W jakiej kolejności prac wykończyć nowe mieszkanie?

Artykuł sponsorowany

Stan deweloperski to zawsze radość, która jest naturalna, gdy nadchodzi czas wyposażania i meblowania nowego mieszkania. Jest on jednak również wyzwaniem. Wykończenie nowej nieruchomości wymaga szczególnej dbałości o prawidłową kolejność prac, a zarazem – rozplanowanie wszystkich detali technicznych.

article cover
.

Ustalenie punktów i instalacji

Mieszkanie deweloperskie daje bardzo duże możliwości aranżacji wnętrza. Wewnątrz nie ma niczego, co mogłoby utrudniać przebudowę lub inne zmiany w układzie przyłączy i pozostałych elementów. Na tym etapie należy rozplanować miejsca punktów elektrycznych - nawet pod kątem takich detali, jak miejsce ładowania smartfona. Naturalne jest również na tym etapie przygotowanie infrastruktury sieciowej. Niezależnie od tego, gdzie wykorzystywany jest internet - Warszawa, Poznań czy mała miejscowość pod Krakowem- warto rozplanować sieć tak, aby dostęp do gniazd światłowodu lub typowego łącza stacjonarnego był dostępny w każdym pomieszczeniu. Oczywiście również na tym etapie trzeba pamiętać, by kable podciągnąć oraz razu np. po telewizor. Po co korzystać na nim z Wi-Fi, skoro może być na stałe przyłączony do internetu stacjonarnego?

Przygotowanie ścian

Nie chodzi tu wyłącznie o samo malowanie ścian. Zakładając, że wcześniej doszło już go położenia gładzi, trzeba na typ etapie uwzględnić również położenie kafelek, płytek czy gresu. To ostatni etap na to, by ściany były idealnie dostosowane do założeń inwestorów. Ponieważ w kolejnym etapie dojdzie do pomiarów stolarskich i analizy tego, jak wykonać meble na wymiar, ważne jest ostateczne zakończenie prac ściennych. Tylko wtedy stolarz będzie miał pewność, że nie zaskoczy go np. zmniejszenie odległości pomiędzy dwiema ściankami na skutek położenia na nich płytek.

Położenie podłogi

Podłoga odgrywa w mieszkaniu szczególną rolę. Nie chodzi wyłącznie o kwestie wizualne - choć oczywiście efekt, jaki zrobi jasne podłoże w małym wnętrzu z pewnością zrobi wrażenie. Przez lata uważano, że w łazience czy kuchni nie można zastosować tych samych podłóg, jak np. w salonie. Również w przedpokoju stawiano na np. płytki - jako zabezpieczenie na wypadek błota czy jesiennego deszczu na butach. Tymczasem dziś panele podłogowe są doskonale dostosowane do tego rodzaju wyzwań. Widać to po kolekcji Swiss Krono - wodoodpornych laminatach, które bez problemu można zastosować zarówno w salonie jak i wnętrzach naturalnie narażonych na duży kontakt z wilgocią. Jak pokazują badania branżowe przytaczana przez firmę Abler, ich stan nie zmienia się nawet przy 24-godzinnym kontakcie z wodą.

Montaże drzwi i listew przypodłogowych

Całość prac kończyć powinny prace wykończeniowe. Objąć powinny przede wszystkim montaż drzwi wewnętrznych - można je w tej sytuacji dopasować do układu zabudowy i innych detali. Jak zauważa Porta, producent drzwi wewnętrznych, powinny być one montowane podczas końcowego etapu wykańczania domu lub mieszkania. Ważne, by pomieszczenia zostały już otynkowane i pomalowane, a podłogi - definitywnie ułożone. Jednak samo ustalenie np. wymiarów ościeżnic należy ustalić wcześniej - jeszcze na etapie stanu surowego nieruchomości.

To również czas na to, by zadbać o listwy przypodłogowe oraz ewentualne materiały przysufitowe - choć tego rodzaju sztukateria jest relatywną rzadkością.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas