Sansewieria — odmiany, pielęgnacja, podlewanie
Artykuł sponsorowany
Sanseweria to jedna z najpopularniejszych roślin do uprawy domowej. Nazywana jest też wężownicą lub językiem teściowej, a wszystko to przez jej mieczykowate, grube i długie liście. Jak dbać o sansewierię w domu? Jakie odmiany sprawdzą się najlepiej?
Sansewieria — charakterystyka
Sansewieria to jedna z najchętniej kupowanych roślin doniczkowych do domu. I nie ma w tym nic dziwnego. Jest ona bowiem bardzo efektowna, a przy tym naprawdę niewymagająca. Można śmiało stwierdzić, że jest to roślina wręcz stworzona dla tych osób, które twierdzą, że nie mają ''ręki do roślin''. Sansewieria wybaczy naprawdę wiele. Czasem, nawet gdy zapomni się o niej na dłużej, to wciąż wygląda świetnie i nic nie wskazuje na to, że ktoś zupełnie o nią nie dbał. Oczywiście ma też swoje granice i poziom jej wytrzymałości zależy od wielu czynników, w tym od jej gatunku.
Cechą charakterystyczną sansewierii są jej długie, grube, ozdobne liście. W zależności od gatunku występują w różnych odcieniach zieleni - zarówno w zestawieniach ciemnych, jak i mieszankach ciemno-jasnych. Są to wieloletnie sukulenty z rodziny agawowatych. Co ciekawe, gdy rośliny te są dojrzałe, wypuszczają kwiaty.
Sansewieria — najlepsze odmiany do domu
Na świecie występuje wiele gatunków i odmian sansewierii. Jednak nie wszystkie one sprawdzą się dobrze w domu. Dlatego też, poszukując rośliny dla siebie, warto stawiać jedynie na te odmiany, które doskonale odnajdują się w takich warunkach. Tych jest na szczęście całkiem sporo, więc wybór jest zróżnicowany. Najpopularniejsze typowo doniczkowe gatunki sansewierii to:
- Sansevieria gwinejska - ten gatunek bez wątpienia jest spotykana najczęściej. Jest to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych i z pewnością ma ją w domu każdy miłośnik zieleni. Cechuje się bardzo masywnymi i szerokimi, ale przy tym też cienkimi liśćmi. Charakterystyczny jest również ich kolor. Po zewnętrznej stronie jest jasnozielony, wpadający wręcz w żółć. Natomiast ich środek jest wypełniony mieszanką bardzo ciemnej i jaśniejszej zieleni.
- Sansevieria walcowata - ten gatunek ma piękne, bardzo długie liście. Są one szczególne, ponieważ ich kształt jest niemal walcowaty. Najczęściej występuje w odcieniu ciemnozielonym z elementami nieco jaśniejszymi.
- Sansevieria cejlon - bardzo podobna do gwinejskiej. Z tym że wokół liści nie ma żółtawo-zielonej otoczki. Zdobi ją piękny, prążkowany wzór. Jest to jeden z najwyższych gatunków sansewierii.
Pielęgnacja sansewierii
Mimo że sansewieria należy do grona najmniej wymagających roślin, to jednak, jeśli chcemy by rosła piękna i zdrowa, musimy o nią odpowiednio dbać. Szczególnie że nie znając jej preferencji, możemy jej naszymi działaniami wręcz zaszkodzić.
Najważniejszą kwestią jest oczywiście podlewanie. Sansewieria powinna mieć stale lekko wilgotną ziemię. Nie może być ona jednak mokra, ponieważ nadmiar wody jest jednym z największych niebezpieczeństw dla tej rośliny. Może spowodować bowiem gnicie korzeni. Znacznie lepiej nawet lekko przesuszyć podłoże, niż je przelać.
Sansewieria uwielbia światło. Ustawiona w nim, będzie rosła znacznie szybciej. Co więcej, ma ona bardzo dużą tolerancję na ciepło, dlatego też może stać w pełnym słońcu nawet latem. Jednocześnie jednak, roślina ta odnajdzie się także w półcieniu.
W przypadku sansewierii warto pamiętać o przesadzaniu. Jeśli tylko zapewnimy jej odpowiednie warunki, to roślina ta rozrasta się naprawdę szybko. I o ile po samej jej wysokości możemy tego nie zauważyć, to jednak system korzenny i nowe bulwy potrafią nawet rozsadzić doniczkę. Dlatego też warto obserwować ich stan i regularnie przesadzać ją do większej donicy. Najlepiej robić to oczywiście wiosną.
Artykuł sponsorowany