Reklama

Reklama

6 cech dobrej niani

Najważniejsze, by twój maluszek czuł się świetnie w jej towarzystwie. Warto jednak zwrócić uwagę także na kilka innych, istotnych spraw.

Wybierając osobę, która będzie przez kilka godzin dziennie zajmować się twoim dzieckiem, chcesz mieć pewność, że jest to ktoś, komu możesz w pełni zaufać. Przekonaj się, jakie cechy powinna posiadać godna polecenia kandydatka i w jaki sposób w czasie rozmowy sprawdzić, czy rzeczywiście je ma.

Reklama

1. Uczciwość

Szeroko rozumiana: zaświadczenie o niekaralności, którego coraz częściej wymagają agencje niań (a także przezorni rodzice) nie załatwia wszystkiego.


- Zatrudniłam nianię, która wynosiła jogurty w torebce i zjadała owoce, przygotowane wcześniej dla dziecka. Mojego drogiego kremu też jakby szybciej ubywało ze słoiczka - wspomina Edyta Turczyńska-Marek, księgowa z Gdańska, mama 3-letniej Klaudii. Uczciwość dotyczy jednak nie tylko przedmiotów. Najważniejsze, by niania potrafiła szczerze przyznać się do błędu czy jakiegoś niedopatrzenia i powiedzieć rodzicom, że coś się stało. Uczciwa niania, jeśli zdarzy jej się zasnąć razem z dzieckiem, i przez kwadrans nie zauważy, że samo wstało i biegało boso po zimnej podłodze, poinformuje o tym rodziców. Dzięki temu nie zbagatelizują pierwszego kichnięcia i kataru.

Opiekunki często uważają, że informując o problemach, narażą się na zarzut, że nie umieją dopilnować dziecka. Powiedz więc swojej niani, że nie oczekujesz cudów, ale chcesz wiedzieć, co się działo z malcem, kiedy ciebie nie było w domu.

Jak to sprawdzić? Zapytaj, co niania zrobiłaby w kilku sytuacjach krytycznych: kiedy dziecko cały dzień nie chce nic jeść, ma rozwolnienie, spadnie z drabinki. Przynajmniej w jednym przypadku uczciwa niania powinna odpowiedzieć: "Zadzwoniłabym do państwa albo do lekarza".

2. Spostrzegawczość

Bystra opiekunka szybko zorientuje się, jakie zabawy sprawiają malcowi przyjemność i który z posiłków przypadł mu do gustu. Zauważy wysypkę na plecach dziecka i to, że zjadło mniej niż zwykle.

Spostrzegawczość niani wyostrzy uwagę rodziców na pewne sprawy. - Każda opiekunka, powinna prowadzić dziennik - mówi Małgorzata Barczuk, specjalista ds. rekrutacji w agencji Nanny Express. - Niech zapisuje w nim ważne punkty dnia: od której do której dziecko spało, co zjadło, itp. Dzięki dzienniczkowi rodzice będą dobrze znać rytm dnia malucha.

Jak to sprawdzić? Zaproponuj niani prowadzenie dziennika i patrz, jak na to zareaguje. Słuchaj, gdy o czymś opowiada. Zorientujesz się, czy zauważa detale. Gdy będzie bawić się z dzieckiem, patrz, jak się do niego odnosi, czy skupia na nim swoją uwagę.

3. Elastyczność

Dziecko zmienia się przez cały czas. Dobra niania zdaje sobie z tego sprawę i wspiera malca w rozwoju.

Rozumie, że maluch też może mieć gorszy dzień, marudzić, nie móc zasnąć, albo wprost przeciwnie: spać wtedy, gdy przychodzi pora na podwieczorek. Elastyczna niania wie także, że życie rodzinne nie jest mechanizmem, który każdego dnia będzie działać identycznie.

- W wyjątkowych sytuacjach mogę umówić się z moją nianią, że zostanie godzinę dłużej albo przyjdzie o nietypowej porze - mówi Justyna Zawadzka, mama rocznej Natalki, prawniczka z Warszawy. - Oczywiście szanuję jej życie prywatne, nie mam żalu, gdy czasem powie: "Nie mogę". Ale wiem również, że nigdy nie odmawia mi bez powodu.

Jak to sprawdzić? Powiedz, że czasami musisz zostać dłużej w pracy i obserwuj reakcję niani. Zwróć uwagę, czy w czasie zabawy z dzieckiem niania daje mu margines swobody, np. pozwala wybrać zabawkę albo miejsce do siedzenia.

Dowiedz się więcej na temat: zabawy | maluch | rodzice | opiekunka | dziecko | Niania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje