Krem z retinolem – kiedy zacząć go stosować?

Artykuł sponsorowany

Poszukując kremu, który zadziała przeciwzmarszczkowo, zdecydowanie warto zainteresować się produktami zawierającymi w składzie retinol. Ta substancja może być również pomocna w walce z trądzikiem. Należy ją jednak wprowadzać do pielęgnacji umiejętnie i stopniowo, ponieważ w przeciwnym wypadku może podrażnić skórę.

Retinol jest dobrze rozpuszczalny w tłuszczach i bez problemu przedostaje się w głąb skóry do komórek, które następnie stymuluje poprzez syntezę włókien kolagenu i elastyny
Retinol jest dobrze rozpuszczalny w tłuszczach i bez problemu przedostaje się w głąb skóry do komórek, które następnie stymuluje poprzez syntezę włókien kolagenu i elastyny.

Artykuł sponsorowany

Czym jest retinol?

Przed wprowadzeniem retinolu do swojej pielęgnacji warto dowiedzieć się, czym jest ta substancja i dlaczego jest skuteczna. Retinol należy do grupy retinoidów. Oznacza to, że jest pochodną witaminy A, a przy okazji jej najaktywniejszą formą.

W przemyśle kosmetycznym stosowany jest już od wielu lat. Pierwsze badania dotyczące jego działania były prowadzone już w latach 80. XX wieku przez Alberta Kligmana. Udowodnił on przy pomocy testów, że retinol przynosi pozytywne efekty w walce z trądzikiem i wpływa na proces starzenia się skóry. Od wielu lat nikomu nie udało się podważyć tych badań. Retinol jest jedną z najlepiej przebadanych substancji chemicznych.

Jak działa retinol?

Retinol jest dobrze rozpuszczalny w tłuszczach i bez problemu przedostaje się w głąb skóry do komórek, które następnie stymuluje poprzez syntezę włókien kolagenu i elastyny. Charakteryzuje się głównie działaniem przeciwstarzeniowym i w tym celu jest najczęściej wykorzystywany. Retinol ma jednak o wiele więcej zalet. Jakie działanie wykazuje retinol?

  • Pobudza produkcję kolagenu w skórze, co pozytywnie wpływa na jej jędrność.
  • Reguluje powstawanie sebum.
  • Pozytywnie wpływa na cykl odnowy komórkowej.
  • Delikatnie złuszcza skórę, dzięki czemu jest bardziej gładka i pozbawiona szorstkości.
  • Rozjaśnia przebarwienia.
  • Wpływa na poprawę struktury warstwy rogowej, wzmacniając barierę ochronną skóry i zatrzymując nadmierną utratę wody.
  • Spłyca zmarszczki.
  • Działa antyoksydacyjnie, zapobiegając nadmiernemu wpływowi szkodliwych wolnych rodników.

Jak widać, retinol charakteryzuje się szerokim zakresem działania i może być stosowany do każdego rodzaju cery. Jednak ze względu na to, że jest silną substancją, powinien być stosowany ze szczególnym uwzględnieniem zaleceń i przeciwwskazań.

Kiedy zacząć stosować krem z retinolem?

Nie ma konkretnie wyznaczonego wieku, w który należy sięgnąć po krem z retinolem. Wprowadzenie do swojej pielęgnacji tego produktu jest kwestią indywidualną, zależną od potrzeb i kondycji skóry.

Po 25. roku życia zmniejsza się produkcja włókien kolagenowych i elastyny. Efektem tego jest pogłębienie się zmarszczek mimicznych. To dobry moment na wprowadzenie do pielęgnacji kremu z retinolem. Choć może się wydawać, że to zbyt młody wiek na produkty przeciwzmarszczkowe, to w rzeczywistości właśnie wtedy należy rozpocząć profilaktykę przeciwstarzeniową. Efekty szybkiej reakcji na proces starzenia się skóry będą widoczne w późniejszym okresie.

Krem z retinolem do twarzy sprawdzi się również u osób borykających się z trądzikiem różowatym lub mających przebarwienia na twarzy. Retinol ma szeroki zakres działania i choć najczęściej stosowany jest w celu przeciwstarzeniowym, to kurację można rozpocząć również ze względu na jego inne właściwości.

Jak stosować krem z retinolem?

Zaleca się stosowanie kosmetyków z retinolem wieczorem. Substancja ta zwiększa bowiem wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. W związku z tym kontakt ze słońcem może wywołać podrażnienie, poparzenie i wystąpienie przebarwień.

Kosmetyki zawierające retinol różnią się jego stężeniem. Jeśli stężenie jest wysokie, odpowiedniejszym okresem na kurację będzie jesień i zima, natomiast, jeśli skóra jest już przyzwyczajona do tej substancji lub stężenie jest niewielkie, kosmetyki można stosować również wiosną i latem.

Kosmetyki z retinolem powinny być aplikowane na oczyszczoną i w pełni suchą skórę. Kontakt retinolu z wilgotną twarzą może być przyczyną wystąpienia podrażnień. Krem z retinolem do twarzy powinien być stosowany w niewielkich ilościach. Aplikacja produktu, którego ilość porównywalna jest do ziarna grochu, będzie wystarczająca do rozprowadzenia po całej twarzy.

Krem z retinolem - przeciwwskazania

Retinol jest silną substancją chemiczną i nie może być stosowany w każdym przypadku. Przed zakupieniem kosmetyków, w których składzie jest retinol, warto zapoznać się z zaleceniami i przeciwwskazaniami. W przeciwnym wypadku, zamiast pozytywnych efektów, mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne. Przeciwwskazania do stosowania kremu z retinolem to:

  • bardzo wrażliwa lub naczynkowa cera;
  • okres ciąży - wyniki badań udowadniają, że retinol może przeniknąć do krwiobiegu. Retinol jest pochodną witaminy A, która może spowodować powstanie wad rozwojowych płodu, dlatego bezwzględnie należy unikać kosmetyków z tą substancją w okresie ciąży;
  • alergia na retinoidy;
  • złuszczona zabiegiem kosmetycznym skóra - kosmetyków z retinolem nie powinno się stosować na złuszczoną skórę, ponieważ mogą wywołać podrażnienia.

Przed rozpoczęciem kuracji produktami zawierającymi retinol warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, albo po prostu zacząć od niewielkiego stężenia i obserwować, jak będzie na nie reagować skóra. W przypadku kosmetyków, w których stężenie retinolu jest wysokie, konsultacja jest koniecznością.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas