Sprawdź, czy twoje dziecko jest świadome niebezpieczeństw czyhających w internecie

Artykuł sponsorowany

Jak wynika z informacji Komendy Głównej Policji, różnego rodzaju zgłoszenia w zakresie cyberprzestępstw odnotowywane są każdego dnia. Czy nasze dzieci są świadome niebezpieczeństw? Można to łatwo sprawdzić, biorąc udział w ogólnopolskim Teście wiedzy „Cyberbezpieczni” przygotowanym przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju.

Czy dzieci wiedzą, co czyha na nie w sieci?
Czy dzieci wiedzą, co czyha na nie w sieci?123RF/PICSEL

Posiadanie przez najmłodszych własnego laptopa bądź smartfona bez wątpienia ma mnóstwo zalet. Z jednej strony oswaja to dzieci z najnowszymi technologiami, z drugiej - w sieci znajduje się bardzo dużo wartościowych treści podanych w przyjaznej i atrakcyjnej formie, począwszy od filmów i materiałów multimedialnych, poprzez kursy online, a kończąc na najróżniejszych grach edukacyjnych. Internet posiada jednak również swoją ciemną stronę, o której często zdajemy się zapominać.

Edukacja? Jest jeszcze sporo do zrobienia

Wśród najczęstszych rodzajów cyberprzestępstw, których ofiarami padają najmłodsi, wymieniane są: włamania na konto e-mail, portal społecznościowy oraz oszustwa przy transakcjach online[1]. O tym, że w zakresie edukacji obejmującej niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z internetu jest jeszcze sporo do zrobienia, świadczą odpowiedzi udzielane podczas warsztatów "Cyberbezpieczni". Przykładowo tylko 23 proc. uczestników trafnie rozpoznało wszystkie elementy wskazujące na wiadomość phishingową[2]. Co więcej, rodzice nie zawsze mają świadomość, ile czasu w internecie spędzają ich dzieci, ale też nie stosują systemów kontroli ryzykownych treści[3].

Rzadko także zadajemy sobie pytanie, czy najmłodsi mają świadomość czyhających w sieci niebezpieczeństw. Teraz możemy to łatwo sprawdzić w przygotowanym przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju ogólnopolskim Teście wiedzy "Cyberbezpieczni", a przy okazji wygrać atrakcyjne nagrody. Konkurs trwa do 27 listopada.

"Cyberbezpieczni": dzieci i młodzież szkolna vs. zagrożenia w internecie

Test wiedzy "Cyberbezpieczni" przygotowany został przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju przy współpracy z zespołem Centralnego Domu Technologii. Mogą w nim wziąć udział dzieci oraz młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych - wystarczy wejść na stronę https://strefawiedzypfr.pl/ogolnopolski-konkurs-i-test-wiedzy-cyberbezpieczni-fundacja-pfr. Celem projektu jest promowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci.

Konkurs składa się z 27 zamkniętych pytań jednokrotnego wyboru. Zostały one podzielone na trzy osobne kategorie tematyczne oraz również trzy poziomy trudności. Każda chętna osoba do testu może podejść trzykrotnie - zarejestrowany zostanie najlepszy z osiągniętych wyników. Element rywalizacji pozostaje jednak dodatkiem - najważniejszy jest bowiem walor edukacyjny.

Łącząc przyjemne z pożytecznym

Jak podkreślają organizatorzy, równie ważny pozostaje aspekt merytoryczny: nauka młodego pokolenia, w jaki sposób dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, nie paść ofiarą cyberprzestępców ani dezinformacji. Każdy uczestnik otrzyma specjalny certyfikat, będący potwierdzeniem udziału w teście wiedzy "Cyberbezpieczni" oraz dostęp do dodatkowych materiałów edukacyjnych - webinarów prowadzonych przez autorów strony Niebezpiecznik.pl.

Natomiast jeśli chodzi o konkurs, wyróżnione zostaną zgłoszenia o największej liczbie punktów, najkrótszym czasie wypełnienia i o najwcześniejszej dacie wpływu. Dla triumfatorów przygotowano sto bonów prezentowych do serwisu Allegro.pl o wartości 500 zł.

Kampania edukacyjna dla rodziców i nauczycieli

Równolegle z testem wiedzy "Cyberbezpieczni" wystartowała kampania edukacyjna w zakresie cyberbezpieczeństwa, świadomego korzystania z mediów społecznościowych oraz rzetelności informacji, które można znaleźć w sieci. Akcja ta skierowana jest już nie tylko do najmłodszych, ale także do ich rodziców i nauczycieli. Więcej szczegółów znajdziemy pod adresem: https://fundacjapfr.pl/cyberbezpieczni.html. Za kompleksowe działania edukacyjne odpowiada zespół Centralnego Domu Technologii.

Wspomnieć warto przede wszystkim o prowadzonych od początku roku szkolnego warsztatach "Cyberbezpieczni" dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To wiedza na wyciągnięcie ręki, gdyż zajęcia są bezpłatne i dostępne również online. Zainteresowani wybierać mogą między trzema obszarami tematycznymi: Cyberbezpieczeństwo, Media społecznościowe i Manipulacje.

Z kolei dla nauczycieli przygotowano dodatkowe cykle szkoleń: "Piątki dla nauczycieli w CDT" oraz warsztaty podnoszące kompetencje zawodowe w zakresie bezpieczeństwa w sieci (https://www.youtube.com/playlist?list=PLu9QKDijC7CVfcktUqooEg0DGPWSuFU0D).

Projekt został sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach ogólnopolskiego programu rozwoju kompetencji uczniów i nauczycieli "Cyberbezpieczni".

[1] https://thinkstat.pl/publikacje/nastolatki-3-0-raport-z-ogolnopolskiego-badania-uczniow-2021-r

[2] Wyniki pretestów realizowanych w ramach programu "Cyberbezpieczni" w 2022 r. na grupie ponad 200 uczestników projektu w wieku od 10 do 18 lat (próba niereprezentatywna)

[3] https://thinkstat.pl/publikacje/nastolatki-3-0-raport-z-ogolnopolskiego-badania-uczniow-2021-r

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas