O co pytać przy kupnie domu z rynku wtórnego?

Artykuł sponsorowany

Zakup domu to często jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Wybór miejsca, w którym chcemy mieszkać jest emocjonującym momentem. Ponieważ jest to wybór na lata, nie może nam przy nim zabraknąć rozsądku. Pośpiech i poleganie na pierwszym wrażeniu to nie są odpowiedni doradcy przy transakcjach na rynku mieszkaniowym.

Aby sprzedać dom trzeba posiadać świadectwo jakości energetycznej zabudowy
Aby sprzedać dom trzeba posiadać świadectwo jakości energetycznej zabudowymateriały promocyjne

Czasem oglądana zabudowa podoba nam się tak bardzo, że pozostając pod jej urokiem, możemy przeoczyć wiele kluczowych kwestii. To poważny błąd, ponieważ nieuregulowany status prawny domu czy wady nieruchomości mogą przysporzyć nam nie tylko zmartwień, ale i wydatków. Zimna krew przyda się, gdy kupujemy nową zabudowę, ale jest też niezbędna przy transakcjach z rynku wtórnego. Co sprawdzać kupując nieruchomość mieszkalną z drugiej ręki?

O co zapytać właściciela

Jeśli po wstępnych oględzinach stwierdzimy, że zabudowa nam odpowiada i posiadamy odpowiedni budżet by ją kupić, należy rozmówić się z jej właścicielem. Udając się na takie spotkanie warto przygotować sobie listę pytań. Powinny one dotyczyć stanu technicznego zabudowy, planu budynku i kwestii prawnych związanych z nieruchomością oraz działką, które nie były wymienione w ogłoszeniu sprzedaży domu.

W czasie rozmowy musimy poznać metraż domu oraz wielkość działki, na której go postawiono. Ważne jest też położenie nieruchomości względem słońca oraz wiek zabudowy. Jako osoby zainteresowane kupnem powinniśmy też wiedzieć, ile kondygnacji ma budynek i na ile pokoi został podzielony. Piwnica czy strych to potencjalna dodatkowa powierzchnia użytkowa i o te elementy zabudowy też należy zapytać.

Niektóre z tych kwestii wyjaśnią się w czasie uważnego oglądania nieruchomości, ale części z nich nie da się ocenić w czasie wizyty. Podstawowe parametry techniczne, stan budynku i materiały, z jakich powstał to kwestie niezwykle ważne dla nowego właściciela. Decydują bowiem nie tylko o trwałości domu, ale wpływają też na koszty jego eksploatacji.

Rozważny kupiec zapyta sprzedającego, kiedy nieruchomość była remontowana i jaki był zakres prac. Bardzo ważny jest też stan elewacji, dachu okien czy podłóg. Dlaczego? Ponieważ wymiana tych elementów wiąże się z pracami remontowymi i sporym wydatkiem.

Świadectwo charakterystyki energetycznej

Od niedawna, aby sprzedać dom trzeba posiadać świadectwo jakości energetycznej zabudowy. To znaczący dokument, który pomoże przyszłemu właścicielowi zorientować się, na ile interesująca go nieruchomość jest energooszczędna. Dowiemy się z niego między innymi w jaki sposób ogrzewany jest dom. Przy okazji sprzedającego warto dopytać o koszty z tym związane.

Nawet najbardziej malownicza zabudowa, jeśli jest stara, a termomodernizacji nie przeprowadzono, może okazać się kosztowna w utrzymaniu. Kupując dom z rynku wtórnego, warto przy tym pamiętać, że podniesienie jakości energetycznej budynku to obowiązek osoby posiadającej akt własności.

Od spraw zasadniczych po szczegóły

Decydując się na zakupy na rynku wtórnym, mamy świadomość, że kupujemy dom z wyposażeniem i zaaranżowany według gustu poprzednich właścicieli. Rozmawiając z nimi, warto zapytać, co planują ze sobą zabrać w czasie wyprowadzki. Zdarza się, że zabudowa z drugiej ręki sprzedawana jest w pełni umeblowana i gotowa na nowych właścicieli.

Osoby konkretnie zainteresowane nieruchomością powinny poznać jej dokumentację, stan techniczny oraz status prawny. Jedno z najbardziej podstawowych pytań powinno dotyczyć tego, czy dom ma dostęp do gazu ziemnego i innych mediów. Może jest wyposażony w instalację fotowoltaiczną? Bez względu na to, jakie media są dostępne dla danej nieruchomości, jako potencjalni kupcy powinniśmy poznać ich miesięczny koszt.

Dzięki temu jeszcze przed zawarciem transakcji będą w stanie ocenić ile może kosztować utrzymanie domu. Rozmawiając o mediach i najważniejszych instalacjach warto zapytać o ich stan techniczny i sprawdzić, kiedy ostatnio były one wymieniane. Pytając o stan techniczny budynku, nie zapomnijmy omówić kwestii związanych z kanalizacją i wentylacją.

Księga wieczysta i inne dokumenty

Wgląd do księgi wieczystej nieruchomości to jedna z podstawowych zasad bezpiecznej transakcji. Jeśli właściciel ma problem z udostępnieniem nam tego ważnego dokumentu, to powinno to wzbudzić naszą podejrzliwość. Z księgi dowiemy się, czy na zabudowie nie ma aktualnie obciążeń i czy była zadłużona w przeszłości. Zyskamy też pewność co do prawa własności sprzedającego.

Oprócz księgi ważne dokumenty, z którymi warto się zapoznać to plan budynku i sieci energetycznej oraz wodociągowej. Nie można też zapomnieć o wspomnianym już świadectwie charakterystyki energetycznej.

Nie bój się pytać

Aby rozmowy ze sprzedającym były konstruktywne i przyniosły nam jak najwięcej korzyści, warto zastanowić się nad kwestiami, które są ważne dla nas. Jeśli na przykład w domu znajduje się wiele ścian działowych, a nam zależy na przestronnych pokojach, zapytajmy z czego są wykonane działy i czy można je łatwo usunąć.

Tematy, o których tu wspominaliśmy to jedynie punkt wyjścia do gruntownego poznania nieruchomości, która wzbudziła nasze zainteresowanie. Kluczowe dla udanej transakcji kupna-sprzedaży domu na rynku wtórnym są wnikliwość, zimna krew i przemyślenie wszystkich pytań.

Jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu rozmowach lub czujemy się na tym etapie niepewnie, w oględzinach można skorzystać ze wsparcia fachowca. Rzeczoznawca lub specjalista branży budowlanej może pomóc nam sprawdzić nieruchomość i poruszyć wszystkie niezbędne kwestie techniczne.

Rozważny kupujący nie powinien bać się pytać zarówno o tematy podstawowe, jak i o szczegóły dotyczące oferty i samej nieruchomości. Rozmowy ze sprzedającym będą łatwiejsze i zajmą mniej czasu, jeśli przed tym etapem dobrze poznamy swoje oczekiwania i potrzeby. Z tą świadomością łatwiej będzie ocenić, które kwestie są dla nas kluczowe, a przy czym możemy iść na kompromis. Tylko w ten sposób będziemy mogli dobrze poznać interesującą nas nieruchomość i ocenić czy pierwsze wrażenie było słuszne i jest to dom, w którym naprawdę chcemy zami

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas