Zmywarki do zabudowy w dobrej cenie – na co zwrócić uwagę?

Artykuł sponsorowany

Na rynku znajdziemy dziś niemal niezliczoną ilość zmywarek do zabudowy. W gąszczu specjalistycznych funkcji, technologii i rozwiązań konstrukcyjnych trudno się przez to niekiedy odnaleźć. Postanowiliśmy wobec tego sprawdzić, na co zwracać uwagę podczas sklepowych poszukiwań.

Nowoczesne zmywarki do zabudowy wyposażone są w szereg przydatnych funkcji, które mogą ułatwić nam życie
Nowoczesne zmywarki do zabudowy wyposażone są w szereg przydatnych funkcji, które mogą ułatwić nam życie 123RF/PICSEL

Rodzaj programatora

Na rynku spotkamy dziś zasadniczo dwa rodzaje zmywarek do zabudowy. Jedne wyposażone będą w ukryty, czyli zintegrowany, programator, inne - w programator, który jest zawsze widoczny i dostępny. Pierwsze rozwiązanie pozwala wprowadzić do kuchni ład i porządek, ukrywając przed wzrokiem wyświetlacz i przyciski panelu sterowania, co przekłada się na wyraźną poprawę estetyki otoczenia. Z drugiej jednak strony, zintegrowany programator po zamknięciu drzwi zmywarki staje się dla nas całkowicie niedostępny. Oznacza to między innymi, że raz uruchomionego programu mycia naczyń nie możemy zmienić. Rozwiązanie drugie cechuje się tymczasem znacznie większą wygodą, choć - z drugiej strony - jest z pewnością znacznie mniej przyjemne dla oka. W tym przypadku panel sterowania jest wszak zawsze widoczny.

W sieci sklepów RTV Euro AGD znajdziemy w tej chwili urządzenia wyposażone w oba rodzaje programatora. Spośród modeli z widocznym panelem sterowania na uwagę zasługują m.in. Whirlpool WBC 3C26 B czy Bosch SMI46GS01E. Gdy zaś idzie o urządzenia z programatorem zintegrowanym, warto się przyjrzeć choćby modelowi Siemens SR614X01CE, który został już domyślnie wyposażony w ozdobny panel przedni.

Sposób montażu

Poszukując idealnej zmywarki do zabudowy warto również zwrócić uwagę na to, jakie opcje montażowe przewidział jej producent i czy da się zdemontować jej blat (dzięki temu można ją jeszcze lepiej wkomponować w kuchenną zabudowę). Trzeba bowiem pamiętać, że nie każde urządzenie będzie kompatybilne ze wszystkimi typami mebli kuchennych - zabudowy poszczególnych producentów mogą się przecież między sobą bardzo różnić i zawsze warto mieć ten fakt na uwadze.

Nie mniej ważny jest również sam rozmiar zmywarki. O tym parametrze nigdy nie wolno zapominać - jeśli kupimy urządzenie w niewłaściwym rozmiarze, możemy mieć problemy z jego wkomponowaniem w ciąg kuchennych szafek. W sklepach sieci RTV Euro AGD znajdziemy dziś urządzenia o szerokości od 45 do 60 cm. Szerokością dochodzącą do 60 cm charakteryzują się m.in. zmywarki Whirlpool WIC 3C23 PEF czy Bosch SMV46GX01E, a szerokością nieprzekraczającą 45 cm - modele Siemens SR656X01TE czy Electrolux ESL4510LO.

Wydajność i pobór energii

Jedną z najistotniejszych cech każdej zmywarki - w tym także zmywarki do zabudowy - jest jej wydajność (wyrażana przede wszystkim w liczbie kompletów naczyń, które podczas jednego cyklu mycia da się oczyścić z zabrudzeń), deklarowany przez jej producenta maksymalny pobór energii, a także charakteryzujące ją średnie zużycie wody. Parametry te mają bezpośrednie przełożenie na to, ile przyjdzie nam zapłacić za eksploatację urządzenia, a także za zużywane przez nie wodę i prąd.

Wymienione wyżej atrybuty powinny być wyraźnie wyszczególnione na karcie każdego produktu. Dzięki nim dowiemy się, jaki może być przybliżony średni roczny koszt użytkowania danego urządzenia. W tym przypadku zasada jest prosta: im mniejsza szacowana kwota, tym większe oszczędności.

Szukając zmywarki do zabudowy kierujmy się własnymi potrzebami. Jeśli mamy dużą rodzinę lub często miewamy gości, im więcej kompletów naczyń można w niej umyć w trakcie jednego cyklu, tym lepiej. Z drugiej strony jeśli mieszkamy w pojedynkę lub we dwoje, zbyt pojemna zmywarka może całymi dniami czekać na wypełnienie. Równie istotna jest także liczba zamontowanych w niej dodatkowych szuflad - powinno być ich możliwie najwięcej, bo to właśnie one dają często możliwość wygodnego mycia sztućców lub akcesoriów i naczyń o nietypowych kształtach. Wydzielona szuflada pozwala lepiej posegregować cały wsad i rozmieścić go we wnętrzu zmywarki w taki sposób, aby mycie odbywało się w sposób najbardziej efektywny.

Jednym z najbardziej ekonomicznych i najtańszych w utrzymaniu urządzeń dostępnych w sklepie RTV Euro AGD jest zmywarka do zabudowy Sharp QW-GS53I443X-DE, która charakteryzuje się nominalnym zużyciem prądu na poziomie 114,68 zł rocznie. W ciągu jednego cyklu pozwoli nam ona ponadto umyć maksymalnie 10 kompletów naczyń, nie wykorzystując przy tym więcej niż 9 litrów bieżącej wody. Tak dobre parametry sprawiły, że zaliczono ją do klasy energetycznej A+++.

Poziom hałasu

Głośność urządzenia - mierzona w decybelach (dB) - to parametr, na który nieczęsto zwracamy uwagę w trakcie zakupów. A niesłusznie, bo hałas generowany przez zmywarkę ma przecież bezpośrednie przełożenie na komfort akustyczny naszego otoczenia. Urządzenie ciche, charakteryzujące się niemal bezgłośną pracą, można poza tym uruchomić o każdej porze dnia i nocy. Docenimy to przede wszystkim wtedy, gdy zechcemy umyć naczynia po przyjęciu, które przeciągnęło się do późna. Zmywarkę charakteryzującą się niskim poziomem hałasu można wszak uruchomić nawet wtedy, gdy wszyscy wokół śpią - nie obawiając się skarg sąsiadów i nie martwiąc się, że sami będziemy mieli problemy z zaśnięciem.

Liczba programów

O wartości zmywarki przesądza również liczba ustawień dostępnych w programatorze. Urządzenie powinno by wyposażone w następujące tryby mycia naczyń: eco, automatyczny, ekspresowy, delikatny (przeznaczony do mycia delikatnego szkła i wrażliwej na uszkodzenia ceramiki) oraz nocny. Powinno również oferować możliwość wyparzania naczyń i opcję mycia strefowego (dzięki której niektóre półki czy kosze można umyć dokładniej, za pomocą mocniejszego strumienia wody). Dobra zmywarka będzie także wyposażona w funkcję samooczyszczenia (niezbędną do jej prawidłowej konserwacji) oraz opóźnienia startu, pozwalającą zaplanować, kiedy cykl mycia naczyń zostanie uruchomiony. Rozwiązania tego rodzaju znajdziemy na przykład w zmywarce do zabudowy Electrolux EEC87300L.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas