Ubezpieczenie podróżne na wyjazd do USA – ile kosztuje i jaki zakres wybrać?

Podróż do Stanów Zjednoczonych jest marzeniem wielu osób. Przed wyjazdem konieczne jest jednak dopełnienie formalności takich jak uzyskanie zezwolenia wjazdu za pośrednictwem systemu ESTA. Warto jednocześnie zadbać o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego – podpowiadamy, czym kierować się przy jego wyborze.

Czy trzeba mieć ubezpieczenie przy wjeździe do USA?

Podróż do USA wiąże się z koniecznością posiadania dodatkowych dokumentów i zezwoleń. Podróżny musi mieć oczywiście paszport; oprócz tego wymagane jest również posiadanie zezwolenia na wjazd na teren Stanów Zjednoczonych, które obecnie uzyskuje się za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA).

Część osób planujących wyjazd do USA może jednak zastanawiać się, czy konieczne jest również posiadanie wykupionego ubezpieczenia turystycznego. Teoretycznie dobra wiadomość jest taka, że nie jest to wymagane; nie zmienia to jednak faktu, że wykupienie ubezpieczenia podróżnego z odpowiednim zakresem jest mocno wskazane. Dlaczego? Powodem są między innymi wysokie koszty leczenia w USA.

Czy polskie ubezpieczenie działa w USA?

Niestety polskie ubezpieczenie nie działa na terytorium Stanów Zjednoczonych - podobnie zresztą jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która stanowi pewne zabezpieczenie podczas podróży na terytorium Unii Europejskiej. To z kolei oznacza, że osoby, które nie wykupią odpowiedniego ubezpieczenia i będą zmuszone w nagłych wypadkach skorzystać z pomocy medycznej w Stanach Zjednoczonych, zostaną obarczone pełnymi kosztami leczenia. A warto mieć świadomość, że w USA są one szczególnie wysokie. Dla przykładu zwykła wizyta u lekarza pierwszego kontaktu może kosztować nawet ok. 100 dolarów (czyli ponad 400 zł).

Jeśli natomiast podróżny trafi do szpitala, to koszt pobytu za jedną dobę może wynieść nawet kilka tysięcy dolarów (co niemal na pewno przekroczy koszt samego wyjazdu - i to prawdopodobnie kilkukrotnie). Trzeba mieć też świadomość, że podróżny zapłaci dodatkowo za wszelkiego rodzaju opatrunki czy leki. Tym samym podróż do USA bez wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego jest wysoce ryzykowna - i w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń lub choroby podróżny może znaleźć się w ekstremalnie trudnej sytuacji finansowej.

Jak wybrać ubezpieczenie podróżne do USA i czym się kierować?

Większość osób wykupujących ubezpieczenie turystyczne (zwłaszcza zamierzających podróżować po krajach europejskich) zwraca uwagę głównie na ubezpieczenie bagażu. Jest to szczególnie istotne, jeśli podróżny zabiera ze sobą na przykład drogi sprzęt elektroniczny. W przypadku ubezpieczenia podróżnego kupowanego z myślą o wyjeździe do USA również warto zadbać o to, by polisa ubezpieczeniowa pokrywała koszty ewentualnych szkód powstałych w wyniku zniszczenia sprzętu podczas podróży.

Znacznie istotniejszy jest jednak zakres ubezpieczenia, jeśli chodzi o koszty leczenia i koszty ratownictwa. W tym przypadku kluczowa jest kwota ubezpieczenia. Należy mieć na uwadze, że 100 000 czy nawet 200 000 zł to kwoty, które mogą okazać się zbyt niskie, by w razie konieczności ubezpieczyciel pokrył wszystkie niezbędne wydatki (zwłaszcza jeśli konieczne będzie na przykład zorganizowanie akcji ratowniczej czy transportu medycznego do kraju). Zaleca się zatem, by kwota ubezpieczenia była jeszcze wyższa. Szacuje się, że optymalna suma ubezpieczenia wynosi 500-600 tysięcy zł.

Należy też koniecznie zadbać o to, by polisa zawierała ubezpieczenie NNW. Warto również wybrać polisę zawierającą pakiet assistance - dzięki temu można uzyskać pomoc ubezpieczyciela chociażby w razie zgubienia dokumentów czy innych problemów podczas wyjazdu. Osoby, które są miłośnikami sportu ekstremalnego, mogą też pomyśleć o rozszerzeniu polisy o szkody powstałe na skutek uprawiania określonych aktywności ekstremalnych podczas wyjazdu zagranicznego.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do USA?

Koszt ubezpieczenia turystycznego do USA będzie się różnić w zależności od zakresu ochrony i sumy ubezpieczenia. Najczęściej jednak tygodniowy pobyt w Stanach Zjednoczonych będzie wiązać się z kosztami rzędu 200-300 zł za osobę. Co więcej, różnice w cenie między wariantem ubezpieczenia o najniższej ochronie a polisą o pełnym możliwym zakresie ubezpieczenia najczęściej nie są zbyt wysokie. Z tego względu tym bardziej nie warto oszczędzać na polisie.

Koszt ubezpieczenia podróżnego do USA łatwo sprawdzić na stronach towarzystw ubezpieczeniowych. Dla przykładu - sprawdzając ubezpieczenie turystyczne - Warta.pl, można łatwo wyliczyć dokładną wysokość składki przy uwzględnieniu danych, takich jak kraj docelowy podróży, długość pobytu czy wiek podróżnego.

Ubezpieczenie podróżne do USA: podsumowanie

Mimo że posiadanie ubezpieczenia turystycznego nie jest wymagane, by wjechać na teren USA, zaleca się wykupienie polisy ubezpieczeniowej - najlepiej takiej, która pokryje nawet wysokie koszty leczenia. W innym przypadku podróżny w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń może znaleźć się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej.


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy