Przygotowanie do rozmowy o pracę - jak się ubrać?

Artykuł sponsorowany

Poszukiwanie pracy często jest dość trudnym, a przy tym stresującym zadaniem. Warto zatem dobrze przygotować się do rozmów rekrutacyjnych. Duże znaczenie będzie zatem miało pierwsze wrażenie Twojej osoby, a nie jest tajemnicą, że często wpływ na tego rodzaju odczucia ma ubiór. Jak zatem powinieneś się zaprezentować na rozmowie o pracę i na jaki strój się zdecydować? Podpowiadamy.

Jak ubrać się na rozmowę o pracę?
Jak ubrać się na rozmowę o pracę?materiały promocyjne
  • Odpowiedni strój na rozmowę o pracę to Twoja szansa, by zrobić świetne pierwsze wrażenie.
  • Niezależnie od stanowiska ubiorem można podkreślić szacunek do rozmówcy.
  • Klasyka zawsze się sprawdzi i będzie bezpiecznym wyborem.
  • Podczas przygotowań warto zwrócić uwagę na każdy detal.
  • Nie dokładaj sobie stresu w dzień rozmowy o pracę i zadbaj o przygotowanie ubrania co najmniej jeden dzień przed umówionym spotkaniem.

Zweryfikuj profil firmy i spróbuj się do niego dopasować

Niemalże każde przedsiębiorstwo ma swoją kulturę i standardy dotyczące ubioru. W branżach takich jak finanse czy prawo normą może być zatem nieco bardziej formalny strój. Natomiast w start-upach czy firmach z branży kreatywnej, dress code często jest luźniejszy. Dopasuj zatem ubranie do firmy, jednak pamiętaj, aby zachować powagę spotkania i wybierać strój, który pokaże Twoje profesjonalne podejście do rekrutacji.

Jeśli masz wątpliwości, postaw na klasykę

Jeśli masz trudności z oceną, jaki zestaw ubrań będzie najlepszy na rozmowę o pracę, to najlepiej będzie zdecydować się na klasyczny strój. Dla mężczyzn jedną z propozycji może być ciemny garnitur z jasną koszulą i stonowanym kolorystyczne krawatem. Dla kobiet doskonale sprawdzi się elegancka ciemna sukienka o długości minimum za kolano lub garnitur damski. Pamiętaj, że lepiej jest być ubranym zbyt formalnie niż zbyt swobodnie.

Szukasz nowej posady i nie wiesz, gdzie znaleźć najlepsze ogłoszenia? Zajrzyj na portal Pracuj.pl, gdzie czekają na Ciebie oferty zatrudnienia od sprawdzonych pracodawców.

Zdecyduj się na ubiór adekwatny do stanowiska

Zastanów się, na jakie stanowisko aplikujesz i jaki strój będzie do niego najbardziej adekwatny. Na przykład, jeśli starasz się o pracę, która wymaga kontaktu z klientami, Twój strój powinien odzwierciedlać to, jak będziesz się prezentować na co dzień. Z drugiej strony, w przypadku stanowisk technicznych lub kreatywnych, możesz pozwolić sobie na nieco większą swobodę (ale nadal zachowując profesjonalizm). Pamiętaj, że ubiór to jedno, a odpowiednie przygotowanie do rozmowy o danym stanowisku to drugie. Jeśli chcesz aplikować do pracy na stanowisko specjalisty w branży IT, to konieczna będzie świetna znajomość pojęć związanych z tym środowiskiem, a w ich opanowaniu pomocny może okazać się słownik IT.

Pamiętaj, że szczegóły mają znaczenie

Czyste, wyprasowane ubrania bez widocznych śladów noszenia to podstawa na rozmowie o pracę. Upewnij się również, że Twoje buty nie mają plam i są czyste. Unikaj zbyt jaskrawych kolorów, wielkich nadruków czy biżuterii, która może rozpraszać rozmówcę. W końcu chcesz, aby rekruter skupił się na Tobie i Twoich kompetencjach, a nie na Twoim kontrowersyjnym ubiorze. Pamiętaj, że zasada ta sprawdza się na każdym stanowisku i w każdym miejscu, niezależnie od tego, czy czeka na Ciebie praca w Trzebiatowie, czy Olsztynie.

Mimo formalnej sytuacji zwróć uwagę na swój komfort

Niezależnie od stanowiska, na które aplikujesz, wybierz strój, w którym czujesz się pewnie i swobodnie. Jeśli nie lubisz nosić krawatów, zdecyduj się na elegancką koszulę z dobrze dopasowanym garniturem. Wybieraj ubrania w swoim rozmiarze, stawiając na dobrej jakości materiały.

Przygotuj ubiór dzień wcześniej

Ostatnią rzeczą, o którą chcesz się martwić w dniu rozmowy, jest to, co na siebie włożyć. Przygotuj zatem swój strój dzień wcześniej, upewniając się, że wszystko jest czyste, wyprasowane i gotowe do założenia. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i będziesz mógł skupić się na przygotowaniach merytorycznych.

Podsumowanie

"Jak Cię widzą, tak Cię piszą" - ta zasada sprawdza się także podczas rozmowy rekrutacyjnej, gdzie niewątpliwie znaczenie ma Twoja prezencja. Zadbaj o swój strój, poświęcając czas na odpowiedni dobór i dopasowanie do profilu firmy, a na pewno zapunktujesz u swojego potencjalnego pracodawcy. Pamiętaj też o swoim komforcie, żeby móc jak najlepiej skupić się na konw

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas