Optymalna opieka roślinna — środki ochrony roślin i nawozy w twoim ogrodzie

Artykuł sponsorowany

Uprawianie roślin jest zajęciem niebywale satysfakcjonującym, ale równocześnie bardzo wymagającym. Znajomość potrzeb poszczególnych gatunków, dbanie o ich prawidłowe nawożenie i odżywianie są niezbędne, aby cieszyć się pięknym, kwitnącym i dającym plon ogrodem. Co warto wiedzieć o środkach ochrony roślin i nawozach?

Uprawianie roślin jest zajęciem bardzo satysfakcjonującym i odprężającym
Uprawianie roślin jest zajęciem bardzo satysfakcjonującym i odprężającymmateriały promocyjne

Środki ochrony roślin - co to takiego i kiedy należy po nie sięgnąć?

Na rośliny w ogrodzie czyha wiele zagrożeń: począwszy od teoretycznie mało szkodliwych chwastów, poprzez owady i szkodniki, na chorobach i grzybach kończąc.

Stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin pozwala skutecznie zapobiegać wielu z tych problemów lub eliminować te już istniejące. Środkami ochrony roślin nazywamy preparaty albo substancje aktywne, które są efektywne w usuwaniu określonej grupy szkodników i które poprawiają procesy zachodzące w roślinach.

Celem tych środków jest ograniczanie możliwości rozwijania się chorób. Część z nich może dodatkowo wspierać rośliny w prawidłowym wzroście.

Obecnie ogrodnicy coraz częściej wybierają naturalne środki ochrony roślin, które bazują na biologicznych procesach i nie są niebezpieczne dla środowiska. Przy produkcji takich preparatów nie wykorzystuje się niebezpiecznych, chemicznych substancji. Należy jednak mieć świadomość, że w niektórych przypadkach - szczególnie ciężkich chorób roślin lub ataku szkodników - zastosowanie mocniejszych środków może być jedynym sposobem na uratowanie rośliny.

Po środki ochrony roślin zaleca się sięgać zapobiegawczo, najpóźniej po pojawieniu się pierwszych oznak choroby czy wystąpienia szkodników. Najlepsze środki ochrony roślin oraz nawozy znajdziesz na dlaroslin.pl

Jak dzielimy środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin dzielone są na grupy, które oddziałują na konkretne zagrożenia dla roślin: grzyby, owady i chwasty.

Jeśli chodzi o choroby grzybowe, najskuteczniejsze okazują się fungicydy - mogą zawierać różnorodne substancje czynne, które oddziałują na poszczególne patogeny i niszczą zarodniki oraz grzybnie różnorodnych grzybów.

W zależności od choroby i jej przebiegu, fungicydy mogą albo działać powierzchniowo - na liście i łodygi, albo wnikać do wnętrza rośliny i przenikać do korzeni. Warto wiedzieć, że choroby grzybowe zazwyczaj występują razem z chorobami wirusowymi i bakteryjnymi, ponieważ działanie grzybów znacznie osłabia rośliny i zwiększa podatność ich układu odpornościowego na działanie zewnętrznych zagrożeń. Dlatego w przypadku wystąpienia chorób grzybowych konieczne jest dokonywanie oprysków nie tylko z fungicydów, ale również preparatów, które będą wzmacniać roślinę.

Gdy roślinę zaatakują owady, pomocne okażą się insektycydy. To środki ochrony roślin, które powinno stosować się szczególnie ostrożnie. Stanowią one bowiem zagrożenie nie tylko dla szkodników, ale również owadów pożytecznych, takich jak pszczoły czy motyle. Dlatego każdy insektycyd należy stosować po dokładnym zapoznaniu się z opisem producenta i upewnieniu się, że faktycznie jest to konieczne.

Te preparaty przeważnie oddziałują na konkretne stadium rozwojowe owada - np. poczwarkę, larwę, postać dorosłą. W zależności od rodzaju, wnikają przez powierzchnię ciała przez pancerzyk, są spożywane wraz z liśćmi rośliny lub wnikają przez system oddechowy owada. Podobnie jak w przypadku fungicydów, również insektycydy wnikają w głąb rośliny lub pozostają na jej powierzchni. Do insektycydów zaliczamy także środki odstraszające owady (czyli tzw. repelenty), antyfidanty (preparaty, które ograniczają apetyt owadów), atraktory (środki, które zwabiają szkodniki do specjalnych pułapek) oraz feromony. Te ostatnie mają za zadanie ograniczać rozmnażanie owadów.

Ostatnią grupą często stosowanych środków ochrony roślin są herbicydy, czyli preparaty stosowane w celu zwalczania chwastów. Najmocniejsze z nich, takie jak np. glifosat, nie działają wybiórczo i eliminują wszystkie rośliny w miejscu podania. Należy mieć to na uwadze i nigdy nie stosować ich profilaktycznie i całościowo w ogrodzie. Niektóre herbicydy działają wyłącznie na rośliny jedno lub dwuliścienne. Aplikuje się je albo doglebowo, albo dolistnie.

Nawozy: czym się różnią i kiedy warto je stosować?

Rośliny, jak każde organizmy żywe, konkretnych substancji odżywczych, które zapewniają im optymalny rozwój i gwarantują przebieg procesów fizjologicznych. Nawozy są skoncentrowanymi dawkami substancji odżywczych, dzięki którym nasze rośliny ogrodowe (jak również domowe) mogą rosnąć, kwitnąć i wydawać plon.

Bez odpowiedniego nawożenia rośliny mogą karłowacieć, mieć zahamowany wzrost, być widocznie osłabione, a przez to także podatne na działanie patogenów i negatywnych czynników zewnętrznych.

Nawozy generalnie dzielą się na mineralne i organiczne. Ich stosowanie - częstotliwość, dawka - powinno być dopasowane do konkretnych wymagań rośliny. Tak, jak brak nawożenia negatywnie wpływa na roślinę, tak samo szkodliwy może być również nadmiar substancji odżywczych lub nieprawidłowe ich podawanie.

Największe zapotrzebowanie na substancje odżywcze ma większość warzyw (z wyjątkiem zielonych liściastych, takich jak szpinak, roszponka czy sałata) oraz rośliny ozdobne bujnie kwitnące.

Nawozy mineralne składają się z odpowiednio dobranych w proporcjach minerałów, zazwyczaj azotu i potasu. Z kolei nawozy organiczne to na przykład kompost czy obornik. Wiele z nawozów organicznych można przygotować we własnym ogrodzie, jak wspomniany kompost lub tzw. gnojówka z pokrzywy.

Odpowiedzialne korzystanie z nawozów i środków ochrony w ogrodzie

Zarówno środki ochrony roślin jak i nawozy powinny być zawsze stosowane zgodnie z zaleceniami producenta oraz po wnikliwym zapoznaniu się z działaniem wybranego środka.

Przenawożona gleba nie będzie wydawać satysfakcjonujących plonów, a nawet może być przyczyną śmierci roślin w niej sadzonych. Z kolei nadmierne, zbyt częste i nieadekwatne do zaistniałej sytuacji podawanie środków ochrony roślin stanowi olbrzymie zagrożenie dla ekosystemów.

Środki ochrony roślin mogą unicestwiać całe kolonie pożytecznych owadów, co będzie wpływać nie tylko na nasz ogród, ale również  lokalne środowisko całościowo.

Dlatego pierwszym krokiem do zastosowania środków ochrony roślin i nawozów powinno być zawsze dokładne zapoznanie się z wymaganiami konkretnej rośliny oraz zagrożeniami, z jakimi może się borykać. Następnie dobranie preparatów i podawanie ich zgodnie z zaleceniami. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, a także stosować się do szczególnych wskazówek, takich jak np. godzina podawania.

Wiele preparatów nawozowych może być stosowanych wyłącznie w pochmurne dni, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do "poparzenia" roślin przez promienie słoneczne. Środki ochrony roślin powierzchniowe zaleca się stosować w dni, w które nie ma ryzyka wystąpienia deszczu, aby nie zostały spłukane do gleby. Stosując środki ochrony roślin zawsze należy stosować środki ochrony osobistej, jak rękawiczki czy maski, a także przez określony czas nie zbliżać się do spryskanych roślin (dotyczy to również zwierząt domowych).

W razie wątpliwości co do tego, w jaki sposób stosować poszczególne preparaty lub które wybrać do naszego ogrodu, warto konsultować się z doświadczonymi ogrodnikami i zespołami sklepów ogrodniczych.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas