Dlaczego warto mieć kartę EKUZ... i dlaczego to nie zawsze wystarczy?
Materiał promocyjny
Wakacje to czas słusznie kojarzący się z beztroską. To jednak także okres, kiedy wydarzyć może się wiele nieprzewidzianych sytuacji – i nie zawsze będą to miłe niespodzianki. Aby odpoczynek był przyjemny i efektywny, powinniśmy się zabezpieczyć przed ich konsekwencjami. Szansę na to daje posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale... No właśnie, tutaj pojawia się „ale”...
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to unijny dokument, który potwierdza prawo jej posiadacza do korzystania ze świadczeń medycznych. EKUZ uznawana jest we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz kilku innych, m.in. w Islandii, Norwegii czy Szwajcarii i warto ją mieć. Nie bez powodu w 2021 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ich ponad 1,7 mln. Trzeba jednak także wiedzieć, że ma ona pewne ograniczenia i poznać odpowiedź na pytanie: dlaczego często nie wystarczy?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego: komu przysługuje i ile kosztuje?
Wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne. To jeden z najważniejszych powodów, dla których warto ją mieć - kosztuje jedynie chwilę wolnego czasu. Jeśli złożymy wniosek osobiście w placówce NFZ, EKUZ otrzymamy od ręki. A jeśli nie chcemy, w ogóle nie musimy ruszać się z domu. Możemy złożyć wniosek online, a karta zostanie wysłana do nas pocztą.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje wszystkim osobom zatrudnionym oraz prowadzącym działalność gospodarczą, a jej okres ważności wynosi trzy lata. Z kolei dzieci i młodzież otrzymają EKUZ, która będzie honorowana do momentu ukończenia przez nich 18. roku życia. Natomiast w przypadku emerytów, jej ważność wyniesie aż 20 lat[1].
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego: zalety i wady
Brak opłaty za kartę, możliwość uzyskania jej "od ręki" oraz dostęp do refundowanych świadczeń - to największe zalety EKUZ. Warto jednak wiedzieć, iż nie zadziała ona w każdym przypadku. Nie pokryje choćby żadnych świadczeń medycznych, jeśli celem podróży będą zaplanowane wcześniej operacje bądź inne zabiegi medyczne.
EKUZ nie obejmuje ponadto transportu medycznego do kraju, nie jest też formą ubezpieczenia OC. W praktyce oznacza to, iż w momencie spowodowania wypadku, w którym ucierpi osoba trzecia bądź jej mienie - ewentualnie zasądzone odszkodowanie będzie trzeba pokryć we własnym zakresie. Pamiętać należy również o tym, iż EKUZ obowiązuje wyłącznie na terenie Unii Europejskiej oraz w kilku innych krajach.
Co kraj to obyczaj
EKUZ uprawnia do skorzystania z pomocy medycznej na prawach, które obowiązują w państwie, gdzie spędzamy wakacje. A te potrafią bardzo mocno się od siebie różnić. Co więcej, leczenie nie może być zaplanowane, za to musi być niezbędne.
Zawsze będzie ono też wykonane w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa, co niekoniecznie pokrywa się ze świadczeniami, które uzyskujemy w ramach NFZ w Polsce. Innymi słowy, mimo że dana usługa w naszym kraju jest oferowana za darmo, w innym państwie może wymagać dopłaty.
Przykład? W Austrii konieczne będzie pokrycie z własnej kieszeni kosztów związanych z ratownictwem górskim. Jeśli planujemy wyjazd do tego kraju np. z myślą o pokonywaniu górskich szlaków, następnie ulegniemy wypadkowi i taka akcja ratownicza będzie potrzebna - może pojawić się problem. Przed wyjazdem warto zatem dokładnie zapoznać się z informacjami, co uwzględnia EKUZ w kraju, w którym spędzamy wakacje.
Ubezpieczenie turystyczne nie tylko dla osób spędzających urlop poza krajami UE
EKUZ posiada ograniczenia terytorialne i nie skorzystamy z niego, wybierając się na wakacje np. do Egiptu. Jeżeli spędzamy urlop w kraju, w którym EKUZ nie obowiązuje, wskazane będzie zatem wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Ale nie tylko wtedy.
Już podstawowy pakiet ubezpieczenia wyjazdu turystycznego PZU Wojażer to możliwość skorzystania w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku z dużo szerszego pakietu świadczeń zdrowotnych - w tym również w prywatnych gabinetach. To także transport medyczny czy pokrycie kosztów związanych z akcją ratowniczą lub poszukiwawczą w razie zaginięcia.
Ubezpieczenie podróżne można wykupić błyskawicznie i zwykle nie jest to duży koszt. To najczęściej kwoty od kilku do kilkunastu złotych dziennie - zależnie od miejsca pobytu i zakresu, na który się zdecydujemy.
W przypadku ubezpieczenia turystycznego PZU Wojażer możemy wybrać zakres terytorialny (Polska, Europa, świat). Podstawowy pakiet (w ramy którego wchodzi m.in. wspomniana akcja poszukiwawcza) można ponadto rozszerzyć o dodatkowe świadczenia, w zależności od charakteru wyjazdu, np. specjalny pakiet dla osób podróżujących z dzieckiem bądź uprawiających sporty wysokiego ryzyka, takie jak nurkowanie.
Decyzję o zakupie ubezpieczenia podróżnego porównać można do wyboru sposobu, w jaki spędzimy wakacje. Możemy mianowicie wykupić jedynie pobyt w hotelu bądź zdecydować się na pakiet All Inclusive i otrzymać dużo więcej. Choć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego warto mieć (podobnie jak miejsce na nocleg na urlopie), należy być świadomym zarówno jej plusów jak i minusów i świadomie podjąć decyzję, czy taka ochrona nam wystarczy, czy chcemy ją rozszerzyć o ubezpieczenie turystyczne, takie jak np. PZU Wojażer.
[1] https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/dlaczego-warto-zabrac-na-wakacje-karte-ekuz,8217.html
Materiał promocyjny