Sztuczna trawa – odpowiedzi na 6 najważniejszych pytań
Artykuł sponsorowany
Sztuczna trawa to sposób na zieleń niezależnie od pory roku. Nie wymaga podlewania, nawożenia ani koszenia. Doskonale sprawdza się na balkonach, tarasach, a nawet w przydomowych ogrodach. Przed zakupem warto jednak poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące sztucznej trawy. Dzięki temu rozważysz wszystkie „za” i „przeciw” i dokonasz najlepszego wyboru.
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając sztuczną trawę?
Najważniejsze parametry, jakie należy wziąć pod uwagę to:
- Rodzaj, długość i gęstość włókien - te najczęściej wykonane są z polipropylenu. Zaleca się, by na balkonach i tarasach układać trawę o grubości przynajmniej 7 mm.
- Szerokość rolki - sztuczna trawa dostępna jest często w rolkach o różnej szerokości. W przypadku balkonu wystarczy zwykle sztuczna trawa na zewnątrz o szerokości 1 lub 2 metrów. W trakcie aranżowania większego tarasu czy ogrodu lepszy wyborem okazuje się często sztuczna trawa 4m.
- Grubość i rodzaj warstwy wykończeniowej - najlepiej jest wybierać produkty z podkładem gumowym lub lateksowym. Powinien być on także przepuszczalny.
- Sposób montażu - sztuczne trawy najczęściej sprzedawane są w rolkach, które można łatwo przyciąć.
Jak długo sztuczna trawa zachowuje doskonały wygląd?
Żywotność nawierzchni ze sztucznej trawy zależy od wielu czynników. Dlatego warto wybierać produkty wysokiej jakości, łatwe w pielęgnacji i odporne na intensywną eksploatację. Dzięki prawidłowemu zamontowaniu oraz konserwacji można spodziewać się, że sztuczne trawy zachowają swoje właściwości przez 7-10 lat.
Oczywiście dużo zależy od sposobu użytkowania. Trawa na placu zabaw czy boisku posłuży znacznie krócej niż nawierzchnia w ogrodzie lub na balkonie.
Jak pielęgnować sztuczną trawę?
Tutaj także odpowiedź zależy od zastosowania syntetycznej trawy. W przypadku modeli ozdobnych wystarczy zazwyczaj regularne szczotkowanie oraz usuwanie zabrudzeń. Nieco bardziej złożona pielęgnacja jest konieczna w przypadku nawierzchni, które są intensywnie użytkowane. Mimo iż utrzymanie doskonałego wyglądu sztucznej trawy jest mniej wymagające niż w przypadku klasycznego trawnika, pamiętaj, że jej konserwacja jest konieczna, by dobrze prezentowała się przez cały okres eksploatacji.
Czy sztuczna trawa może być poddawana recyklingowi?
Obecnie coraz większą uwagę zwraca się na to, czy wykorzystywane w codziennym życiu elementy z tworzyw sztucznych mogą być recyklingowane. Nie inaczej jest w przypadku sztucznej trawy. Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli, które po zakończeniu użytkowania mogą być przetworzone. Jeśli jest to dla Ciebie ważne, wybierz produkty ze specjalnymi oznaczeniami producenta.
Czy sztuczna trawa może być ekologiczna?
Wbrew pozorom, zdecydowanie się na sztuczną trawę, zamiast prawdziwego trawnika może być wyborem bardziej przyjaznym środowisku. Aby utrzymać idealny wygląd naturalnej murawy, należy ją regularnie kosić, podlewać oraz chronić przed chwastami i szkodnikami. To z kolei wiąże się ze zużyciem paliwa lub energii elektrycznej, wody oraz środków ochrony roślin, które mogą niekorzystnie wpływać na inne żyjące w ogrodzie rośliny i zwierzęta. Syntetyczna trawa wykorzystywana w architekturze krajobrazu eliminuje te problemy. Pozwala także zmniejszyć ilość śmieci powstających podczas koszenia. W dodatku nawierzchnia ze sztucznej trawy skutecznie chroni glebę przed wysychaniem.
Na co należy zwrócić uwagę, montując sztuczną trawę?
Montaż sztucznej trawy nie jest trudny i możesz to zrobić samodzielnie. Należy jednak starannie przygotować powierzchnię, na którą ma być ona położona. Musi być ona odpowiednio twarda, co pozwoli na klejenie fragmentów wykładziny. Trawy dostępne obecnie na rynku nie wymagają już zasypywania kruszywem, jak miało to miejsce w przypadku starszych produktów.
Do klejenia sztucznej trawy najlepiej jest wykorzystać dwuskładnikowy klej poliuretanowy. Kolejne pasy należy układać w tym samym kierunku, dzięki czemu poszczególne fragmenty nie będą różnić się od siebie odcieniem. Bardzo ważne jest także dopasowanie szerokości rolki z trawą do wymiarów powierzchni oraz staranne przycinanie odmierzonych fragmentów.
Sztuczne trawy położysz także na już gotowej nawierzchni tarasu. Niezależnie od tego, czy są to deski tarasowe drewniane (na przykład popularne deski tarasowe modrzew), czy syntetyczne deski kompozytowe, sztuczna trawa pozwoli Ci na szybką metamorfozę tarasu. Oczywiście w przypadku tarasu z desek zamiast kleju najlepiej wykorzystać przystosowane do użycia na zewnątrz taśmy dwustronne.
Odpowiedni montaż sztucznej trawy znacząco wpływa na jej wygląd tuż po położeniu, ale także trwałość. Dobrze dobrany, starannie ułożony produkt będzie doskonale prezentować się przez długi czas, niezależnie od warunków zewnętrznych.
Artykuł sponsorowany