Kolagen - jaki produkt kolagenowy wybrać?

Artykuł sponsorowany

Kolagen to białko, które pełni funkcje strukturalne i występuje w większości narządów i tkanek. Istnieje 29 typów kolagenu, które tworzą rodzinę białek kolagenowych, charakteryzującą się występowaniem w różnych tkankach oraz odmienną strukturą. [2] Czym dokładnie jest kolagen, jakie są jego rodzaje, jak wpływa na skórę twarzy? Jak stosować preparaty wspierające organizm w produkcji kolagenu oraz zawierające kolagen? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Zapraszamy do lektury.

Co to jest kolagen?
Co to jest kolagen?materiały promocyjne

Kolagen - co to jest?

Jest to szeroko rozpowszechnione w organizmie białko, które pełni m.in. rolę bardzo ważnego komponentu strukturalnego skóry właściwej. Kolagen stanowi około 30% puli wszystkich białek w ciele człowieka i jest głównym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej w większości tkanek łącznych. [1] Znaleźć możemy go m.in. w  kościach, chrząstkach, skórze, więzadłach, ścięgnach, rogówce. [2] Kolagen zbudowany jest z aminokwasów, głównie glicyny, proliny i hydroksyproliny. [2] Już po 25 roku życia, naturalna produkcja kolagenu ulega stopniowemu zmniejszeniu, a organizm nie jest w stanie zapewnić równowagi między procesem degradacji i syntezy kolagenu w tkankach i narządach. [2] To dobry moment, aby zadbać o odpowiedni poziom kolagenu w swoim organizmie i przyjrzeć się codziennej diecie.

Jakie są rodzaje kolagenu?

Aktualnie wyróżnić możemy 29 typów kolagenu, które charakteryzują się różną strukturą, funkcjami i występowaniem w organizmie. [4] Najlepiej poznanym i najobficiej występującym w organizmie jest kolagen typu I. [3] Znajduje się on w skórze, kościach, więzadłach, ścięgnach i rogówce. [2]

Kolagen naturalny możemy podzielić także ze względu na pochodzenie. Wyróżniamy np. kolagen rybi (kolagen morski), kolagen wołowy oraz kolagen bydlęcy.

Istnieje także podział na kolageny włókniste i niewłókniste. Te pierwsze mają zdolność do tworzenia włókien kolagenowych. Wspomniany wcześniej kolagen typu I zaliczany jest do kolagenów włóknistych.[2]

Jak kolagen wpływa na skórę twarzy?

Cząsteczki kolagenu powstają w fibroblastach, czyli komórkach skóry właściwej odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. [4] Jak wspomnieliśmy wcześniej, produkcja kolagenu naturalnego, przez organizm człowieka, zmniejsza się wraz z wiekiem, już po 25 roku życia. [2] W praktyce oznacza to, że więcej komórek kolagenu ulega degradacji i obumarciu, w porównaniu z ilością kolagenu, która powstaje. Związane jest to z naturalnymi procesami starzenia skóry, których nie da się całkowicie uniknąć, ale można wpłynąć na ich opóźnienie. [2]

Jak wesprzeć produkcję naturalnego kolagenu?

Kluczową rolę odgrywa tutaj witamina C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu i dzięki temu zapewnienia prawidłowe funkcjonowanie skóry. [5] Warto więc zacząć od postaw i zadbać o swoją dietę, poprzez wzbogacenie jej w produkty bogate w witaminę C.

Gdzie możemy znaleźć kolagen?

· Żywieniowe źródła kolagenu

Nasuwa się jednak pytanie, czy białko kolagenowe możemy znaleźć bezpośrednio w żywności? Bez wątpienia, istnieją produkty, które naturalnie zawierają w sobie duże ilości kolagenu. Będzie to głównie żywność pochodzenia zwierzęcego oraz przygotowane z niej wywary, zupy i galaretki. Warto spożywać ją w towarzystwie witaminy C, która dodatkowo wspiera produkcję kolagenu. [5]

· Kosmetyki z kolagenem

Jak jeszcze możemy zadbać o swoją skórę? Ważną rolę odgrywa tutaj pielęgnacja, dopasowana odpowiednio do konkretnego rodzaju skóry, która pomoże zadbać o jej nawilżenie i elastyczność. W świecie pielęgnacji skóry, kolagen cieszy się sporym powodzeniem, dlatego na rynku jest wiele kosmetyków do twarzy i ciała zawierających to białko.

· Suplementy diety

Na rynku występują także suplementy diety zawierające w swoim składzie kolagen, które często wzbogacone, są różnymi dodatkami wspierającymi organizm w samodzielnej produkcji tego białka. Do takich dodatków możemy zaliczyć m.in. witaminę C.

Na co zwrócić uwagę wybierając suplement diety zawierający w swoim składzie kolagen lub substancje wspierające organizm w jego produkcji?

Jak stosować produkty zawierające w swoim składzie kolagen i substancje wspierające jego wytwarzanie przez organizm?

Wybierając suplement diety z kolagenem należy pamiętać, żeby zwrócić uwagę na jego ilość, rodzaj i obecność innych substancji. Jak się okazuje, ważną rolę odgrywa tutaj witamina C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry i naczyń krwionośnych. [5]

ESSENSEY Kolagen Anti Age zawiera 970 mg hydrolizatu kolagenu typu I SOLUGEL, 45 mg kwasu hialuronowego oraz 60 mg witaminy C w dziennej porcji. Zawarta w produkcie witamina C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu przez organizm, dzięki czemu wspiera ona kondycję skóry. [5]

Kolejnym produktem, o którym warto wspomnieć jest ESSENSEY Kolagen+, który zawiera 1000 mg
 hydrolizatu kolagenu typu I SOLUGEL oraz 61 mg witaminy C w porcji dziennej i podobnie jak Kolagen Anti Age, dzięki obecności witaminy C, wspiera produkcję kolagenu przez organizm, a co za tym idzie - funkcjonowanie skóry. [5] Ze względu na właściwości i składniki wspomnianych produktów z kolagenem, warto stosować je regularnie.

Literatura:

  1. Żelaszczyk, Dorota, Anna Waszkielewicz, and Henryk Marona. "Kolagen-struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej." Estetol. Med. Kosmetol 2.1 (2012): 14-20.
  2. Czubak, K. A., & Żbikowska, H. M. (2014). Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów. In Annales Academiae Medicae Silesiensis (Vol. 4, No. 68, pp. 245-254).
  3. Banaś, M., & Pietrucha, K. (2009). Typy i struktura białka kolagenowego.
  4. NOWICKA-ZUCHOWSKA A., A. ZUCHOWSKI. 2019. "Kolagen - rola w organizmie i skutki niedoboru". Lek w Polsce, Farmakoterapia 29 (11/12): 342-343.
  5. Rozporządzenie Komisji (UE) Nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas