Przegląd butelek na wodę – jaka jest najlepsza?

Artykuł sponsorowany

Dorosły człowiek powinien wypijać dziennie od 1,5 do 2 litrów wody, a w czasie intensywnych upałów lub wysiłku fizycznego nawet od 4 do 5 litrów. Warto więc znaleźć proste rozwiązania, które przypomną o tym, że trzeba się napić. Wybierz najlepszą butelkę na wodę, którą zawsze możesz mieć przy sobie. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

Jaką butelkę na wodę wybrać?
Jaką butelkę na wodę wybrać?materiały promocyjne

Butelka na wodę - dlaczego warto zawsze mieć ją przy sobie

Butelka na wodę to must have podczas podróży i treningu. Coraz częściej jest też po prostu zabierana do plecaka i torebki, kiedy wychodzi się z domu. Wodę pitną zawsze warto mieć przy sobie, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Jest to szczególnie ważne w trakcie upałów. To także ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu ograniczysz ilość odpadów - zwłaszcza tych plastikowych.

Rodzaje butelek na wodę

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru butelki na wodę jest materiał, z jakiego jest ona wykonana. Powinien być bezpieczny, nie wchodzić w reakcje z napojami i być wolny od bis fenolu.

Ponadto warto sprawdzić jego wytrzymałość i możliwość recyklingu. Wybierać możesz:

 • Butelki na wodę z tworzyw sztucznych: poliwęglanu, polipropylenu, tritanu

Są niezwykle lekkie, dlatego chętniej będziesz je nosić ze sobą na co dzień. Te dobrej jakości są odporne na uderzenia. W przypadku butelek z poliwęglanu warto sprawdzić, czy nie zawierają bis fenolu A (BPA), który może przenikać do wody. Wolne od tego związku są produkty z polipropylenu i tritanu. Ten ostatni jest też o wiele bardziej odporny na pęknięcia.

 • Metalowe butelki na wodę

Trwałe, niemal niezniszczalne butelki metalowe ze stali nierdzewnej często mają dobre właściwość izolacyjne, dlatego można w nich przenosić nie tylko zimne, ale też ciepłe napoje. Będą więc odpowiednie zarówno na lato, jak i na zimę, kiedy na wycieczkę lub spacer weźmiesz w nich gorącą kawę lub herbatę. Zastosowany w ich produkcji metal nie wpływa na smak wody, jest też bezpieczny w użytkowaniu i nie zawiera niebezpiecznych związków. Tego typu butelki na wodę mogą być jednak cięższe i droższe od tych plastikowych. Lżejsze wykonane będą z aluminium, ale materiał ten powinien być powlekany od środka, aby nie miał kontaktu z wodą.

 • Szklane butelki na wodę

Bezpieczne, higieniczne i łatwe w czyszczeniu (można je myć w zmywarce). Są jednak mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i ciężkie. To jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań na rynku, ponieważ szkło jest w pełni recyklingowane. Aby zabezpieczyć szklaną butelkę, można dokupić specjalne etui z materiału antypoślizgowego. Często jest ono dołączane do zakupu;

 • Silikonowe butelki na wodę

Elastyczne i łatwe do przechowywania, bo często można je złożyć po opróżnieniu. Są również bardzo lekkie i bezpieczne dla zdrowia, bo nie zawierają szkodliwych substancji. Silikon może jednak absorbować smaki i zapachy, więc najlepiej nadawać się będzie do czystej wody. Może też zużywać się szybciej od butelek metalowych lub szklanych.

Jeśli zależy ci na ekologicznym rozwiązaniu, zdecyduj się na butelkę na wodę wykonaną ze szkła lub stali nierdzewnej. Druga propozycja będzie też bardziej uniwersalna, ponieważ sprawdzi się także w przypadku ciepłych napojów. Plastik i silikon są polecane wtedy, kiedy zależy ci na jak najmniejszym ciężarze butelki na wodę.

 • Bukłaki na wodę

W tej kategorii znajdziesz także pojemne, bo pozwalające na przenoszenie nawet 1,5 litra wody, bukłaki z rurką. Sprawdzają się podczas uprawiania sportów, np. jazdy na rowerze lub rolkach. Możesz napić się bez przerywania swojej ulubionej aktywności.

Kryteria wyboru najlepszej butelki na wodę - na co zwrócić uwagę?

Co oprócz materiału, z jakiego wykonana jest butelka na wodę, będzie jeszcze istotne podczas użytkowania? Zwróć uwagę na:

 • pojemność - powinna być dopasowana do twojego dziennego zapotrzebowania na wodę lub sposobu wykorzystania butelki lub bidonu. Jeśli zabierasz ją na trening lub intensywne wycieczki, dzielisz się nią z rodziną podczas spacerów, wybierz większą pojemność. Jeśli chcesz zmniejszyć ciężar, zdecyduj się na 300-500 ml. Dostępne są butelki na wodę, pozwalające zabrać ze sobą od około 300 do 1500 ml wody;
 • dodatkowy filtr do wody - sprawdzi się, jeśli chcesz bez przeszkód napełniać swoją butelkę wodą kranową z różnych źródeł, a nie masz pewności co do jej jakości;
 • izolacja termiczna - ważny element, kiedy chcesz wykorzystywać swoją butelkę jako termos lub na dłużej utrzymywać niską temperaturę wody. Przydatne podczas upałów i mrozów;
 • ustnik i zamknięcie - butelka na wodę musi umożliwiać wygodne picie i być szczelna. Dostępne są różne rozwiązania, m.in. rurki, ustniki sportowe, zatrzaskowe, z dzióbkiem, ale też butelki zakręcane lub z zaworem;
 • łatwość czyszczenia - warto sprawdzić budowę butelki i zastanowić się, czy będzie łatwa w czyszczeniu. Wszelkiego rodzaju zakamarki sprzyjają gromadzeniu się osadu, kamienia, brudu;
 • ergonomiczny kształt - przed wyborem najlepszej butelki na wodę sprawdź, czy dobrze leży w rękach i łatwo ci ją utrzymać nawet w jednej dłoni. Komfort użytkowania sprawi, że chętnie będziesz po nią sięgać, a tym samym dobrze się nawodnisz;
 • wygoda noszenia - niektóre butelki na wodę wyposażone są w uchwyt lub rączkę. Można je też przypiąć do karabińczyka. Zastanów się, gdzie będziesz ją  przechowywać i dopasuj najwygodniejsze rozwiązanie.

W Empiku znajdziesz najlepsze butelki na wodę i bidony renomowanych marek tj. np.  ION8, Camelbak, Sigg, Coolpack, Casno, Rezon, Mepal, Nalgene, Hydro Flask, Contigo, Quokka, Kambukka, Cool Bottles, Bink, Wessper, Retap, Basic, Lund London, Lifestraw.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas