W pakiecie taniej - Co dwie trasy to nie jedna!

Artykuł sponsorowany

Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza do skorzystania z pakietów na zwiedzanie Trasy turystycznej i Trasy górniczej.

kopania
kopania.

W ramach specjalnie przygotowanej oferty będzie można zwiedzać w promocyjnej cenie dwa główne szlaki wielickiej kopalni. Klasycznie piękną Trasę turystyczną  oraz przeznaczoną dla aktywnych turystów Trasę górniczą. Z promocyjnych cen mogą skorzystać turyści indywidualni, zwiedzający kopalnię z przewodnikiem w j. polskim (bilet normalny - 99 zł, bilet ulgowy - 69 zł) lub w j. angielskim (bilet normalny - 139 zł, bilet ulgowy - 109 zł).

Trasa turystyczna budzi zachwyt wśród turystów z całego świata. Wędrówka nią to niezapomniana wyprawa w głąb ziemi oraz w głąb dziejów. Zwiedzanie rozpoczyna się w Szybie Daniłowicza, który prowadzi do niezwykłej solnej krainy. Komora za komorą, chodnik za chodnikiem turyści przemierzają przestrzeń i czas, oglądają ślady pracy pozostawione przez dawnych górników, przyrodnicze osobliwości, podziwiają majestatyczne drewniane konstrukcje podpierające stropy, starają się przeniknąć wzrokiem taflę solankowych jezior, ulegają magii spektakli światło-dźwięk. Sól to nie tylko przyprawa, ale też tworzywo dla artystów, o czym najlepiej świadczą zdobiące Trasę turystyczną rzeźby - dzieła utalentowanych wielickich górników. Jest wykuta w słonej skale św. Kinga, której wedle legendy Wieliczka zawdzięcza swoje podziemne bogactwo. Są Kopernik i Kazimierz Wielki, Piłsudski i Goethe, i dobry duch Skarbnik - wszyscy z soli. Czuwający nad turystami przewodnicy nie tylko bez wahania odnajdują drogę w solnym labiryncie, ale też snują zajmującą opowieść o dziejach kopalni, o twórczej mocy natury i pomysłowości ludzi, którzy nauczyli się wydobywać spod ziemi sól.

Kopalnia
Kopalnia.

Kaplicę św. Kingi śmiało można nazwać sercem wielickiej kopalni. Na głębokości 100 m powstała zachwycająca świątynia. W blasku solnych żyrandoli lśnią rzeźby i płaskorzeźby, które wyszły spod ręki górników, artystów-samouków tworzących nie dla poklasku, ale z potrzeby serca.

Drugą trasą, którą można zwiedzać w ramach pakietu jest Trasa górnicza. Udostępniona zwiedzającym w sierpniu 2012, zdobyła popularność jako aktywny, pełny wyzwań i humoru sposób na zwiedzanie Kopalni Soli "Wieliczka".

Zwiedzanie Trasy górniczej to sposób na odkrywanie kopalni "od kulis", praktyczne poznawanie sposobów jej funkcjonowania i tych sprzed wieków, i tych bardziej współczesnych. Już w nadszybiu szybu Regis, w którym rozpoczyna się wyprawa, turyści trafiają pod opiekę przodowego. To właśnie tak na Trasie górniczej nazywani są przewodnicy, którzy pełnią tu rolę nauczycieli górniczego fachu.

Turyści otrzymują specjalne górnicze stroje i wymagany w pracy sprzęt - lampę górniczą, pochłaniacz. Nie mogą również zapomnieć o kasku. Po szkoleniu zjeżdżają do podziemi na ponad dwugodzinną szychtę. W każdej z komór, do których prowadzi ich przodowy, otrzymują zadanie do wykonania. Można więc spróbować swoich sił w górniczej ciesielce, nauczyć się obsługi metanomierza. W innymi miejscu trzeba zbadać wysokość chodnika, w jeszcze innym zmierzyć się z trudną sztuką odwadniania kopalni i sprawdzić poziom zasolenia wody. Oczywiście na Trasie górniczej nie brakuje tego, co przez wieki stanowiło kwintesencję pracy w kopalni: wydobywania soli. W specjalnie do tego przygotowanym miejscu można za pomocą narzędzi i siły własnych mięśni wykuć sól, tak samo jak robili to górnicy przed wiekami. W innym przodowy pokaże przodek strzałowy i wyjaśni, jak techniki wydobycia zmieniały się wraz z upływem wieków. Na Trasie górniczej niewiele jest na wiarę czy słowo, bo żeby kopalnię naprawdę poznać, trzeba jej dotknąć, a wiedzę teoretyczną wesprzeć doświadczeniem, praktyką. Kto bowiem pojmie, jak ciężka była praca górnika, jeśli ani razu nie uderzy kilofem w słoną skałę? Jak zrozumie, czym jest prawdziwy mrok, jeśli nie zgasi lampy i nie pozwoli, by choćby na chwilę pochłonęła go kopalniana ciemność? Na koniec zwiedzania wszystkich śleprów, czyli śmiałków, którzy przebyli Trasę górniczą, czeka pasowanie na górnika.

kopalnia
kopalnia.

Pełen regulamin promocji znajduje się na stronie www.kopalnia.pl/zwiedzanie/w-pakiecie-taniej-co-dwie-trasy-to-nie-jedna.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas