Atopowe zapalenie skóry
Lekarz wyjaśnia Lek. med. Lidia Ruszkowska, dermatolog dziecięcy z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego
Atopowe zapalenie skóry (AZS) potocznie jest nazywane skazą białkową bo chorobie tej towarzyszy nietolerancja białka mleka krowiego. Jednak lekarze nie znają bezpośredniej przyczyny atopii. Uważa się, że AZS ma podłoże genetyczne. Zaobserwowano, iż pojawia się ona najczęściej u dzieci osób, które są alergikami. Choroba może być również spowodowana przez środowisko - nadmierną ilość środków zapachowych, detergentów i innych substancji, z jakimi dziecko się styka.
Typowe objawy
Atopowe zapalenie skóry nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Można je stwierdzić dopiero u niemowlęcia, które ukończyło trzeci miesiąc życia i ma charakterystyczne objawy:
• rumień na policzkach z grudkami (strupkami);
• nadmiernie przesuszoną skórą na całym ciele;
• dokuczliwy świąd, który malec sygnalizuje niepokojem, rozdrażnieniem, płaczem i utratą apetytu.
Uwaga! Powyżej 3. roku życia pojawiają się również szorstkie, zaczerwienione i łuszczące się zmiany w zgięciach łokci, kolan i na brzuchu.
Przy utrzymujących się objawach, trzeba koniecznie zgłosić się z dzieckiem do pediatry, który skieruje malucha do alergologa lub dermatologa. Jeżeli atopia nie jest w porę rozpoznana, zmiany chorobowe mogą objąć cały obszar skóry dziecka.
Ważne! U noworodków i niemowląt łuszczenie się skóry oraz rumień na policzkach mogą świadczyć np. o niegroźnym łojotokowym zapaleniu skóry (wynikającym z niedojrzałości gruczołów łojowych). Zmianom nie towarzyszy świąd - malec ma świetny apetyt, jest pogodny i dobrze śpi.
!NIEMOWLĘTA I MAŁE DZIECI Z AZS POWINNY ZNAJDOWAĆ SIĘ POD STAŁĄ OPIEKĄ ALERGOLOGA I DERMATOLOGA.
Niedostatek lipidów
Dzieci z AZS mają bardzo suchą i wrażliwą skórę. To dlatego, że nie ma ona właściwej warstewki tłuszczowej (lipidowej), która chroni ją przed nadmiernym wysuszeniem oraz atakiem mikroorganizmów. Skóra maluszka jest praktycznie bezbronna - utrata wilgoci zwiększa skłonność do podrażnień (powstawania zaczerwienień i ran). Brak odpowiedniej ochrony przed bakteriami, wirusami i grzybami powoduje, że u maluchów szybciej pojawiają się nadkażenia rozdrapanych ran. Dzieci gorzej znoszą
też choroby zakaźne, przy których występuje wysypka.
!PODSTAWĄ LECZENIA AZS JEST SYSTEMATYCZNA PIELĘGNACJA SPECJALNYMI KOSMETYKAMI, KTÓRE INTENSYWNIE NAWILŻAJĄ, KOJĄ I WZMACNIAJĄ SKÓRĘ.
Skuteczne leczenie
W przypadku rozpoznania choroby, konieczna jest odpowiednia profilaktyka. Z diety malucha wyklucza się uczulające pokarmy. Jeżeli niemowlę jest karmione piersią, jego mama nie może pić mleka i kakao, jeść cytrusów,
pokarmów zawierających sztuczne barwniki i konserwanty.
Niemowlęta karmione sztucznie otrzymują odpowiednie preparaty mlekozastępcze, które nie zawierają białka mleka krowiego i jednocześnie dostarczają organizmowi substancji niezbędnych dla rozwoju. Ważne jest również ograniczenie kontaktu dziecka z alergenami wziewnymi - zwłaszcza kurzem domowym. Trzeba też chronić skórę, by jej stan nie uległ pogorszeniu. Obowiązkowe jest codzenne nawilżanie już podczas kąpieli (żelami i płynami dla skóry suchej i wrażliwej z tendencją do atopii) oraz nawilżanie po kąpieli mleczkiem i kremem. Konieczne jest stosowanie na podrażnione miejsca kremów lub maści łagodzących.
Ubranka dziecka trzeba prać w delikatnych środkach, które nie zawierają mydła, i dokładnie płukać.
Ważne! Warto, w porozumieniu z pediatrą, zaszczepić maluszka przeciw chorobom zakaźnym, którym towarzyszy wysypka (np. przeciwko ospie wietrznej).