Zawód korepetytor - czy warto?

Artykuł sponsorowany

Obowiązek prowadzenia nauki zdalnej sprawił, że wielu rodziców i uczniów poszukuje wsparcia dla swoich dzieci. Nie wszyscy są w stanie samodzielnie wyjaśnić dziecku zagadnienia poruszane w ramach edukacji w szkole, a nauczyciele rzadko decydują się na prowadzenie zajęć w czasie rzeczywistym. Z tego powodu dużym zainteresowaniem cieszą się korepetycje. Czy warto zostać korepetytorem w obecnej sytuacji?

article cover
.

Edukacja zdalna w Polsce

Zamknięte szkoły i uczelnie sprawiły, że uczniowie oraz studenci mają obowiązek uczestnictwa w edukacji zdalnej. Nauczanie na odległość jest jednak znacznie mniej efektywne niż w szkole, o czym coraz głośniej mówią uczniowie, rodzice, a nawet sami nauczyciele. W trudnej sytuacji znaleźli się zwłaszcza maturzyści i ośmioklasiści, którzy przygotowują się do egzaminów. Ich terminy zostały przełożone, choć wciąż nie podano na kiedy. Dodatkowo uczniowie mają uzasadnione wątpliwości co do formy egzaminów i matur, które nigdy wcześniej nie były przeprowadzane na odległość ani w specjalnym reżimie sanitarnym w szkołach.

Polscy uczniowie są zdani w większości sami na siebie oraz na rodziców, dlatego coraz większe grono matek i ojców szuka korepetytorów dla swoich dzieci. Zainteresowanie korepetycjami jest duże, jednak liczba osób uczących zdalnie jest zbyt mała, by pomóc wszystkim zainteresowanym. Stąd, wielu studentów, nauczycieli i osób, które zostały bez zatrudnienia z powodu pandemii koronawirusa, chce rozpocząć pracę jako korepetytor. Czy to dobre rozwiązanie na nadchodzące miesiące?

Korepetytor online - jak wygląda jego praca?

Ze względu na obowiązujące zasady sanitarne i ograniczenie kontaktów z innymi osobami korepetycje są obecnie realizowane w formie zdalnej. Nauczyciele nie mogą spotykać się z uczniami osobiście - ani w biurze, ani w domu, ani w szkole. Jedyną formą kontaktu pomiędzy nimi są komunikatory internetowe. "Spotkanie" odbywa się głównie przez aplikacje takie jak Skype, które umożliwiają prowadzenie rozmowy i wideokonferencji. Dzięki temu korepetycje nadal mogą się odbywać przy zachowaniu wszystkich zasad ostrożności.

Korepetytor online pracuje podobnie jak przed pandemią, jednak jest zmuszony do większej kreatywności i poszukiwania nowych metod współpracy z uczniem. Tłumaczenie wielu zagadnień jest łatwiejsze, gdy ma się możliwość kontaktu osobistego. Jeżeli chce się objaśnić je na odległość, często konieczne jest sięganie po dodatkowe materiały, urządzenia takie jak kamerki internetowe oraz programy do tworzenia różnych animacji, prezentacji itp. Nawet dla osób udzielających korepetycji od wielu lat taka forma zajęć może być dość trudna do przeprowadzenia, dlatego nie wszyscy pedagodzy decydują się na organizowanie zajęć przez Internet. Z tego powodu na rynku pojawiła się spora luka, która zachęca do rozpoczęcia działalności jako zdalny korepetytor.

Korepetycje przez Internet - jakie są zalety pracy w tym zawodzie?

Czy warto rozpocząć pracę jako korepetytor online? Obecnie z pewnością jest to dobry sposób, by zarobić na swoje utrzymanie. Lekcji można udzielać bez zakładania działalności gospodarczej, jeżeli łączna wysokość przychodów miesięcznych nie przekroczy połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Dzięki temu korepetytorem zostaje się od zaraz bez ponoszenia większych kosztów. Dodatkowo udzielanie lekcji przez Internet jest możliwe bez posiadania wykształcenia pedagogicznego. Wystarczy jedynie wiedza z danego przedmiotu oraz umiejętność przekazywania wiedzy uczniom. Korepetytor samodzielnie ustala, czy zajmuje się przygotowywaniem do egzaminów, czy też jedynie tłumaczeniem zagadnień ze szkoły podstawowej, średniej itd.

Praca jako korepetytor daje możliwość zarabiania zdalnie, co zmniejsza szansę zakażenia koronawirusem. Jest to ważny atut dla osób znajdujących się w grupie ryzyka, a także zamieszkujących wraz z osobami starszymi lub schorowanymi. Ponadto lekcje online można prowadzić z dowolnego miejsca, co daje szansę zarabiania nie tylko w najbliższej okolicy. Dzięki temu możliwe jest zarabianie większych kwot bez wychodzenia z domu i dojeżdżania do miejscowości oddalonych od miejsca zamieszkania o wiele kilometrów.

Czy praca w zawodzie korepetytora ma wady? Z pewnością do takich można zaliczyć aktualną wysokość stawek za udzielane lekcje. Z powodu pandemii wiele osób uczy różnych przedmiotów za kilkanaście złotych za godzinę. Takie stawki znacznie odbiegają od rynkowego minimum i utrudniają prowadzenie zajęć w rozsądnych cenach. Dla osób pracujących w zawodzie korepetytora od lat zarobek rzędu 15-20 złotych za godzinę może być nieakceptowalny, zwłaszcza gdy mogą pochwalić się znakomitymi efektami nauki i szerokim doświadczeniem. Problematyczna może być również sama forma prowadzenia zajęć. Nie wszyscy uczniowie posiadają komputer na własność, a korepetytorzy dysponują niewystarczającym sprzętem i łączem internetowym, by przeprowadzić lekcje. Niemniej, zawód korepetytora ma się obecnie dobrze i wszystko wskazuje na to, że w przyszłości nadal będzie warto w nim pracować.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas