Spłata zadłużenia i rola firmy windykacyjnej – fakty i prawdziwe informacje
Artykuł sponsorowany
Rosnące koszty życia, nieprzewidziane wydatki, konieczność sięgania po dodatkowe finansowanie – to tematy, które rozgrzewają niejedną dyskusję. W dodatku zaległości płatnicze aktualnie ma 10 proc. społeczeństwa. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jaką rolę na drodze do wyjścia na finansową prostą odgrywają rzeczywiście firmy windykacyjne i czy Polacy mają prawidłowy obraz ich działania? Wokół branży narosło wiele mitów, dlatego odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Temat zadłużenia Polaków jest bardzo ważny, bo według Indeksów finansowych z 2024 roku aż 10 proc. społeczeństwa ma aktualnie zaległości płatnicze1. Z badania zleconego przez KRUK S.A. można zdobyć także informacje o tym, jakie są najczęstsze przyczyny zadłużenia. To przede wszystkim niespłacone raty kredytów i pożyczek, trudności z regulowaniem opłat za wodę, prąd lub gaz, a także ze spłatą kredytu hipotecznego. Osoba zadłużona ma obowiązek spłacić swoje zaległości. Ten etap z kolei kojarzy się z niepewnością, stresem, błędnie rozumianym procesem spłaty zadłużenia. Poniżej rozjaśniamy wątpliwości i odpowiadamy na kluczowe pytania, by uzupełnić wiedzę o tym, czym jest windykacja i jak naprawdę działają windykatorzy. Skupmy się na definicjach, by zrozumieć pracę doradców z firm windykacyjnych.
Co to jest windykacja?
Zacznijmy od podstaw, czyli od wyjaśnienia kluczowego pojęcia. Windykacja należności to legalny proces, który rozpoczyna się, gdy osoba zadłużona nie płaci swoich zobowiązań na czas i nie można nawiązać z nią kontaktu. Celem tego działania jest odzyskanie należności i zmotywowanie osoby zadłużonej do spłaty. Ważne, by zrozumieć, jak powstał dług i upewnić się, jak wysoka kwota pozostała do spłaty. Rolą doradcy z firmy windykacyjnej jest doprowadzenie do ugody i wspólne znalezienie rozwiązania. Razem z klientem może on zaplanować odpowiednie raty i harmonogram spłaty, gdy całość zobowiązania nie może być uregulowana jednorazowo. Firmy windykacyjne zachęcają klientów do samodzielnego planowania spłaty z wykorzystaniem platformy internetowej. Dzięki temu proces może odbywać się nawet bez kontaktu z doradcami.
Jak działa firma windykacyjna i jaką ma rolę?
Kolejny krok to wyjaśnienie, czym zajmuje się firma odzyskująca należności. Przejmuje ona długi w ramach cesji wierzytelności. Działa w imieniu i na zlecenie klientów lub we własnym interesie. Zadaniem takiej firmy jest doprowadzenie do ugody z osobą zadłużoną.
Działanie firm windykacyjnych opiera się o ustawę z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Takie firmy muszą być wpisane do rejestru przedsiębiorstw. Są one także członkami organizacji, która nazywa się Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (używamy skrótu ZPF). ZPF zrzesza podmioty z różnych sektorów rynku finansowego w Polsce. Znajdują się w nim banki, firmy zarządzające wierzytelnościami, pośrednicy finansowi itd. Działalność Związku ma wspiera przedsiębiorstwa finansowe, podnosi standardy etyczne na rynku finansowym w Polsce
Dlatego firmy windykacyjne mają także obowiązek przestrzegania Zasad Dobrych Praktyk stworzonych przez ZPF. To dokument, który określa metody windykacji. Priorytetem jest działanie etyczne, zgodne z poszanowaniem zasad moralnych. Zgodnie z tymi zasadami, firma jest zobowiązana chronić interes klienta, dbać o jego dobre imię, działać zgodnie z prawem, a także respektować prawa konsumenckie osoby zadłużonej.
Windykator czy komornik? Jakie są różnice
Windykator jest pracownikiem firmy windykacyjnej i dziś nazywa się go doradcą. Jego zadanie to kontakt z osobą zadłużoną i w pewnym sensie jest on pośrednikiem pomiędzy zadłużonym a wierzycielem. Na jego rolę należy spojrzeć, jak na mediatora. Rozmowy z nim mają doprowadzić do ugody i do spłaty zadłużenia bez udziału sądu. Dąży on do polubownego rozwiązania sprawy, pomaga w ustaleniu harmonogramu spłaty i wspiera swojego klienta na drodze do wyjścia z zadłużenia. Doradca musi przestrzegać prawa, zasad ustalonych przez firmę i regulowanych przez prawo. Jego zawód jest mylnie łączony z nieuczciwymi praktykami.
Z kolei praca komornika podlega nadzorowi sądu. Wierzyciel po uzyskaniu tytułu wykonawczego może złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Oznacza to, że komornik działa dopiero, gdy otrzyma sądowy nakaz. To zupełnie inna rola niż ta, którą pełni doradca z firmy windykacyjnej.
Co zrobić, gdy odezwie się do mnie firma windykacyjna lub doradca z takiej firmy?
Bardzo często pierwszym kontaktem firmy windykacyjnej jest list z informacją o zadłużeniu, które wymaga spłaty. List zwykle mówi: skąd wziął się dług, ile wynosi, i jakie są terminy spłaty. Powinien zawierać również numer konta, na który należy wpłacić pieniądze oraz numer sprawy. Koniecznie należy zweryfikować te informacje np. logując się do systemu firmy windykacyjnej zgodnie z podanymi informacjami lub dzwoniąc na podany numer telefonu. Jeśli doradca z firmy windykacyjnej odwiedza klienta osobiście, to zwykle dlatego, że list i inne formy kontaktu się nie powiodły. Taka wizyta pozwala na zrozumienie sytuacji, jest szansą na zadanie pytań i poszukanie rozwiązania. Doradca nie przychodzi po gotówkę - to jest bardzo ważne. Warto w takiej sytuacji z nim porozmawiać i ustalić wspólną drogę do wyjścia z sytuacji.
Informacje zebrane dzięki współpracy z liderem branży windykacyjnej KRUK S.A. Firma buduje bazę wiedzy, która wspiera edukację finansową w całej Polsce i na świecie. Dzięki wyjaśnieniu podstawowych pojęć, łatwiej można zrozumieć działanie firm windykacyjnych, zwłaszcza w gąszczu informacji, które mogą wprowadzać w błąd. Najważniejsze do zapamiętania: długi, które odzyskują firmy windykacyjne to często konsekwencje nieprzemyślanych decyzji finansowych, chwilowych kłopotów, z których zawsze jest jakieś wyjście. Windykator pomaga go poszukać i wspólnie z klientem pracuje nad regularną spłatą. Firmy działają etycznie z uwzględnieniem sytuacji klientów - to są priorytety liderów branży.
Więcej Grupie Kruk:
Grupa KRUK jest liderem rynku zarządzania wierzytelnościami w Europie Centralnej. Firma powstała w 1998 roku we Wrocławiu. Obecnie Grupę tworzy szereg spółek, które oferują kompleksowy, nowoczesny i zintegrowany pakiet usług. W firmie KRUK S.A. zajmujemy się obsługą zadłużenia. Stoimy na straży norm społecznych i prawnych nakazujących regulowanie zaciągniętych zobowiązań, zawsze okazując ludziom szacunek. Chcemy ułatwiać naszym klientom spłatę zaległości i umożliwić wychodzenie na finansową "prostą".
[1] Indeksy finansowe są przygotowywane cyklicznie od 2022 roku na podstawie badania zleconego przez KRUK S.A. na panelu Ariadna metodologią CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku powyżej 18 lat. Badanie w 2024 roku odbyło się 27-30 września 2024 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1112 osób. Dane porównawcze z 2022 i 2023 roku zostały przeprowadzone w dniach 2-5 września 2022 roku oraz 22-25 września 2023 roku. Całość do sprawdzenia tutaj: https://pl.kruk.eu/dla-prasy/edukacja-finansowa%20%7C%20kruk%20s.a
Artykuł sponsorowany