​PIELĘGNACJA WŁOSÓW

Artykuł sponsorowany

Właściwa pielęgnacja włosów polega na utrzymaniu włosów w stanie zdrowym lub przywróceniu włosom zdrowego wyglądu. Co jest najważniejsze w pielęgnacji włosów wiosną i latem? Najczęściej w opisach pielęgnacji włosów to jeden z podziałów - dotyczy różnicowania dbania o włosy w okresie wiosenno-letnim i zimowym. Można jednak taki podział pominąć, choć należy zwrócić uwagę na intensywniejsze, a w konsekwencji uszkadzające włosy działanie UV w okresie letnim

MASŁO KAKAOWE SZAMPON WYGŁADZAJĄCY
MASŁO KAKAOWE ODŻYWKA WYGŁADZAJĄCA
MASŁO KAKAOWE MASKA WYGŁADZAJĄCA
NATURALNA OLIWKOWA MASKA DO WŁOSÓW
+2
ziaja
ziaja.

Idealna pielęgnacja włosów zaczyna się po pierwsze od właściwej higieny. Mycie włosów należy do prostej czynności,  jednak często wykonywanej nieprawidłowo. Już począwszy od temperatury wody - najlepiej użyć wody ciepłej (przyjemnej w odczuciu)  - ponieważ taka w połączeniu z szamponem najskuteczniej oczyści włosy, a dosłownie tę funkcję ujmując - rozpuści brud i zanieczyszczenia. Użycie zbyt gorącej wody niesie wysokie ryzyko poparzenia skóry głowy. W wodzie ciepłej pianotwórczość szamponu będzie wyższa niż w chłodniejszej.

Należy stosować porcję szamponu i nie należy przesadzać z tą wielkością.  Im więcej szamponu użyjemy tym więcej utworzymy piany, którą trudno spłukać, a niedostatecznie wypłukane włosy są matowe, szorstkie i płaskie. Włosy skłonne do przetłuszczania lepiej spłukiwać wodą letnią, gdyż przy użyciu wody o wyższej temperaturze może nadmiernie zostać pobudzona praca gruczołów łojowych. Niewłaściwe wypłukanie szamponu z włosów to jeden z najczęstszych błędów podstawowej higieny. Pamiętajmy, że nawet codzienne mycie włosów nie wpływa na szybkość ich wypadania, pomaga jednak w usunięciu włosów, które  i tak już wypadły (na gęstość włosów wpływ ma najczęściej gospodarka hormonalna). Następny etap to suszenie włosów. Najlepiej osuszyć włosy ręcznikiem i pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe.

Stosowanie suszarki rzeczywiście ma swoje słabe strony, ciepło uszkadza strukturę włosów, przesusza je i przyczynia się do ich łamliwości i kruchości. Dobrą radą przy procesie suszenia włosów suszarką to ustawienie suszarki na niższe obroty i trzymanie jej w odległości ok. 10 - 15 cm od włosów. Dobrą praktyką już aktywnej pielęgnacji włosów jest stosowanie odżywek lub masek bezpośrednio po myciu. Tego rodzaju produkty z chemicznego punktu widzenia posiadają charakter kationowy, wygładzają strukturę włosów, zmiękczają je, ułatwiają rozczesywanie oraz chronią włosy przed wysoką temperaturą generowaną przez suszarki.

Odżywki do włosów należy rozprowadzić na dłoniach, a następnie nanieść na włosy od nasady aż po końce włosów potem pozostawić na 2-3 minuty i podobnie jak przy szamponie dokładnie spłukać. Na rynku dostępne są również odżywki emulsyjne niespłukiwalne, zawsze jednak pozostają one na włosach w postaci odczuwalnego depozytu a w konsekwencji już po dobie włosy wyglądają nieestetycznie. Inny korzystniejszy wpływ, zapewniają odżywki w sprayu w formie płynnej, te oprócz kondycjonowania ułatwiają także układanie włosów.

Dobór szamponu na etapie higieny włosów, a następnie preparatu odżywczego (odżywka, maska) jest zależny od rodzaju włosów. Zatem inny skład receptur mają produkty do mycia i pielęgnacji włosów przetłuszczających się,  inne natomiast do włosów przesuszonych, w tym również farbowanych i zniszczonych. Specjalistycznego podejścia wymagają włosy i skora głowy z problemami typu:  łupież, łojotokowe zapalenie skóry, wypadanie włosów czy świąd. W obecnych czasach deklaracje na opakowaniu produktów pielęgnacyjnych zapewniająklarowną komunikację i nie wymagającą dodatkowych wyjaśnień.

kakao
kakao.

Receptury produktów do mycia i pielęgnacji włosów tworzy się z uwzględnieniem głównie budowy i rodzaju włosów. Warstwa korowa włosów stanowi o ich integralności, kondycji i elastyczności. łatwo ulega odwodnieniu i uszkodzeniu, głównie w wyniku przesuszenia, stylizowania oraz zabiegów chemicznych. Dlatego idea ochrony i uzupełniania włókien keratynowych jest ponadczasowym kryterium recepturowania produktów do mycia i pielęgnacji włosów. Stąd w składach tychże kosmetyków znajdują się układy substancji takich jak poliquaternium, proteiny jedwabiu, proteiny pszeniczne, aminokwasy, keratyna, witaminy - głównie prowitamina B5, silikony, oleje roślinne - np. jojoba, substancje, które uzupełniają ubytki uszkodzonej struktury włosów  oraz zapobiegające nawrotom uszkodzeń.

Włosy nie mogą przyzwyczaić się do szamponu, odżywki czy produktu do stylizacji - jest to raczej nasz brak reakcji na ulubiony do tej pory produkt lub po prostu przeciążenie włosów. Dobrą praktyką jest wówczas zastosowanie zabiegu oczyszczającego stosując np. szampon do włosów przetłuszczających i dopiero wówczas powrót do dawnej aktywnej pielęgnacji.

oliwka
oliwka.

Układanie włosów to przeróżne zabiegi stylizujące mające również swój wpływ na stan włosów. Wpływ ten zależny jest od substancji zawartych w recepturach produktów do stylingu - woski, żele, lakiery, kremy, pomady. Najczęściej w nich stosowane polimery mogą przesuszać włosy, przyspieszać ich kruchość i łamliwość. Przyczyn przesuszania włosów jest wiele. Recepta na właściwe nawilżenie włosów przesuszonych w tym także farbowanych i zniszczonych to systematyczne stosowanie produktów kondycjonujących przeznaczonych do głębokiej regeneracji  i działających osłonowo na strukturę włosów, unikanie stylizacji przy udziale wysokiej temperatury, a nawet częstego mycia włosów. Nie bez znaczenia jest też w tym wypadku dieta bogatsza w kwasy tłuszczowe.

Właściwa higiena i pielęgnacja włosów powinna opierać się na przestrzeganiu reguł prawidłowego mycia włosów, doboru odpowiedniego produktu oczyszczającego i pielęgnacyjnego, a także dbałość o minimalizację silnie działających zabiegów chemicznych czy stylizacji włosów ‘na gorąco" i intensywnego sposobu rozczesywania  włosów.

Autor: Katarzyna Tyborowska

Katarzyna Tyborowska, Kierownik Laboratorium Badań i Rozwoju Kosmetyków Ziaja Ltd
Katarzyna Tyborowska, Kierownik Laboratorium Badań i Rozwoju Kosmetyków Ziaja Ltd.
.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas