Korpusy kuchenne do kuchni pod skosem — przegląd możliwości

Artykuł sponsorowany

Urządzenie kuchni na poddaszu jest sporym wyzwaniem. Skosy utrudniają swobodny dobór mebli. Czy oznacza to, że aranżując kuchnię pod skosami, musimy zrezygnować z gotowych korpusów kuchennych na rzecz drogich rozwiązań na wymiar? Niekoniecznie.

article cover
materiały promocyjne

Główne zasady aranżowania kuchni na poddaszu

Każda kuchnia na poddaszu jest inna, jednak istnieje kilka uniwersalnych zasad, których warto się trzymać podczas aranżowania tego typu wnętrza. Zanim zaczniesz planować estetykę czy kupować meble i sprzęty, bardzo dokładnie wymierz pomieszczenie. Przestrzeń pod skosami należy maksymalnie wykorzystać. Na to, jak trudnym okaże się to zadaniem, wpływa przede wszystkim ścianka kolankowa, ponieważ od jej wysokości zależy wysokość innych ścian, a tym samym - ilość miejsca pod skosem. Ścianka kolankowa to ta, która biegnie prostopadle do podłogi wzdłuż połaci dachowej. Na niej opiera się konstrukcja więźby dachowej. Co do zasady, im niższa ścianka kolankowa, tym mniejszy kąt nachylenia połaci i tym trudniejsze do zaaranżowania pomieszczenie.

Czym są korpusy meblowe?

Korpusy kuchenne stanowią tę część wyposażenia, na której opiera się cała konstrukcja zabudowy kuchennej. Do nich przykręca się fronty i na nich mocuje blat. Chociaż na co dzień są mało widoczne, potrafią zadecydować o estetyce i funkcjonalności całej kuchni. Dlatego korpusy mebli kuchennych muszą być wytrzymałe oraz dopasowane do potrzeb domowników, wystroju i metrażu pomieszczenia. Na rynku, np. w Salonach Agata, znaleźć można korpusy meblowe stojące, wiszące i narożne. Te pierwsze wyposażone są zwykle w regulowane nóżki. Do wyboru pozostają różne kształty, kolory i wymiary korpusów szafek kuchennych. Standardowo korpus szafki kuchennej ma 60 cm szerokości, jednak kupić można też modele mierzące zaledwie 15 cm.

Optymalny rozkład szafek kuchennych pod skosami

Jeśli w Twojej kuchni ścianka kolankowa mierzy 110 cm lub więcej, jesteś prawdziwym szczęściarzem. Nie powinieneś mieć problemu z dobraniem gotowych korpusów szafek kuchennych. Jeżeli ścianka kolankowa jest niższa (75-90 cm), możesz przestrzeń pod skosem zabudować schowkami. Ścianka o wysokości ok. 90 cm pozwala zamontować dolne szafki, ale bez kuchenki ze względu na brak miejsca na montaż okapu. To dobra lokalizacja np. na zlewozmywak. Warto rozważyć zastosowanie zabudowy słupkowej, czyli zabudowanie nad sobą np. piekarnika i mikrofalówki.

Jaka obudowa szafki kuchennej sprawdzi się pod skosem?

To zależy od układu i metrażu kuchni. W małym i nieustawnym pomieszczeniu na poddaszu trzeba optymalnie zabudować i wykorzystać całe dostępne miejsce. Wartym uwagi rozwiązaniem są narożne korpusy kuchenne — wyjątkowo pojemne i wyposażone w specjalne mechanizmy ułatwiające dostęp do zawartości. Istotny wpływ na wybór obudowy szafek kuchennych ma także stylistyka wnętrza.

Modułowe korpusy meblowe czy meble na wymiar?

Optymalnym rozwiązaniem do kuchni pod skosami są meble kuchenne zaprojektowane na wymiar. W ten sposób można uzyskać idealnie dopasowaną zabudowę, co jednak wiąże się z wysokimi kosztami inwestycji i dłuższym czasem realizacji. Dlatego warto upewnić się, czy możesz wykorzystać znacznie tańsze, gotowe meble modułowe. Przygotuj projekt kuchni. W zależności od potrzeb i posiadanych umiejętności, możesz użyć internetowego planera lub skorzystać z pomocy projektanta. Niektóre salony meblowe oferują takie narzędzia i usługi bezpłatnie. Również na agatameble.pl znajdziesz planer kuchni online, są też projektanci, którzy bezpłatnie pomogą zaprojektować kuchnię dopasowaną do potrzeb.

Podsumowanie

Korpusy kuchenne stanowią szkielet zabudowy. Od ich wyboru i rozmieszczenia zależą wygląd i funkcjonalność kuchni. Dzięki szerokiej gamie rodzajów, rozmiarów i stylów wykończenia korpusów, możesz stworzyć idealnie dopasowaną zabudowę nawet w nietypowym i nieustawnym pomieszczeniu — a takim niewątpliwie jest kuchnia pod skosami.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas