Śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia
Artykuł sponsorowany
Wszędzie słyszymy, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, a z braku czasu właśnie jego się najczęściej wyrzekamy – jak to zmienić? Rozmawiamy z ekspertem, który podpowie nam, jak wdrożyć zdrowe nawyki śniadaniowe i dlaczego, warto to zrobić.
Dlaczego śniadanie jest tak ważne?
- Po pierwsze warto uświadomić sobie, że śniadanie to nie zachcianka, a podstawowa potrzeba naszego organizmu. Jest niezbędna dla naszego zdrowia, sprawności fizycznej, urody, sił do życia i działania oraz codziennego samopoczucia. Jeśli zrozumiemy taką zależność, to polecam całkiem szczerze odpowiedzieć sobie na pytania: Czy moje zdrowie jest dla mnie czymś naprawdę ważnym? Czy chcę o nie dbać? Czy chcę sobie dawać to, co da mi zdrowie i energię na cały dzień? Bo jeśli tak, to właśnie na śniadanie w pierwszej kolejności przeznaczamy swój czas. Natomiast jeśli odpowiedzi na te pytania nie są oczywiste, jeśli nie czujemy chęci do zadbania o siebie, to nad tym właśnie należy w sobie popracować.
Jak nauczyć się systematyczności, nie tylko w jedzeniu śniadania, ale innych obowiązków wobec własnego organizmu i zdrowia - ćwiczeń, badań profilaktycznych?
- Polecam zacząć od uświadomienia sobie, w jaki sposób zaniechanie tych obowiązków wpływa lub wpłynie w dłuższej perspektywie na nasze życie - np. potencjalne choroby, mniejsza sprawność fizyczna czy krótsze życie. Nie chodzi o to, by siebie nastraszyć, ale znać konsekwencje swoich codziennych wyborów i bardziej świadomie dokonywać decyzji.
- Dopiero jeśli mamy w sobie decyzję: tak, decyduję się dbać o siebie i swoje zdrowie, mówimy o wytrwałości i systematyczności. Najprościej po prostu codziennie pamiętać, po co to robimy czyli o naszych celach i wartościach - chcę zdrowo i długo żyć oraz na różne sposoby umilać sobie te działania. Sposobów jest mnóstwo.
- Można przygotowywać sobie pyszne i urozmaicone, zachęcające do jedzenia posiłki, do ćwiczeń fizycznych poszukać towarzysza lub społeczności (choćby internetowej), która będzie nas motywować i wspierać. Wyznaczyć sobie zdrowe cele np. przebiegnięcie maratonu. Po badaniach profilaktycznych dać sobie nagrodę lub po prostu czerpać satysfakcję z tego, że kolejnego dnia zrealizowałam swoje postanowienie o zdrowym trybie życia. Możliwości jest wiele - warto ich szukać i sprawdzać skuteczność na sobie, a przede wszystkim nie poddawać się, nawet po wielu potknięciach, które zawsze się zdarzają.
Jak ważne jest śniadanie w życiu rodziny?
- W ciągu dnia często brakuje nam czasu, który możemy spędzić razem, więc śniadanie to dobra ku temu okazja. Ważne jest też to, że możemy je wspólnie przygotować, później po nim posprzątać, a więc współdziałać. Dzieci uwielbiają pomagać rodzicom, bo dzięki temu czują się ważne. Jedzenie razem zbliża ludzi do siebie, bo mamy czas razem być i porozmawiać. A właśnie więź i poczucie wspólnoty, jest cenną podstawą życia rodzinnego.
Jak zachęcić dzieci do jedzenia śniadania?
- Samemu je jeść. Dzieci naturalnie naśladują rodziców. Jeśli rodzice noszą kapcie, to dzieci też je noszą. Jeśli rodzice nie wychodzą z domu bez śniadania, to bez słów komunikują, że śniadanie jest niezbędnym i bardzo ważnym elementem rozpoczęcia dnia. Zacznijmy od siebie.
- Nie bez znaczenia jest również to, co jemy i w jakiej atmosferze. Inaczej je się kanapki samotnie, przed telewizorem, a inaczej te same kanapki, ale z kolorowymi warzywami, przy stole, z rodzicami, którzy w miedzy czasie zapytają co nam się śniło, albo co nas czeka dziś w szkole.
Jak zaoszczędzić czas przeznaczony na śniadanie, ale mimo wszystko je zjeść?
- Hmm... nie można mieć ciastka i zjeść ciastka. Albo chcemy być zdrowi, odżywiać swoje ciało i mieć energię na cały dzień, albo... spać 15 minut dłużej? ...szybciej być w pracy? Co konkuruje ze śniadaniem? Warto być świadomym, jakie wartości rzeczywiście w naszym życiu realizujemy.
- Oczywiście, że zdarzają się dni, gdzie mimo wszystko nie udaje nam się spokojnie zjeść. Wtedy warto mieć w domu coś, co można zjeść "w biegu" np. jogurt, zdrowe ciastko czy owoc. Ważne jednak, aby nie było to regułą, ponieważ nie tylko co jemy, lecz również jak jemy ma znaczenie.
Jaka jest różnica między tym, że zjemy śniadanie w domu, a zaniesiemy je do pracy?
- Eksperci mówią, że powinniśmy jeść śniadanie do godziny od przebudzenia, więc jeśli mieszkamy sami i w tym tempie docieramy do pracy, to pewnie różnica jest niewielka - jeśli rzeczywiście mamy tam komfort spokojnie zjeść. W przeciwnym wypadku, lepiej mieć rytuał jedzenia w domu, z bliskimi, aby spędzać razem czas, szykować się bez zbędnego pośpiechu i przyjemniej zaczynać dzień.
Mamy teorię, że ludzie, którzy jedzą słodkie śniadanie mają lepsze humory i żyją mniej nerwowo niż Polacy - zgadza się pani z nami?
- To, co jemy na śniadanie czyli dostarczanie odpowiednich składników odżywczych dla naszego organizmu ma wpływ na nasze samopoczucie, jednak - choć nie jestem dietetykiem - nie sądzę, aby była to kwestia cukru, którego przeważnie mamy w diecie nadmiar.
- Więcej uwagi zwróciłabym na to, że to jak jemy śniadanie i rozpoczynamy dzień ma wpływ na poziom stresu i nasz humor od rana. Proszę sobie wyobrazić dwa scenariusze poranka. Pierwszy: pobudka i od razu myśl: o rany, jak późno! Biegiem do łazienki, poranna toaleta, zakładamy w pośpiechu coś na siebie i biegniemy do pracy. Wpadamy do pracy i na dzień dobry jesteśmy zestresowani, głodni, często już zmęczeni i na nic już nie mamy ochoty i energii. Czy to ma wpływ na poziom stresu i nasz humor na resztę dnia? Oczywiście, że ma!
- I drugi scenariusz: budzimy się i robimy coś dla siebie np. 5 minut na porannych ćwiczeń, przeciągania się lub cokolwiek innego, co doda nam uśmiechu, energii, choćby włączenie ulubionej piosenki. Robimy sobie pyszne śniadanie, mamy wystarczająco czasu na toaletę, rozmowę przy śniadaniu oraz na dojechanie do pracy. W jakim nastroju przyjdziemy do pracy? Uśmiechnięci? Zadowoleni, że coś już mi się dziś udało? Z energią na resztę dnia? Fakt, trzeba wstać te 30 minut wcześniej, w porównaniu z pierwszym scenariuszem. Ale czy nie warto przeznaczyć ich na zadbanie o swoje zdrowie i nastrój na resztę dnia? Wybór należy do każdego z nas.
Lifecoach i ekspert Akademii belVita Kinga Ślużyńska