Ubezpieczenie turystyczne: jak wybrać najlepszą ochronę na wyjazd? Jak kupić online ubezpieczenie podróżne?
Artykuł sponsorowany
Przy planowaniu wyjazdu turystycznego wiele uwagi zwykle poświęcamy rezerwacji miejsc noclegowych czy organizacji transportu. Jednak powinniśmy również zadbać o bezpieczeństwo - w podróży i podczas pobytu na wczasach wiele może się zdarzyć. Z odpowiednio dobraną polisą turystyczną nie będziesz się martwić o koszty zdarzeń, które obejmuje ubezpieczenie.
Czym jest ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie podróżne zaliczane jest do nieobowiązkowych. Obejmuje ryzyka, które występują podczas wyjazdów turystycznych, ale nie tylko. Polisa powinna pokryć przede wszystkim koszty zapewnienia pomocy medycznej - leczenia, rehabilitacji czy transportu.
Prócz tego ubezpieczenie turystyczne może obejmować więcej ryzyk dzięki dodatkowym umowom, takim jak NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) czy ubezpieczenie bagażu i opóźnienia lotu.
Co obejmuje ubezpieczenie na wyjazd - ochrona a suma ubezpieczenia
Każda polisa może obejmować różne ryzyka. Warto zajrzeć do dokumentu OWU - Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, by wiedzieć, jak to wygląda w ramach danej umowy.
Na przykład ubezpieczenie turystyczne w UNIQA może obejmować:
- Koszty leczenia i rehabilitacji - w Polsce i za granicą, łącznie z pokryciem kosztów konsultacji u lekarzy ogólnych i specjalistów, kosztów hospitalizacji, zakupu leków czy koszty ratownictwa, transportu do Polski itp.
- NNW - następstwa nieszczęśliwych wypadków w trakcie podróży.
- OC w życiu prywatnym (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym).
- Ubezpieczenie bagażu i lotu - m.in. ubezpieczenie bagażu, opóźnienia jego dostarczenia, opóźnienia i odwołania lotu.
- Ubezpieczenie ryzyka uprawiania sportów amatorskich.
- Ubezpieczenie zdarzeń po alkoholu.
- Ubezpieczenie assistance - obejmujące przede wszystkim pomoc centrum alarmowego w języku polskim i angielskim całodobowo.
Dostępne są różne warianty polisy, które należy dopasować do własnych potrzeb i oczekiwań związanych z pomocą towarzystwa w przypadku różnych zdarzeń w podróży i podczas pobytu za granicą.
Czy warto zakupić ubezpieczenie podróżne?
Z danych Polskiej Organizacji Turystyki z 2023 roku wynika, że w sezonie wakacyjnym na wczasy wyjechać planowało 65 proc. Polaków. 28 proc. obierało kierunek zagraniczny. W związku z takimi planami wyjazdowymi warto pomyśleć o zakupie ubezpieczenia podróżnego, zwłaszcza na wyjazdy poza Unię Europejską i kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Wówczas nie ma możliwości używania karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) przy korzystaniu z usług medycznych za granicą, a ubezpieczenie podróżne okazuje się nieocenioną pomocą na wypadek np. nagłego zachorowania, złamania ręki czy nogi albo doznania zaostrzenia choroby przewlekłej. Zamiast płacić wysokie rachunki za karetkę, transport do szpitala, za leczenie czy niezbędne operacje i transport medyczny do Polski, wszystkie koszty może objąć dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne.
Warto pamiętać, że dzięki karcie EKUZ można korzystać z opieki medycznej na takich samych zasadach, jak mieszkańcy danego kraju. Niestety, ale za wiele usług trzeba płacić. Dlatego EKUZ nie zabezpiecza przed ponoszeniem wszystkich kosztów związanych z opieką medyczną.
Jak dobrze wybrać polisę online?
Przy wyborze polisy podróżnej zwróć uwagę na zakres ochrony - co obejmuje ubezpieczenie? Czy są to tylko koszty leczenia i rehabilitacji? Co poza nimi? Sprawdź też, ile wynosi suma ubezpieczenia, ponieważ to od niej zależy wysokość wypłacanych świadczeń, ale i cena za ochronę. Skontroluj w OWU, jakie są wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej towarzystwa, czyli przypadki, w których nie wypłaci świadczenia z polisy. Zakres ochrony na podróż zagraniczną powinien być dopasowany do Twoich preferencji. Podstawą jest pokrycie kosztów leczenia, ale możesz wykupić też ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży czy ubezpieczenie sprzętu sportowego i pokrycie szkód związanych z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka. Wylicz składkę, zawrzyj umowę online i opłać ochronę. To wszystko możesz zrobić przez internet.
Artykuł sponsorowany