Podróże samolotem podczas ciąży – czy są bezpieczne?
Artykuł sponsorowany
Samolot to wygodny środek lokomocji. Zastanawiasz się, czy jako przyszła mama możesz bezpiecznie z niego korzystać? Latanie w ciąży przebiegającej bez komplikacji nie jest przeciwwskazane, ale do pewnego momentu jej zaawansowania.
Do jakiego momentu zaawansowania ciąży latanie jest dozwolone?
Nie opracowano jak dotąd ogólnie obowiązujących zaleceń w kwestii korzystania z samolotu przez przyszłe mamy. Istnieją jednak regulacje poszczególnych przewoźników samolotowych, zgodnie z którymi możliwość podróżowania samolotem przez kobietę spodziewającą się dziecka zależy od zaawansowania ciąży. Na tej podstawie:
- do 32 tygodnia ciąży bez komplikacji do lotu nie jest wymagane specjalne zaświadczenie medyczne. Wystarczy zgoda od lekarza prowadzącego. Linie lotnicze zalecają jednak uzupełnienie formularza medycznego przez kobiety po 28 tygodniu ciąży;
- od 32 do 36 tygodnia ciąży - po przekroczeniu 32 tygodnia kobiety w ciąży mnogiej nie powinny już latać samolotem, a w ciąży pojedynczej mogą w dalszym ciągu korzystać z tego środka lokomocji, ale konieczne jest posiadanie formularza MEDIF wypełnionego przez lekarza prowadzącego;
- od 36 tygodniu ciąży - przewoźnicy samolotowi nie wyrażają zgody na latanie kobiet w ciąży pojedynczej po 36 tygodniu.
Przeczytaj o tym, jak należy przygotować się do latania samolotem w ciąży, aby podróż przebiegła pomyślnie.
Kiedy latanie samolotem nie jest wskazane?
Mimo że latanie w ciąży niepowikłanej możliwe jest przez większą jej część, to najlepszym momentem na podróżowanie tym środkiem lokomocji jest drugi trymestr ciąży. U większości przyszłych mam znacznie łagodnieją wówczas dolegliwości ciążowe, a u dziecka rozwinęły się już główne organy.
Kobiety w ciąży należą do grupy zwiększonego ryzyka choroby zakrzepowej, która charakteryzuje się występowaniem zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. To niebezpieczne schorzenie, któremu przyszła mama powinna umiejętnie zapobiegać. Jednym z elementów profilaktyki tej choroby jest unikanie długotrwałego siedzenia. W związku z tym przyszła mama nie powinna decydować się na wielogodzinne loty samolotem. Za maksymalny czas podróży uważa się 4 godziny. Co więcej, pamiętać trzeba o nawadnianiu się i jeśli jest taka możliwość, przechadzkach po pokładzie.
Z uwagi na obniżone ciśnienie w samolocie dochodzi do zmniejszenia utlenowania krwi matki. Dlatego w przypadku pań z rozpoznaną anemią (niedokrwistość to stan obniżonej liczby czerwonych krwinek, które rozprowadzają tlen i składniki odżywcze po organizmie) zalecane jest po uprzedniej konsultacji z lekarzem uzupełnianie preparatów żelaza. Jeśli zajdzie taka konieczność, w czasie lotu przyszła mama może skorzystać z dodatkowego tlenu do oddychania.
Bez względu na tydzień ciąży podróżowanie samolotem nie jest wskazane w przypadku przyszłych mam zmagających się z poważnymi chorobami przewlekłymi. Należą do nich m.in. niewydolność nerek, choroby mięśnia sercowego i cukrzyca. Korzystania z tego środka lokomocji powinny unikać kobiety w ciąży powikłanej, u których w przebiegu poprzedniej ciąży nastąpiło pęknięcie błon płodowych lub doszło do poronienia. Obarczone są one zwiększonym ryzykiem porodu przed terminem i krwawienia z dróg rodnych.
Artykuł sponsorowany