Zaćma - przyczyny, objawy i nowoczesne metody leczenia
Artykuł sponsorowany
Zaćma jest jedną z najpowszechniejszych chorób oczu. Objawia się stopniowym pogorszeniem ostrości widzenia, a nieleczona może być przyczyną całkowitej utraty wzroku. Zaćma, zwana również kataraktą, wymaga odpowiedniej diagnozy i skutecznego leczenia. Dowiedz się, czym jest zaćma i jakie są najczęstsze przyczyny i objawy choroby. Zaćmę można skutecznie leczyć, sprawdź jakie metody przynoszą najlepsze rezultaty.
Czym jest zaćma?
Zaćma jest chorobą oczu, spowodowaną zmętnieniem soczewki i w efekcie pogorszeniem się widzenia. Zmętnienie soczewki powoduje zmniejszenie ilości światła, które trafia do oka i tym samym na ograniczenie ostrości barw. Zazwyczaj zaćma występuje u osób powyżej 40 roku życia. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem soczewka, czyli elastyczna struktura znajdująca się tuż za tęczówką zaczyna twardnieć. Proces ten jest całkowicie naturalny i nie zawsze powoduje problemy ze wzrokiem. W przypadku pogorszenia się widzenia wraz z wieku zazwyczaj wystarcza noszenie odpowiednio dopasowanych okularów. Zdarza się jednak, że takie rozwiązanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, co więcej wzrok stopniowo się pogarsza. Takie objawy mogą wskazywać na zmętnienie soczewki i rozwinięcie choroby.
Zaćma - przyczyny
Zmętnienie soczewki i pogorszenie ostrości widzenia pojawia się wraz z wiekiem i jest procesem, któremu trudno zapobiec. Warto jednak wiedzieć, że niektóre czynniki mogą mieć wpływ na rozwój zaćmy. Do najczęstszych przyczyn katarakty zalicza się:
- wykonywanie pracy zawodowej w szkodliwych warunkach,
- częste stany zapalne oczu,
- urazy narządu wzroku,
- niedoczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- stosowanie leków steroidowych.
Jakie są objawy zaćmy?
Zaćma jest chorobą występującą najczęściej u kobiet i mężczyzn po 60 roku życia. Warto jednak wiedzieć, że niektóre objawy mogą pojawić się na długo przed 60-tymi urodzinami. Do najbardziej charakterystycznych objawów zaćmy należą:
- pogorszenie się ostrości widzenia,
- zaburzenia wzroku związane z nasyceniem barw,
- podwójne widzenie przedmiotów,
- problemy występujące w przypadku jasnego światła, pojawienie się uczucia oślepienia,
- niewyraźne, rozmyte lub zamglone widzenie.
Kataraktę można zdiagnozować podczas badania oka w lampie szczelinowej. Okulista wpuszcza do oka specjalne krople rozszerzające źrenice, jeśli ma białą barwę oznacza to zmętnienie soczewki i konieczność leczenia zaćmy.
Zaćma - skuteczne metody leczenia
Zaćma jest chorobą wymagającą wdrożenia odpowiedniego leczenia. Obecnie najskuteczniejszą metodą jest operacja zaćmy. Stosowanie kropli do oczu może wpłynąć na zmniejszenie postępu zmętnienia soczewki, ale w przypadku katarakty jedynym sposobem na skuteczne zahamowanie tego procesu jest operacja. Usunięcie katarakty polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na rogówce i wprowadzenie fakoemulsyfikatora, którego zadaniem jest rozdrobnienie i wypłukanie zmętniałej soczewki. Następnie wprowadza się sztuczną soczewkę, która zastępuje naturalną.
Nowoczesne metody pozwalają na skuteczne i całkowite wyleczenie zaćmy. Wśród często stosowanych metod wyróżnia się ultradźwiękową fakoemulsyfikacja. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest bezbolesny dla Pacjenta, a sama procedura trwa zaledwie kilkanaście minut. Zaletą tej metody jest nie tylko wysoka skuteczność zabiegowa, ale także niewielka inwazyjność. Nowoczesne metody operacji zaćmy nie wymagają hospitalizacji i długiego okresu rekonwalescencji. Zazwyczaj efekty ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji utrzymują się przez całe życie.
Warto również wiedzieć, że w przypadku zdiagnozowania zaćmy wtórnej stosuje się inną, ale również skuteczną i nieinwazyjną metodę leczenia. Optymalne efekty przynosi zastosowanie specjalistycznego lasera VAG.
W leczeniu zaćmy kluczowa jest prawidłowa diagnoza oraz jak najszybsze wdrożenie jednej z nowoczesnych, nieinwazyjnych i trwałych metod leczenia.
Artykuł sponsorowany