Dlaczego mój brzuszek jest twardy?

Powinnam urodzić dopiero za dwa miesiące, ale już teraz zaczął mi twardnieć brzuch. Odczuwam też skurcze. Czy takie objawy świadczą o tym, że zbliża się poród? Co robić?

Twardnienie brzucha oraz skurcze pojawiają się u wielu przyszłych mam w drugiej połowie ciąży. Z reguły nie powodują żadnego zagrożenia.

Reklama

Wystarczy trochę odpoczynku i przyjmowanie preparatów o działaniu rozkurczowym (np. No-Spy). Gdyby jednak skurcze stały się regularne, częste (więcej niż 5-6 na godzinę), bolesne i nie ustępowały po przyjęciu leków rozkurczowych, należy udać się do ginekologa. Specjalista sprawdzi, czy nie dochodzi do rozwierania się szyjki macicy.

Wykona też badanie KTG, które pokaże nasilenie i regularność skurczów macicy oraz kondycję maluszka. Jeśli okazałoby się, że istnieje zagrożenie porodem przedwczesnym, konieczny będzie pobyt w szpitalu. W takiej sytuacji ciężarna dostaje leki hamujące poród oraz zastrzyki sterydowe przyspieszające dojrzewanie płuc u maluszka, które ułatwią mu samodzielne oddychanie, gdyby urodził się przedwcześnie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje