Trudne pytania na rozmowie o pracę. Jak na nie odpowiadać?
Artykuł sponsorowany
Czeka Cię rozmowa o pracę i zależy Ci na tym, aby jak najlepiej wypaść na spotkaniu rekrutacyjnym? Aby przekonać rekrutera do swojej kandydatury, powinieneś z odpowiednim wyprzedzeniem przygotować odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zwróć szczególną uwagę na te, które mogą sprawić Ci najwięcej trudności, w tym dotyczące dalszych planów zawodowych czy Twoich głównych umiejętności. Postaraj się za sprawą odpowiedzi przekonać rekrutera, że poradzisz sobie na aplikowanym stanowisku.
- Rekruter może zapytać o opinię poprzedniego szefa na Twój temat - zastanów się nad swoimi najważniejszymi osiągnięciami i kluczowymi umiejętnościami, za które chwalił Cię ostatni pracodawca.
- Rozmowa kwalifikacyjna może być pretekstem do zadania pytania na temat Twoich dalszych planów zawodowych - pomyśl zatem, jak chciałbyś się rozwijać w danej branży przez kolejne lata.
- Podczas rozmowy o pracę rekruterzy często pytają potencjalnych kandydatów, czemu właśnie ich powinni zatrudnić - odpowiadając na to pytanie, wspomnij o swoich mocnych stronach, które przydadzą się na aplikowanym stanowisku.
Jak oceniłby Ciebie Twój szef?
Na rozmowie o pracę możesz spodziewać się pytania dotyczącego opinii poprzedniego pracodawcy na Twój temat. Rekruter może wprost zapytać: co powiedziałby o Tobie Twój ostatni przełożony? Odpowiedź nie powinna polegać na domysłach. Ważne jest bowiem, aby przedstawić kluczowe osiągnięcia, które zostały docenione przez poprzedniego pracodawcę, a przy tym miały pozytywny wpływ na Twoją karierę. Możesz wspomnieć chociażby o udziale w realizacji ważnego projektu, pomocy we wdrożeniu w firmie konkretnych technologii czy reprezentowaniu firmy na konferencji lub innych eventach branżowych. Postaraj się, aby wybrane przykłady z Twojego życia zawodowego stanowiły potwierdzenie Twoich umiejętności.
Wejdź na Pracuj.pl, w wyszukiwarkę wpisz "Praca Legnica" i znajdź idealne dla siebie miejsce zatrudnienia.
Gdzie widzisz siebie za 5/10/15 lat?
Kolejne trudne pytanie, które często pada podczas rozmowy rekrutacyjnej, dotyczy przyszłości zawodowej. Rekruter może zapytać, gdzie widzisz siebie na przykład za 5, 10 czy 15 lat. Na tej podstawie może też on wywnioskować, czy dana firma będzie w stanie spełnić Twoje oczekiwania zawodowe. Odpowiadając na to pytanie, wspomnij, jakie dodatkowe umiejętności chciałbyś rozwinąć i czym w przyszłości chcesz się zajmować. Opowiedz o swoich celach zawodowych, aby rekruter miał pewność, że zależy Ci na dalszym rozwoju. Możesz też wspomnieć o konkretnych kursach, szkoleniach czy certyfikatach, jakie zamierzasz zdobyć w niedalekiej przyszłości.
Jeśli szukasz pracy IT w Grudziądzu, to już teraz przejrzyj najnowsze ogłoszenia z tego miasta i zdecyduj się na wysłanie aplikacji!
Dlaczego mamy zatrudnić właśnie Ciebie?
Rozmowa o pracę może być zakończona pytaniem: dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie? Udzielając na nie odpowiedzi, musisz dokładnie zastanowić się nad konkretnymi argumentami, które przekonają rekrutera do Twojej kandydatury. Pomyśl o kluczowych kompetencjach, szczególnie przydatnych na aplikowanym stanowisku. Jeśli na przykład ubiegasz się o pracę analityka danych, wspomnij o wysoko rozwiniętych umiejętnościach analitycznego myślenia. Nie zapomnij również wymienić konkretnych technologii, które umiesz obsługiwać. Możesz także opowiedzieć o swoich dotychczasowych sukcesach lub zrealizowanych projektach. Najlepiej wspomnieć o posiadanych kompetencjach, odnosząc je do wymagań uwzględnionych w danej ofercie pracy.
Interesuje Cię praca w Lesznie? Przeczytaj online aktualne ogłoszenia i zastanów się, czy spełniasz wymagania potencjalnego pracodawcy.
Podsumowanie
Jeśli czeka Cię rozmowa o pracę, koniecznie przygotuj wcześniej odpowiedzi na najtrudniejsze pytanie zadawane przez rekruterów. Pamiętaj, że dzięki nim masz szansę przekonać rozmówcę do swojej kandydatury. Zastanów się zatem, jakie są Twoje cele zawodowe na najbliższe lata i dlaczego firma powinna zatrudnić właśnie Ciebie.
Artykuł sponsorowany