, warto stosować kilka prostych zasad, takich jak np. wyłączanie go, gdy pomieszczenie jest puste, czy też stosowanie żaluzji lub rolet, aby ograniczyć nagrzewanie się wnętrza przez promienie słoneczne. To zapobiegnie sztucznemu wzrastaniu temperatury w pomieszczeniu.
Przenieś klimatyzator na poziom eko!
Aby klimatyzacja przenośna była w maksymalnym możliwym stopniu ekologiczna, należy pamiętać o efektywności energetycznej, ale też o kilku innych aspektach. Ważne są niewielki rozmiar i stosunkowo niskie ceny takich urządzeń przy jednoczesnej trwałości i skuteczności w chłodzeniu wnętrz. - Dzięki temu sprzęt, o który właściciel dba, będzie służył wiele sezonów, a to zminimalizuje zanieczyszczenie środowiska związane z potrzebą wymiany urządzeń na nowe - zwraca uwagę Piotr Materek, Kierownik ds. technicznych w KAISAI.
Klimatyzatory przenośne nie generują też aż tylu szkodliwych gazów cieplarnianych - a im rzadziej pracują, tym zanieczyszczeń jest mniej. Istotną cechą niektórych tego typu urządzeń są też filtry, które pomagają oczyszczać chłodzone powietrze z alergenów, drobnoustrojów i pyłów. To istotne dla naszego własnego zdrowia i samopoczucia.
***
Dla tych, którzy cenią sobie komfort i elastyczność, przenośne klimatyzatory będą doskonałym wyborem. Ich użytkowanie nie wymaga montażu ani żadnej ingerencji w budynek. Ulga w upalne dni przyjdzie natychmiast - sprzęt jest bowiem gotów do pracy bezpośrednio po zakupie.
Artykuł sponsorowany