Najlepsze wzorce wynikają z natury

Artykuł sponsorowany

Dzieci nie zawsze słuchają swoich rodziców, ale zawsze ich naśladują. Jako odpowiedzialny rodzic dokonuj świadomych wyborów i pamiętaj, że dziecko jest bacznym obserwatorem każdego Twojego ruchu.

dziecko
dzieckomateriały promocyjne

Współczesne dzieci, żyjąc wśród ogromu informacji i niezliczonej ilości medialnych przekazów są bardzo podatne na różnego rodzaju wpływy. Potrzebują autorytetów, które pokażą im, co jest w życiu ważne. Pierwszymi i najważniejszymi wzorami do naśladowania są naturalnie rodzice. To oni uczą swoje pociechy określonych zasad, zachowań, tworzą nawyki i dają poczucie bezpieczeństwa od najmłodszych lat. Są również wzorcem w kwestii odżywiania. Jak  pokazują badania, 56% dzieci w Polsce uważa drożdżówkę za zdrową żywność [1]. Skąd takie przeświadczenie? I co zrobić, żeby od najmłodszych lat utrwalać u dzieci właściwe nawyki żywieniowe?

Nie jest odkrywczym stwierdzeniem, że dzieci nie zawsze chcą słuchać swoich rodziców. Często celowo łamią ustalone zasady, buntują się wobec narzuconych im norm i wszystko chcą robić po swojemu. Każdy rodzic zna skoki rozwojowe u dzieci - kryzysy dwu-, cztero- czy sześciolatka, kiedy maluch zaczyna mieć swoje zdanie i wcale nie chce przestrzegać poleceń rodziców. Sam woli decydować, w co się ubrać, kiedy wyjść na spacer albo co i kiedy jeść. Mimo że nieustannie podkreśla swoją niezależność, tak naprawdę nieprzerwanie podpatruje swoich rodziców i naśladuje ich zachowania, często zupełnie nieświadomie. Dlatego też wartości i wzorce, którymi kieruje się dorosły człowiek, najczęściej są efektem obserwowania w dzieciństwie mamy i taty.

Najlepsze wzorce wynikają z natury!

Maluszki dzielnie obserwują swoich rodziców, patrząc, jak zachowują się w określonych sytuacjach. Widzą, gdy się cieszysz, denerwujesz, smucisz albo złościsz. Niektóre cechy dziedziczą, a inne nabywają, podpatrując Cię każdego dnia. Jednak dla dziecka ważniejsze jest nie to, co rodzic mówi, ale co robi. Gdy zachowanie mamy lub taty odbiega od przekazywanych zasad, maluch łatwo dostrzega rozbieżność. Dlatego jeśli pragniesz, aby Twoje dziecko odżywiało się świadomie i również w dorosłym życiu dbało o swoje zdrowie, nie możesz ukradkiem jeść niezdrowych przekąsek, kupować gazowanych napojów, czy być częstym gościem fast foodów.

Kilka przykazań świadomego rodzica

1.      Czytaj etykiety i kupuj produkty dobrej jakości.

Im krótszy skład, tym lepiej.

Wybieraj produkty możliwie jak najbardziej naturalne i sprawdzaj uważnie etykiety. Spójrz na ilość soli, cukru czy składników odżywczych (tłuszcze, węglowodany, białka). Zwracaj uwagę na oznakowania produktu np. na wyrobach z przekreślonym kłosem nie znajdziemy glutenu, którego nie tolerują osoby z celiakią.

2.      Przyglądaj się certyfikatom i opiniom specjalistów.

Wartościowe produkty zdobywają certyfikaty i nagrody. To poświadczenie ich walorów odżywczych, smaku czy odpowiedniego składu. W przypadku produktów dla dzieci warto zwrócić uwagę na certyfikaty, opinie renomowanych instytucji, takie jak np. Znak Jakości KidZone, który znajdziemy na produktach przyjaznych dla dzieci. Na towarach może się znajdować również logo "Doceń Polskę", promujące wysokiej jakości produkty spożywcze dostępne na polskim rynku.

3.      Słuchaj recenzji innych matek i ojców.

Na internetowych forach czy portalach można znaleźć wiele cennych opinii i wskazówek. Rodzice recenzują produkty spożywcze, zabawki, ubranka czy książki. Szczególnie aktywne są mamy, opisujące artykuły, które dobrze sprawdziły się w ich domach.

4.      Zwracaj uwagę na oświadczenia żywieniowe na produktach.

To informacje umieszczone na artykułach spożywczych sugerujące szczególną wartość odżywczą. Możemy dowiedzieć się z nich o niskiej zawartości soli, braku cukru czy obecności witamin.

Nie daj się zwariować i wnieś więcej radości do życia dziecka!

Świadome odżywianie nie jest równoznaczne z odmawianiem swojemu maluchowi przyjemności. Wystarczy tylko, że będziesz wybierać takie przekąski, które są dla niego najlepsze: mają prosty, naturalny skład i przede wszystkim są smaczne. Pomyśl o owocach, warzywach, jogurtach czy chrupkach kukurydzianych. Na szczególną uwagę zasługują Tygryski z kaszą jaglaną, zawierające 90% kaszy kukurydzianej i 10% kaszy jaglanej. Produkty posiadają pozytywną opinię Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" nr: 41/DKJ/2017, 42/DKJ/2017. Są chętnie polecane przez mamy, szczególnie ze względu na prosty skład. Dzieci jedzą je chętnie w przedszkolu, szkole, na spacerach, a także w domu. Wybór takiej przekąski zaprocentuje w przyszłości, bo dziecko będzie świadomie sięgało po wartościową żywność.

Tygryskowy poradnik na chwile słabości

Bycie mamą jest niczym praca na kilka etatów i często kusi nas, żeby wybrać drogę na skróty. Oto kilka historii z życia wziętych i recepta na to, jak poradzić sobie z chwilami słabości.

·         "Nie mam czasu zrobić obiadu, skoczmy dziś szybko do fast foodu".

Nawet, gdy nie zdajesz sobie z tego sprawy, dziecko czerpie od Ciebie wzorce w każdym momencie. Gdy zastępujesz domowy obiad hamburgerem lub pizzą, maluch zaczyna się do tego przyzwyczajać. Z czasem będzie wolał zjeść obiad w fast foodzie, niż pełnowartościowy posiłek w domu. Spróbuj przygotować obiad dzień wcześniej i zjedz go ze swoim maluchem. Na zdrowie!

·         "Miałam ciężki dzień i mam ochotę na frytki na kolację".

Wspólne przygotowywanie posiłków po trudnym dniu w pracy może być przyjemne i relaksujące. Przyrządź ze swoim dzieckiem kolorowy deser albo smaczne kanapki. Dzięki temu spędzicie razem wesoło czas i zjecie sycący posiłek przed snem.

·         "Osiągnęłam dziś mały sukces w pracy i zasłużyłam na wielką porcję słodyczy"!

Dziecko z łatwością zauważy, że emocje mają duży wpływ na Twoja dietę. Sukcesy świętujesz czekoladą, a porażki "zajadasz" chipsami? W takiej sytuacji samo również chętniej zacznie wybierać niezdrową żywność jako formę nagrody lub pocieszenia. Dlatego sięgnij po chrupki kukurydziane i pokaż mu, że emocje nie mają wpływu na Twoje wybory i niezmiennie cenisz wartościowe posiłki i naturalne przekąski.

·         "Dzisiejszy wieczór spędzamy przed telewizorem"!

Zamiast oglądania filmów czy seriali zacznijcie spędzać czas aktywnie! Może wspólny spacer, wyjście na lodowisko lub do muzeum? Pokaż dziecku, co ciekawego dzieje się w Waszej okolicy i zachęć je do aktywności fizycznej. Gdy zgłodnieje w trakcie zabawy, pod ręką zawsze masz ulubioną przekąskę.

Dzieci podążają za rodzicami w wielu aspektach życia, nawet jeśli czasem się buntują. Dając odpowiedni przykład swojemu maluchowi, możesz być spokojna o jego późniejsze, dorosłe wybory. Bądź konsekwentna, a zobaczysz, ile przyniesie to korzyści zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku.

Więcej informacji o chrupkach znajdziesz na www.tygryski.pl

[1] "Przyszłość na talerzu" - badanie ilościowe na temat wiedzy dzieci w Polsce o żywności przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 871 dzieci w wieku 6-15 lat. Badanie realizowane przez Dom Badawczy Maison w sierpniu 2015 r.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas